آب و نیرو

چهارشنبه, 22 آبان 1398 ساعت 13:35

قیمت برق استخراج رمزارزها اعلام شد

بر اساس مقررات قیمت برق مراکز استخراج رمزارزها به ازای هر کیلووات ساعت معادل متوسط قیمت صادراتی برق و 965 تومان خواهد بود.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تا پایان امسال به یک هزار و ۱۲۴ روستای کشور آبرسانی خواهد شد، گفت: در نیمه دوم امسال ۹ نیروگاه حرارتی نیز به ظرفیت سه هزار مگاوات وارد مدار خواهد شد.
یک استاد دانشگاه با بیان اینکه حق نداریم کویر را گسترش دهیم، گفت: انتقال آب از خزر موجب آبادنی سمنان و هیچ جای دیگر نخواهد شد، این دریاچه امانتی است که باید برای آیندگان حفظ شود.
یکشنبه, 12 آبان 1398 ساعت 11:48

نرخ تورم تولیدکننده بخش برق منفی شد

درصد تغییرات میانگین شاخص کل بخش برق در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه)، ٣.٤٨- می‌باشد.
وزیر نیرو با اشاره به تدوین چارچوب یک همکاری‌ بلندمدت برقی میان کشورهای ایران و سوریه، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته درصددیم تا سه سال آینده با ایجاد زیرساخت‌های لازم شاهد سنکرون‌سازی شبکه برق ایران و سوریه باشیم.
مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: اگرچه تحریم‌ها بی تأثیر نبوده اما با تدابیری که در وزارت نیرو، شرکت تولید نیروی برق حرارتی و پیمانکاران و مشاوران انجام شده، نگرانی برای ادامه مسیر ورود و داخلی سازی توربین های کلاس F در صنعت برق…
عصر اقتصاد: مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: تا پایان سال به طور میانگین هر ۲۰ روز یک نیروگاه جدید ۱۶۰ مگاواتی وارد مدار خواهد شد.
وزیر نیرو با اشاره به مذاکرات سال گذشته با مقام‌های عراقی درباره برقراری امکان ارتباط برق ایران و عراق، گفت: از امروز با اتصال شبکه برق دو کشور یکسان عمل می‌کنند.
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو با تاکید بر اینکه در تلاش برای برقراری حمایت ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت برق هستیم، گفت: در حال حاضر آیین‌نامه‌ای به منظور ارائه انواع حمایت‌های قانونی، مالی و اداری لازم از شرکت‌های دانش‌بنیان در دست تدوین است و این مهم تا پایان…
وزیر نیرو گفت: برای توسعه همکاری بین کشورهای منطقه در حال بازسازی یک نیروگاه در سوریه هستیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه صنعت برق متکی به منابع داخلی است، گفت: حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان از گردش مالی برق متکی به منابع داخلی و صادرات تجهیزات و خدمات مهندسی به بازارهای منطقه است.
چهارشنبه, 08 آبان 1398 ساعت 14:03

رشد ۵۷ درصدی بارش‌ها در کشور

میزان بارش‌های کشور در حالی در ۳۷ روز ابتدایی سال آبی جدید ( مهرماه۹۸ تا پایان شهریورماه ۹۹) به رقم ۱۷.۷ میلی متر رسید که این میزان بارش در مقایسه با میانگین بارش‌های درازمدت - که ۱۱.۳ میلی متر بود - از رشدی ۵۷ درصدی برخودار شده است.
وزیر نیرو گفت: از ابتدای امسال تاکنون و با هدف آمادگی در برابر سیلاب های محتمل، ۵۷۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان‌های سیل خیز لایروبی شده‌اند.
یکشنبه, 05 آبان 1398 ساعت 11:14

آخرین وضعیت سدهای ایران

با وجودی که بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۸ مهرماه در مقایسه با بارش سال آبی گذشته حدود ۳۹ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت حدود ۱۴ درصد کاهش یافته، اما آمارها حاکی است که موجودی آب مخازن سدهای ایران در تاریخ ۳۰ مهرماه سال جاری…
دوشنبه, 29 مهر 1398 ساعت 15:59

