سه شنبه, 08 مهر 1399 ساعت 08:52
کد خبر: 76523

آمادگی وزارت صمت برای تمرکز فرآیند ثبت سفارش سموم کشاورزی در اداره کل صنایع غیر فلزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد که در بخش معاونت امور صنایع وزارت صمت، سازوکاری برای حمایت از تولید داخل آماده شده است که همه ثبت سفارش‌های واحدهای استانی یا وزارت جهاد کشاورزی در اداره کل صنایع غیرفلزی وزارت صمت متمرکز شوند.

به گزارش وزارت صمت، محسن صفدری افزود: این فرآیند به هماهنگی بیشتر تولیدکنندگان و انجمن تولیدکنندگان در ثبت سفارش‌ها می‌انجامد.
وی اضافه کرد: با این سازوکار می‌توان واردات را مدیریت کرد و بدون هماهنگی تولیدکننده و در با وجود نمونه داخلی، اجازه واردات نخواهیم داد.

واردات سموم با نمونه داخلی، ممنوع می‌شود

به گزارش صداوسیما، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه وظیفه داریم از بخش خصوصی و تولیدکننده‌ها حمایت کنیم، افزود: این کار در اولویت کاری ماست اما در گام بعدی باید تلاش کنیم تکنیکال را هم در کشور خودمان تولید کنیم.
کیخسرو چنگلوایی ادامه داد: امسال ۷۵درصد آفت‌کش‌ها، ناشی از واردات مواد اولیه مؤثره و یا تکنیکال از خارج است و ۲۵درصد محصول نهایی وارد می‌شود.
او گفت: در گذشته سموم به طور کامل وارداتی بود در پی آن هستیم تا واردات را به صفر برسانیم.
رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: پارسال ۱۷ قلم از واردات سموم به علت وجود مشابه داخلی حذف شد و امسال هم ۲۰ قلم در دست بررسی است.
وی گفت: برای کاهش واردات محصولات نمی‌توان یک شبه عمل کرد بلکه باید سازوکار آن دیده و این کار به تدریج انجام شود زیرا واردکننده هم تشکیلات و کارگرانی دارد و نباید به یکباره آن را قطع کرد.
چنگلوایی افزود: ۴۰ شرکت از شرکت‌های عضو انجمن تولیدکنندگان سموم، واردکننده سموم هم هستند.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: کل سمومی که توان تولید داخل را داشته باشیم بر اساس برنامه، واردات آن را به صفر می‌رسانیم ولی این کار امسال اتفاق نخواهد افتاد چون ثبت سفارشات در سال جاری انجام شده است.
چنگلوایی در ادامه افزود: از دو هفته آینده هر ثبت سفارش جدیدی که نمونه تولید داخلی آن موجود باشد، در جهت حمایت از تولید اجازه واردات آن محصول را نخواهیم داد.
وی ادامه داد: تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت تولید مواد اولیه سموم منعقد شده است.
چنگلوایی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری چهار بار آگهی برای تولید مواد اولیه را اعلام کرد ولی کسی حاضر به شرکت در آن نشد.
وی با اشاره به اینکه سموم ما سرطان‌زا نیست ادامه داد: اکنون متوسط استفاده از سم در دنیا در هر هکتار ۲ممیز ۸ دهم کیلوگرم و در کشور ما ۲ ممیز ۲ دهم کیلوگرم است و همچنین به ازای هر کیلوگرم محصولی که در دنیا تولید می‌شود ۶۵صدم گرم سم استفاده می‌شود ولی در کشور ما ۳۵صدم گرم است.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: در کشور چین در هر هکتار ۱۸کیلوگرم، ژاپن ۱۰ و نیم کیلوگرم و آمریکا ۳ و ۹ دهم کیلوگرم سم مصرف می‌کنند.
چنگلوایی گفت: وزارتخانه‌های جهاد و بهداشت همه سموم را کنترل می‌کنند و بیشتر محصولاتی که تولید می‌کنیم در رده محصولات سالم هستند.

