سه شنبه, 29 بهمن 1398 ساعت 11:13
کد خبر: 67459

افزایش قیمت زعفران ایران به بیش از ۱۰۰۰ دلار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضو شورای ملی زعفران ایرن از افزایش قیمت هر کیلوگرم زعفران ایرانی در بازار جهانی به بالای یک هزار دلار خبر داد.

علی حسینی با بیان اینکه رشد صادرات زعفران به اندازه برآورد ما برای سال‌جاری نیست، اظهار کرد: اولین آمارها نشان می‌دهد که میزان صادرات در 10 ماهه سال‌جاری تقریبا مطابق با مدت مشابه سال گذشته است.
وی میزان صادرات در 10 ماهه سال گذشته را بیش از 100 تن اعلام کرد.
حسینی با تاکید بر اینکه انتظار می‌رود به‌رغم بدون تغییر ماندن حجم صادراتی ارزش آن افزایش داشته باشد، افزود: قیمت هر کیلوگرم زعفران ایران در بازار جهانی به بیش از 1000 دلار افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: اگر قیمت عنوان شده حفظ شود تا پایان سال ارزش صادراتی زعفران کشور نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد شد.
حسینی نسبت به افزایش فعالیت قاچاقچیان زعفران ابراز نگرانی کرد و این امر را یکی از موانع افزایش ارزش صادراتی زعفران برای سال‌ جاری دانست.
وی گفت: قاچاقچیان، زعفران ایرانی را با قیمت 600 تا 700 دلار عرضه می‌کند که می‌تواند موجب کاهش قیمت جهانی زعفران ایرانی شود.
 حسینی آسیب به شهرت محصول ایرانی در بازار جهانی و رشد نامناسب صادرات به رغم افزایش تولید را نیز از نتایج رونق قاچاق عنوان کرد.
 به گفته این فعال اقتصادی؛ زعفرانی که توسط قاچاقچیان عرضه می‌شود کیفیت نامناسبی داشته که موجب تخریب شهرت محصول ایرانی می‌شود.
وی میزان تولید زعفران در سالجاری براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی را 404 تن اعلام کرد.
حسینی تاکید کرد: هر چند افزایش 404 تنی زعفران خبر خوبی است، اما به نسبت سطح زیر کشت 110 هزار هکتاری آن عملکرد مناسبی ندارد.
عضو شورای ملی زعفران ایران با تاکید بر اینکه متوسط عمکلرد تولید زعفران در کشور 3.5 تن در هر هکتار است، اظهار کرد: این رقم بسیار پایین بوده و نشان از بهره‌وری پایین منابع تولید و هدر رفت آن‌ها دارد.
حسینی قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار داخلی را 6 میلیون و 500 تا 10 میلیون 500 هزار تومان عنوان کرد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399