یکشنبه, 05 آذر 1396 ساعت 01:34
کد خبر: 24239

تثبیت کانال 90 هزار واحدی شاخص کل بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: بورس تهران روزهای گذشته شاهد تاثیرات کنترل نرخ ارز و طلا، تحولات سیاسی منطقه، تغییر قیمت های جهانی مواد اولیه (کامودیتی ها)، قیمت جهانی نفت خام، افزایش قیمت اقلام دارویی و حرکت شتابان شاخص کل بورس بودیم. رشد تند و سریع (شارپ گونه) شاخص کل در هفته و روز گذشته به صورتی بود که حجم و ارزش نقدینگی نیز افزایش یافت. این افزایش در متغیرهای بازار سرمایه در هفته گذشته به اوج خود رسید به طوری که در سه شنبه گذشته ارزش معاملات بورس به 4.4 هزار میلیارد ریال رسید که در سال 96 یک رکورد بی نظیر محسوب می شود. همچنین در هفته گذشته با وجود 4 روزکاری (یک روزتعطیلی) ارزش معاملات خرد بورس تهران رشد 34 درصدی را نسبت به هفته ماقبل تجربه کرد.

در همین خصوص "حافظ عزیزی نقش" کارشناس کارگزاری اردیبهشت ایرانیان روز گذشته در گفتگو با عصر اقتصاد با اشاره به قصد دولت در مهار و کنترل نرخ ارز گفت: وقتی که بازیگران بازار ارز دریافتند دولت قصد مهار و کنترل بهای ارزها در بازار را داشته و مانع از رشد و اصلاح قیمتی ارزها خواهند شد، روی به بازار سکه طلا آوردند. چرا که دولت در حال حاضر برنامه و سیاستی برای عرضه های سنگین سکه طلا ( بر خلاف عرضه های سنگین ارز در بازار) در بازار طلا ندارد. لذا عده ای اقدام به خریدهای گسترده و جمع آوری سکه های طلا از کف بازار نمودند و این موضوع به افزایش و تشکیل حباب در قیمت انواع مسکوکات طلا طی روزهای اخیر منتهی شد. هر قطعه سکه طلا که تا چند روز پیش در سطوح قیمتی  یک میلیون و 325 هزار تومانی معامله می شد، اینک سطوح قیمتی یک میلیون و 425 هزار تومانی را تجربه می کند و بازار طلا نیز داغ است.

این تحلیلگر بازار سرمایه  در ادامه با اشاره به بازار ارز یادآورشد:در بازار ارز تنور معاملات به اندازه و بسان بازار طلا داغ نیست، چرا که چندی است قیمت دلار در سطوح 4100 تومانی حبس شده است و عرضه های دولتی به منظور کنترل بازار ارز،مانع از واقعی شدن قیمت انواع ارز در بازار شده است.

وی در مورد گروه فولادی و سنگ آهن در هفته گذشته گفت: شاهد شروع یک هفته خوب دیگر برای محصولات زنجیره فولاد و ... بودیم. چرا که با شروع محدودیت تولید واحدهای فولادی و زغالسنگ، سرمایه گذاران خوشبین به تداوم روند مطلوب قیمتها و شاهد افزایش تقاضا در بورسهای شانگهای و دالیان برای این کامودیتی ها هستند و به نظر می رسد آثار مثبت این تقاضا، به روی سایر بخش های فولادسازی در حال اثرکردن باشد.

"عزیزی نقش" در ادامه با بیان تحولات گروه دارویی بیان کرد: در گروه دارویی بالاخره پس از 8 ماه انتظار و مقاومت وزارت بهداشت برای افزایش قیمت انواع دارو در کشور، از هفته گذشته با افزایش 10 تا 20 درصدی بسیاری از اقلام دارویی موافقت بعمل آمد تا بعد از این شاهد افزایش سودآوری و رشد قیمت سهام داروسازان در بورس تهران نیز باشیم. البته هنوز جزییات این خبر و موافقت سازمان غذا و دارو با افزایش نرخ فروش داروها در بازار منتشر نشده ولی بنابه اخبار رسیده در این باره، چنین اتفاقی رخ داده و داروسازان کشور موفق به کسب مجوز افزایش نرخ فروش محصولات دارویی خود شده اند.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن پیش بینی تثبیت کانال 90 هزار واحدی شاخص کل گفت: بورس تهران در پایان معاملات چهارشنبه و شنبه گذشته نشان داد که نیازی به  اصلاح و استراحت ندارد و تثبیت کانال 90 هزار واحدی پس از  شکستن رکود تاریخی 89.800 واحدی – مهمترین هدف بازار سرمایه است. بدین ترتیب، آذر ماه سالجاری در حالی شروع کرد که شاهد ورود حجم عظیمی از نقدینگی به فضای معاملات بورس تهران هستیم و تنور بورس تهران بار دیگر گرم و سوزان شده است.

"عزیزی نقش" با اشاره به تحولات سیاسی منطقه افزود: نظر به این که اتحاد مزدوج داعش و عربستان نیز در حال فروپاشی است و اردوگاه ایرانیان در منطقه خاورمیانه روز به روز در حال تثبیت و گسترش است. این امر قدرت چانه زنی ایران را در منازعات و مذاکرات منطقه ای افزایش داده و برگ برنده خوبی برای ایران تلقی میشود. لذا بنظر می رسد پیروزی ایران در جنگ سوریه و بحران عراق، به بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی کشورمان منتهی خواهد شد و   آثار مثبت خوبی نیز به همراه خواهد داشت.

تحلیل گر کارگزاری اردیبهشت ایرانیان در پایان ضمن اشاره به بازدهی بالای بورس تهران یادآور شد: این امر طیف وسیعی از سرمایه گذاران و نقدینگی را روانه بازار سرمایه ساخته و شاهد گرمتر شدن تنور معاملات و ورود بخش عظیمی از نقدینگی به فضای بورس تهران هستیم. امری که ارزش بازار و شاخصها را به نقاط اوج و تاریخی خود هدایت نموده و از ریسکهای وارده بر اقتصاد و بورس تهران کاسته است. در این میان، دو عامل مهم و اثرگذار( افزایش بهای کامودیتی ها و نفت) نیز به جمع عوامل مثبت یاد شده پیوسته و بازدهی 8 ماهه بورس تهران را به بیش از 15 درصد رسانده است. این در حالی است که بازدهی هیچ یک از بورس های منطقه ای و حتی فرامنطقه ای در بازه زمانی 8 ماهه اخیر، به میزان بورس تهران نبوده است.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395