۹۵درصد سموم مورد نیاز کشور دارای تولید داخل هستند

رئیس هیأت‌مدیره انجمن تولیدکننده سموم هم گفت: از سال ۸۸ تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت جهاد کشاورزی و انجمن تولیدکنندگان سموم امضا شد و اعضای انجمن، جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات در این تفاهم‌نامه توافق کردند که ۱۲درصد کل سمومی که دارای تولید داخل نیستند وارد شود اما متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی با سیاست‌هایی که اعمال کرد از سال ۸۸ تاکنون میزان این درصد اضافه شد به‌گونه‌ای که پارسال این رقم به حدود ۴۰درصد رسید در حالی که بیشتر آن مشابه داخلی دارد.
مسعود گیل‌آبادی افزود: ۹۵درصد سموم مورد نیاز کشور دارای تولید داخل هستند و توان تولید آن در داخل وجود دارد و فقط توان تولید 5درصد سموم را نداریم که بیشتر آن از اروپا وارد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ۶۴ تولیدکننده در کشور داریم, اضافه کرد: برای تولید سه‌هزار تن سم در سال حدود ۳۰۰ نفر کارگر نیاز داریم که با توجه به نیاز حدود ۳۰هزار تنی کشور به سم اکنون حدود سه هزار نفر در این زمینه باید مشغول به کار باشند و اگر جلوی واردات گرفته شود برای حدود ۱۰هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.
گیل‌آبادی گفت: با سیاست اشتباه وزارت جهاد کشاورزی در دو سال گذشته، هیأت وزیران در ۱۶مرداد سال ۱۳۹۷، بیست و پنج قلم را جزو کالاهای اساسی قرار داد که تکنیکال سموم کشاورزی جز آن بوده است و این موجب شد سموم آماده مصرف که با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد می‌شد ارزان‌تر تمام شود و تولیدکنندگان داخلی مجبور شدند واردکننده این محصولات شوند.
وی افزود: حدود ۴۲۰ قلم سم در کشور به ثبت رسیده است که ۱۲۰قلم سم پرمصرف داریم، از این مقدار فقط از واردات ۱۷ قلم جلوگیری شده است.
رئیس هیأت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم نیز گفت: هشت شرکت تولیدکننده داخلی قادرند مواد اولیه مختلف را تولید کنند.
گیل‌آبادی افزود: کارخانه‌ای در کرمانشاه در حال تولید سم پیرامین است و ظرفیت سالانه ۵۰۰تن مواد اولیه را دارد ولی امسال تنها ۳۰ تن تولید کرده است.
وی درباره مشکل این کارخانه گفت: دو مورد از مواد اولیه مورد نیاز که از چین وارد می‌شود تخصیص ارز نشده است.
رئیس هیأت‌مدیره انجمن تولید کنندگان سموم افزود: تا سال گذشته که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات تخصیص داده می‌شد محصولات ما قابل رقابت نبود و الآن که ارز ترجیحی به ارز نیمایی تبدیل شده و به طور نسبی می‌توانیم رقابت داشته باشیم متأسفانه این ارز به واردات سموم آماده مصرف تخصیص داده می‌شود.
وی با بیان اینکه سموم کشاورزی دارای فصل خاص است، خطاب به مسئولان بانک مرکزی گفت: این فصل خاص را نباید از دست بدهیم و اگر در یک زمان محدود خاصی تولید صورت نگیرد، آفت بین ۳۰ تا ۵۰درصد زیان به محصولات وارد خواهد کرد و امنیت غذایی کشور را به خطر می‌اندازد.
گیل‌آبادی درخواست کرد ارزی که قطره چکانی به این صنعت تزریق می‌کنند به بخش تولید اختصاص دهند چون مواد اولیه تولید را تا پنج سال می‌توان نگهداری کرد و بعد از تولید هم تا دو سال تاریخ مصرف دارد در حالی که مواد آماده مصرف از ابتدا تنها دو سال زمان دارد و این در شرایطی است که حدود شش ماه طول می‌کشد تا به دست مصرف‌کننده برسد.
وی افزود: در حال حاضر صادرات مواد اولیه ممنوع است و اگر مجوز صادرات برای تولید کنندگان مواد اولیه صادر شود موجب رونق کارخانه‌ها می‌شود.

تولیدی به نام آفت‌کش در ایران نداریم

رئیس اتحادیه واردکنندگان سم و کود نیز با اشاره به اینکه از سال‌های گذشته تاکنون ۲۵درصد سم مورد نیاز کشور وارد و ۷۵درصد آن در داخل تولید می‌شود گفت: تولیدی به نام آفت‌کش در ایران نداریم بلکه تکنیکال را وارد می‌کنیم و افزودنی و حلال‌ها را در داخل فرموله می‌کنیم بنابراین کشورمان اصلاَ تولیدکننده آفت‌کش نیست.
سیدمهدی حسینی یزدی افزود: امکان تولید حدود هفت تا هشت درصد از ۲۵درصد سمومی که وارد می‌شود در داخل کشور وجود ندارد و تولید هفت تا هشت درصد از سموم هم در داخل، مقرون به‌صرفه نیست و حدود هفت تا هشت درصد به طور مشترک است اما تفاوت زیادی در کیفیت تولید داخل و خارج دارد.
محسن صفدری، مدیر کل صنایع غیرفلزی وزارت صمت در ارتباط تلفنی با این برنامه با انتقاد از سخنان رئیس انجمن واردکنندگان سم گفت: در بخش معاونت صنایع وزارت صمت، سازوکاری برای حمایت از تولید داخل آماده کردیم و اعلام آمادگی می‌کنیم همه ثبت سفارش‌هایی که توسط واحدهای استانی یا وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود در معاونت صنایع غیرفلزی وزارت صمت متمرکز شوند که با هماهنگی تولیدکنندگان و انجمن تولیدکنندگان ثبت سفارش‌ها انجام شود.
وی افزود: با این ساز و کار می‌توان واردات را مدیریت کرد و بدون هماهنگی تولیدکننده و در صورت وجود نمونه داخلی، اجازه واردات نخواهیم داد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399