پنج شنبه, 07 فروردين 1399 ساعت 21:43
کد خبر: 68841

زیان ماهانه 500 میلیارد تومانی صنعت مرغ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با توجه به جوجه ريزى مادر در سال ٩٨، شش ماهه اول سال ٩٩ به طور متوسط ١٣٤ ميليون قطعه جوجه گوشتى در ماه توليد خواهد شد. اين ميزان جوجه منجر به توليد متوسط ماهيانه بيش از ٣٠٠ هزارتن مرغ زنده و ٢٣٠ هزارتن مرغ آماده طبخ مى شود. براى اين ميزان مرغ زنده نياز به حدود ٣٦٠ هزارتن ذرت و ١٨٠ هزارتن كنجاله سويا است.

با توجه به عدم قطعيت بالايي كه ويروس كرونا ايجاد كرده، و قرنطينه اجبارى، تعطيلى كسب و كارها، عدم مسافرت و تفريح عموم مردم، طرف تقاضا لطمه شديد ديده و فروش مرغ كاهش يافته در حالى كه هزينه هاى طرف توليد افزايشى بوده است. بنابراين، قيمت مرغ كاهش پيدا كرده و تولیدکننده به حاشيه زيان غلطيده است.
امروز، ششم فروردين قيمت مرغ زنده از ٥٥٠٠ تا ٨١٠٠ فروش رفته، البته به صورت اعتباری و با پرداخت هاى طولانى. نگرانى از كاهش قيمت مرغ و عدم موجودى كافى ذرت در بازار، لطمه شديدى به تقاضاى جوجه یک روزه زده است. در نتیجه با قيمت امروز جوجه گوشتى که در حدود ٥٠٠ تومان بوده، تقريباً هر قطعه ١٥٠٠ تومان زيان دارد.
با تکیه بر اطلاعات اشاره شده بالا می توان پيش بينى کرد که ماه رمضان هم تغييرى در تقاضا ايجاد نخواهد كرد و كاهش تقاضا به تشديد شرايط فوق مى انجامد و این شرایط به نظر اينجانب براى حداقل سه ماه آينده ادامه خواهد داشت. برآورد می شود که مجموع زيان تولید کنندگان مرغ و جوجه در این وضعیت تا ماهى ٥٠٠ ميليارد تومان بالغ خواهد رسید و صنعت مرغ در ایران لطمات شديدى خواهد خورد. در این میان متاسفانه بيخردى دولت در تصويب ٥٠٠٠ تومان عوارض صادراتى براى مرغ هم نمكى به اين زخم است.

دكتر حسن مهربانى يگانه
استاد دانشگاه تهران

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399