دوشنبه, 29 آبان 1396 ساعت 02:41
کد خبر: 23735

شاخص کل فرابورس چهاررقمی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: در روزهای آغازین ده‌سالگی فرابورس ایران شاخص کل فرابورس (آیفکس) با رشد بیش از 11 واحدی، برای نخستین بار موفق به عبور از کانال 1000 واحدی شد و در نزدیکی ارتفاع 1010 واحدی ایستاد.

با صعود روز شنبه گذشته شاخص کل فرابورس ایران تحت تاثیر 7 واحدی از جانب نماد مارون و در نهایت قرارگیری در ارتفاع 1008 واحدی، بازدهی آیفکس از ابتدای سال به بیش از 15 درصد رسید.

نگاهی به حجم و ارزش بازارهای فرابورس نشانگر آن است که 27 آبان‌ماه، معامله‌گران افزون بر 196 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر یک هزار و 618 میلیارد ریال را دست به دست کرده‌اند.

از سوی دیگر شنبه گذشته نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه سامان و پالایش نفت شیراز به ترتیب با 4.9 و 4.2 درصد، بیشترین رشد قیمتی را به همراه داشتند؛ این در حالی است که نماد «قچار» از گروه قندوشکر با بیشترین افت قیمتی نسبت به سایر نمادهای فرابورسی  مواجه شد.

«اخزا611» مبلغ 86 هزار و 393 تومان قیمت خورد

شنبه گذشته وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت رقم 9 هزار میلیون ریال اسناد خزانه اسلامی را در نماد «اخزا611» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس عرضه کرد که هر ورقه از آن 86 هزار و 393 تومان قیمت خورد.

این اوراق که دارای مدت 13 ماهه بوده و در روز 24 آبان‌ماه جاری در فرابورس پذیرش شده، پیش از این در تاریخ 13 آبان 96 انتشار یافته و در روز 13 آذرماه سال 97 سررسید خواهد شد.

مبلغ اسمی هر ورقه اخزا611 یک میلیون ریال است و سازمان مديريت و برنامه‌ریزی كشور، تأمین اعتبار اين اسناد را متعهد شده که در تاریخ سررسید، مبلغ اسمی هر ورقه از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان این اوراق واریز خواهد شد.

بدین ترتیب نخستین روز کاری هفته آخر آبان‌ماه در حالی پایان یافت که شاخص کل فرابورس ایران با ثبت صعودی تاریخی، چهار رقمی شد و به موازات این رخداد، شاهد رویدادهایی همچون قیمت خوردن اسناد خزانه اسلامی در نماد معاملاتی «اخزا611» و آغاز عرضه اوراق اختيار فروش تبعی شركت ريل سير کوثر بودیم.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395