چهارشنبه, 15 شهریور 1396 ساعت 09:38
کد خبر: 17946

راه‌اندازی ۵ طرح کلان فنی حرفه‌ای در هفته آینده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس دانشگاه فنی حرفه‌ای از راه‌اندازی ۵ طرح کلان این دانشگاه در اجلاس مدیران مراکز فنی حرفه‌ای خبر داد و گفت: طرح «فن تویپ»، برنامه «‌تجمیع استانی مراکز فنی حرفه‌ای»، راه‌اندازی «‌اسنپ مهارتی فنی حرفه ای»‌، رونمایی از «اطلس دانشگاه فنی حرفه‌ای» و ایجاد «ستاد ملی تولید و اشتغال» ۵ طرحی کشوری دانشگاه فنی حرفه‌ای هستد که در اجلاس مدیران مراکز دانشگاه در هفته آینده رونمایی می‌شوند.

دکتر ناصر شمس با اعلام این مطلب به تشریح جزئیات اجلاس مدیران مراکز فنی حرفه‌ای پرداخت و اظهار کرد: این همایش با هدف ایجاد هماهنگی بین مجموعه مراکز فنی حرفه ای در کشور با شرکت هزار نفر از خانواده دانشگاه فنی‌حرفه‌ای برگزار می‌شود و تلاش داریم در اجلاس فوق آموزش‌هایی را در قالب برگزاری پنل‌های تخصصی به منظور تشریح اهداف و سیاست‌ها برای توسعه اشتغال و هم اندیشی کمک گرفتن از تجربیات افراد ارائه خواهدشد.

وی در ادامه از راه اندازی ۵ طرح کشوری فنی حرفه‌ای در اجلاس روسای مراکز این دانشگاه خبر داد و گفت: یکی از این طرح‌ها ایجاد "ستاد ملی تولید واشتغال" است که این طرح با توجه به شعار سال در سطح کشور دائر می‌شود و بنا است در این ستاد بتوانیم ایده‌ها را به محصول تبدیل کنیم چرا که ایده‌های بسیار زیادی توسط دانشجویان مراکز فنی حرفه‌ای درسطح کشور مطرح می شوند و بسیاری از طرح‌های دانشجویی قابلیت تجاری سازی را دارند بنابراین با کمک بخش خصوصی این ایده‌ها را تجاری سازی می‌کنیم.

رونمایی از اطلس دانشگاه فنی حرفه‌ای

 رییس دانشگاه فنی حرفه‌ای همچنین رونمایی اطلس این دانشگاه  را از دیگر برنامه‌های مهم اجلاس سراسری مدیران مراکز فنی حرفه ای دانست و گفت: یکی از مشکلاتی که در کشور با آن مواجه هستیم این است که اطلاعات و داده های زیادی در اختیار نهادها و سازمان‌های زیر مجموعه خود وجود ندارد با رونمایی از این طرح اطلاعات تمامی بخش‌ها و لایحه‌های مختلف مراکز فنی حرفه‌ای نظیر نیروی انسانی، منابع  مالی و .... جمع آوری خواهد شد.

اسنپ مهارتی فنی حرفه ای راه اندازی می‌شود

 دکتر شمس به طراحی اسنپ مهارتی دانشگاه فنی حرفه ای اشاره کرد و افزود: با راه‌اندازی این اسنپ دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی حرفه ای بر اساس مهارتی که دارند در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف مورد نیاز جامعه از تعمیرکاری گرفته تا آموزش ورود پیدا خواهند کرد و با گواهینامه دانشگاه فنی حرفه‌ای به بخش‌های مختلف مراجعه می‌کنند . بر اساس آن بخش عمده‌ای از هزینه ها به حساب دانشگاه و بخش دیگری به اپراتور تعلق می‌گیرد.

 به گفته وی در حال حاضر  حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه فنی حرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند که ۷۰ درصد  آنها بعد از فارغ‌التحصیلی شاغل می‌ شوند و مابقی دانشجویان می‌توانند با راه‌اندازی طرح اسنپ مهارتی در حوزه های مختلف مشغول کار شوند.

تجمیع استانی مراکز فنی حرفه‌ای

رییس دانشگاه فنی حرفه‌ای از اجرایی شدن طرح تجمیع استانی مراکز فنی حرفه‌ای در آینده نزدیک خبر داد و اضافه کرد: تعداد ۱۷۲ مرکز فنی حرفه‌ای درکل کشور وجود دارد که ارتباطات آنها با ستاد مرکز دانشگاه برقرار است که متاسفانه این وابستگی به ستاد مشکلاتی را برای مراکز ایجاد می کند با اجرای آن واحدهای استانی راه‌اندازی و اختیارات از ستاد به استان‌ها تنفیذ می‌شود. البته استان‌ها نیز باید درچارچوب یک سری اختیارات و برنامه ‌های مصوب هیات امنا فعالیت‌های خودشان را ادامه دهند.

دکتر شمس از راه‌اندازی طرحی با عنوان فن تیوپ در دانشگاه فنی حرفه ای خبر داد و خاطرنشان کرد: درکشور ما فناوری و افراد کارآفرین زیادی وجود دارد و کارهای خوبی در حوزه های فنی حرفه ای توسط فارغ التحصیلان  و دانشجویان در حوزه‌های مختلف فنی مهندسی، کشاورزی، هنر و معماری و ... انجام شده است. با راه‌اندازی طرح فوق تمامی فعالیت‌های در قالب کلیپ در آن قرار می‌گیرد و همگان در جریان اتفاقات و تولیدات مراکز فنی حرفه‌ای قرار می‌گیرند و در واقع راه‌اندازی این طرح موجب می‌شود هم ایده‌های جدید دریافت کنیم و هم محصولات خود را به فروش برسانیم.

اجلاس سراسری مدیران مراکز فنی و حرفه ای ۲۸ شهریور ماه با حضور مسئولان وزارت علوم در هتل المپیک برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395