سه شنبه, 30 آبان 1396 ساعت 02:15
کد خبر: 23835

رشد شاخص کل بورس با پالایشی ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: گروه پالایشی ها که پس از رشد های چند صد درصدی در ابتدای دهه 90 که مورد بی مهری بازار سرمایه قرار گرفته بودند که به دلیل کاهش قیمت نفت جهانی، مشکلات قیمت خوراک تحویلی به پالایشی ها و بازسازی پالایشی ها بود. چند ماهی است که با استقبال فعالان بازار سرمایه روبرو شده است. این استقبال که ابتدا با رشد ملایم دلار در ماه های گذشته شروع شد و در ادامه رشد قیمت های جهانی نفت (به دلیل درصد تخفیف خوراک پالایشی بر اساس فوب خلیج فارس) و راه اندازی طرح و توسعه جدید پالایشی ها  نیز مزید علت شد تا استقبال سرمایه گذاران از این گروه افزایش یابد.

بهبود عملکرد پالایشی ها و رشد سودآوری این صنعت در ماه های گذشته به تدریج سبب شد که ابتدا نمادهای این گروه حرکت صعودی آرام را آغاز کنند، به تدریج با بهبود شاخص های سود دهی و عملکرد این افزایش سرعت بیشتری نیز به خود گرفت.

 در همین خصوص شهلا حیدری تحلیلگر بنیادی آوای آگاه با اشاره به رشد پالایشی ها گفت: معاملات بازار سرمایه در ابتدای هفته با تب تند پالایشی سپری شد. در روزهایی که نه خودرو، نای صف خرید طویل دارد و نه فلزات آنچنان که باید مثبت می خوردند، امید بازار به پالایشی ها بیش از هر موقع قوی تر شده است.

وی با بیان خبر عرضه با دلار نرخ آزاد افزود:  روز شنبه27 آبان ماه، یک خبر از جنس خوش، توانست بار دیگر این گروه را بر سر زبان ها بیاورد. گفتنی است در نامه ی منتشر شده بورس کالا، از چهارشنبه هفته ی جاری، کلیه معاملات رینگ صادراتی بورس کالا با دلار نرخ آزاد انجام خواهد شد. این خبر نخست پالایش نفت لاوان و سپس سایر نمادها را مورد اقبال و صف خرید قرار داد. پالایش نفت اصفهان که سمبل بنیادی ترین و کم ریسک ترین نماد پالایشی است بار دیگر با معاملات پر حجم خود،  در صدر گروه قرار گرفت. حجم بالا و خريداران بلوكي در پالایش نفت اصفهان،  نشان دهنده حرکت آهسته و پیوسته این سهم در طول زمان است.

حیدری با اشاره به تاثیر کم بر سودآوری پالایشی ها گفت: از ابتدای آذرماه قیمت وکیوم باتوم با ارز آزاد و هر دو هفته یک بار توسط شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی برای عرضه در بورس کالا اعلام خواهد شد، هر چند که این مصوبه تاثیر محسوسی بر افزایش سودآوری پالایشگاه ها نخواهد داشت ولی توانست تا حد زیادی معاملات دو روز کاری شنبه و دو شنبه را پر هیجان کند. همچنین، 5 فرآورده اصلی پالایشگاه ها توسط شرکت ملی پالایش و پخش قیمت گذاری شده و مشمول آزادسازی نرخ ها نخواهد شد.بنابرین معاملات این گروه در دوشنبه نیز پر حجم و مثبت دنبال شد. البته قدری از هیجان گروه نسبت به شنبه کاسته شد.

حیدری در پایان افزود: با توجه به جوی که در بازار ایجاد شده، به نظر می رسد گروه پالایشی تا پایان هفته تعادل خود را حفظ کند. جنس معاملات چهارشنبه با توجه به موعد اجرای مصوبه فرق خواهد داشت. گروه خودرویی می تواند تکان کوچکی داشته باشد که چندان تاثیر گذار نخواهد بود. مابقی نمادهای اثر گذار قطعا بزرگان بازار مانند فولادی ها  خواهند بود. نمادهای تک سهم نیز می تواند در رصد باشد.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395