حجم آب سدهای کشور ۵۳ درصد شد

میزان پرشدگی سدهای کشور در نخستین ماه سال آبی جدید (مهرماه۹۸ تا شهریور۹۹) به سطح ۵۳درصد کاهش یافته که میزان بارش های کشور نیز در این بازه زمانی ۵.۸ میلیمتر گزارش شده است.
عصراقتصاد: وزیر نیرو بر لزوم تشکیل کارگروه دائمی میان این وزارتخانه و شهرداری تهران تاکید کرد و گفت: ایجاد یک ساز و کار دائمی بین مدیریت شهری پایتخت و وزارت نیرو و همچنین همکاری‌های تعریف شده می‌تواند الگویی برای سایر شهرها بوده و افزایش تاب‌آوری شهری را در پی داشته…
وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم اعمال مدیریت کارآمد و اقتصادی در مصرف بهینه آب و استفاده از حداکثر ظرفیت های موجود برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی تاکید کرد.
عصراقتصاد: وزیر نیرو گفت: تا پایان دولت دوازدهم چهار هزار روستای دیگر به جمع روستاهای برخوردار از شبکه آب شرب سالم و پایدار افزوده خواهد شد.
عصر اقتصاد: وزیر نیرو گفت: آغاز بهره برداری از سیستم پایش، عیب یابی و کنترل نیروگاه های کشور موجب افزایش بهره وری در صنعت برق خواهد شد و برآوردهای اولیه حاکی از صرفه جویی و درآمد حدود ۱۷۰ میلیارد تومان در سال است.
وزیر نیرو گفت: تعرفه برق به هیچ وجه افزایش پیدا نکرده و هرآنچه عمل شده، همان بوده که پیش از این در قبوض کاغذی به ثبت می‌رسیده است.
عصراقتصاد: هم‌زمان با سفر معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو به استان خراسان جنوبی، طرح آبرسانی از محمدشهر به بیرجند افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: در دوره‌های گذشته ایران و تاجیکستان فعالیت بیشتری داشته‌اند اما در مقطعی از زمان این فعالیت‌ها کاهش یافته است، امیدوارم تا قبل از برگزاری کمیسیون مشترک بتوانیم به نتیجه مثبتی دست پیدا کنیم.
یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 15:33

تلفات 24.5 درصدی آب در کشور

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: میانگین تلفات آب در کشور به ۲۴.۵ درصد می‌رسد که میزان آن در استان‌های مختلف متفاوت است.
وزیر نیرو گفت: تحمل نابرابری‌ها و تبعیض‌ها امروز برای مردم دردناک‌تر و سخت‌تر از تحمل تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی است.
وزیر نیرو گفت: در حالی که سال 92 جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار کمتر از یک میلیون نفر بوده است، این رقم تا پایان دولت دوازدهم به حدود 10 میلیون نفر خواهد رسید.
عصر اقتصاد: وزیر نیرو با اشاره به اینکه طی نیمه دوم امسال 220 طرح بزرگ صنعت آب و برق در کشور به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: با آغاز کمپین "الف، ب، ایران" و کمک بخش خصوصی درصددیم تا پایان امسال هر هفته یک پروژه مهم وزارت نیرو افتتاح شود.
مدیرکل دفتر مدیریت مصرف آبفای کشور گفت: به طور میانگین هر متر مکعب آب ۴۶۰ تومان از سوی دولت به فروش می‌رسد. این در حالی است که یک بطری آب آشامیدنی نیم لیتری در بازار با نرخ ۱۵۰۰ تومان فروخته می‌شود و این تفاوت فاحشی را نشان می‌دهد.
عصر اقتصاد: مدیرعامل نیروگاه تولید برق ری در خصوص تولید برق در این نیروگاه با راندمان پایین گفت: زمانی که برنامه ها برای جلوگیری از خاموشی در نظر گرفته شده است، دیگر صرفه اقتصادی مهم نیست و اولویت عدم خاموشی خواهد بود.
وزیر نیرو گفت: یک نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی در لاذقیه سوریه به بخش خصوصی ایران واگذار شده که با سرمایه‌گذاری مشترک در حال احداث است.
شنبه, 30 شهریور 1398 ساعت 10:12

افزایش 60 درصدی بارندگی ها در تهران

عصراقتصاد: مدیر بهره برداری از تاسیسات آبی و برق آبی آب منطقه ای تهران با اشاره به افزایش 60 درصدی بارندگی های استان نسبت به سال گذشته، گفت: بارش های مناسب سال آبی جاری موجب شده است تا ذخیره سدهای پنجگانه تهران با افزایش 300 میلیون مترمکعبی نسبت به مدت…
صفحه 1 از 48

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395