سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 10:36
کد خبر: 31993

افزایش موجودی روی در انبارهای چین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

الناز خجسته

عصراقتصاد: در دو هفته گذشته شاهد افت قیمت فلزات جهانی از جمله روی بودیم. تحلیلگران بسیاری طی این مدت به افزایش و یا ثبات قیمت روی نظر داشته اند. آنها که طرفدار ثبات قیمت‌ها بودند به مازاد فعلی بازار و ادامه آن برای سال های آینده اشاره و پیش بینی می‌کردند که قیمت در همین سطوح باقی می‌ماند. همچنین عده ای که به رشد قیمت و به رشد تقاضای فلز روی اشاره داشتند، عرضه آن را ثابت در نظر گرفته و معتقد بودند که قیمت‌ها بتواند از سطح 2000 دلار فعلی، به 3300 دلار طی چند سال آینده برسد.

چین 43 درصد از کل روی تولید شده و همچنین 51 درصد از کل فولاد تولیدی جهان را مصرف می کند. مصرف فولاد با مصرف روی رابطه مستقیم داشته و براساس آمارها، 50 درصد از روی تولید شده در جهان برای گالوانیزه کردن فولاد به کار می رود. از طرفی با توجه به رابطه نزدیک این دو فلز با ساخت و ساز و گسترش شهرنشینی، آینده روشنی برای مصرف چین مشاهده می شود.

طبق گزارش‌های گروه بین‌المللی مطالعات سرب و روی، مصرف سرانه روی در ایران 1.14 کیلوگرم در سال است که این میزان معادل مصرف سرانه روی در آمریکای جنوبی است. متوسط مصرف سرانه روی در اروپای غربی 5.4 کیلوگرم، آمریکای شمالی 3.4 کیلوگرم و چین حدود 2.5 کیلوگرم است.

طبق اطلاعات این گروه بین‌المللی، فلز روی با تراز کسری عرضه در سال 2017 مواجه شده است. کسری این فلز در بازار جهانی از ژانویه تا می 2017، حدود 64 هزار تن بود که در مقایسه با سال قبل از آن افت 24 هزار تنی داشته است.

حال برای بررسی دلیل افت قیمت روی گفتگویی با "بهروز زندی فر" مشاور سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات داتشیم که در ادامه می خوانید.

  • "افزایش موجودی روی در انبارهای چین"

 بهروز زندی فر دلیل اصلی افت قیمت جهانی روی در دو هفته گذشته را افزایش موجودی ذخایر انبارهای روی در شانگهای تحلیل کرد و گفت: از آنجایی که چین از اصلی ترین تولیدکننده‌های روی در جهان است، افزایش ذخایر روی در انبارهای این کشور تاثیر به سزایی در قیمت های جهانی روی داشته است.

  • "کاهش ذخایر روی در انبارهای لندن"

مشاور سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات با اشاره به ذخایر روی در انبارهای لندن افزود: از طرفی بازارهای LME لندن مسیر معکوسی نسبت به میزان موجودی روی در شانگهای داشتند. موجودی روی در انبارهای لندن به میزان 1000 تن کاهش یافته بود. در حال حاضر با کاهش محسوس ذخائر استراتژیک  LME که زودتر از سال پیش بینی شده اتفاق افتاد، منجر به رسیدن قیمت های روی به 3200 دلار شد. نکته مهمتر اینکه ذخایر LME  به محدوده ای رسیده که بسیار شبیه به سال 2007 است. یعنی سالی که فلز روی قیمت سقف 4400 دلار را برای خود ثبت کرد و در آن سال سود سرشاری نصیب  معادن و شرکت های تولید کننده سرب و روی شد.  

وی با مقایسه میزان تولیدی روی در سال 2017 نسبت به سال 2007 گفت: در مقایسه نموداری با سال 2007  با وجود ذخایر 190 هزار تنی، قیمت روی باید حدود 3500 تا 3800 دلار باشد، اما دلیل اصلی این افزایش قیمت قبل از سال 2025، کاهش عرضه آن است. شرکت‌های بزرگ یا در حال تعطیلی معادن و یا تولید را متوقف کرده‌ تا قیمت‌ها افت نکند که در واقع آنها با این اقدام تا حدودی به هدف خود رسیده و موفق شده‌اند.

  • "قیمت جهانی روی با افزایش مصرف چین صعودی می شود"

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه چین در ابتدای سال جدید خود قرار دارد، تاکید کرد: در ابتدای سال میزان تولید روی و موجودی آن در انبارهای این کشور افزایش می‌یابد. به مرور با افزایش مصرف چین و کاهش موجودی روی در انبارها، قیمت های جهانی روی به حالت صعودی پیش خواهد رفت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به قیمت جهانی سرب تصریح کرد: بر اساس تجربه های حاکی از نمودار سالیانه سرب و روی در سال گذشته، می توان بیان داشت که قیمت جهانی این دو فلز معمولا نزدیک به هم است. در یک سال اخیر قیمت روی نسبت به سرب، با شدت بیشتری رشد یافت. امروز قیمت جهانی روی 3330 دلار و سرب 2448 دلار است، این اختلاف نشان دهنده رشد قیمت سرب با شتاب کمتری نسبت به قیمت روی است. پیش بینی ها حاکی  از آن است که قیمت سرب به تدریج به قیمت روی نزدیک خواهد شد. در نتیجه چون سرب به دلیل رشد کمتر، قیمت آن نسبت به روی کمتر دچار ریزش خواهد شد و این درحالی است که سرب در حالت کف قیمت قرار دارد.

  • "ریزش شاخص کل بورس در روز گذشته"

مشاور سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات در رابطه با ریزش شاخص کل بورس در روز گذشته گفت: روز گذشته نماد خکاور بسته بود که این به نوبه خود منجر به ایجاد صف فروش در گروه خودرویی ها شد و با نگاهی بر نمادهای پربیننده در بورس نشان داد، از 7 نمادپربیننده، 6 نماد مربوط به گروه خودرویی ها است.

  • " ایجاد صف فروش در گروه خودرویی ها"

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه سازمان بورس خواهان شفاف سازی و ارائه گزارش مالی است، عنوان کرد: به دلیل رشد نماد خکاور در روز یکشنبه، دستور بسته شدن این نماد را داد. این دستور سازمان بورس منجر به افزایش نگرانی سایر سرمایه گذاران گروه خودرویی‌ها شد که در نتیجه ایجاد صف فروش در گروه خودرویی‌ها را در پی داشت. این فشار فروش حاصل را می‌توان دلیل ریزش  شاخص کل بورس نسبت به روز قبل از آن به شمار آورد.

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به افت قیمت گروه کامودیتی‌ها بیان کرد: تحلیلگران بازار سرمایه داخلی همواره به اشتباه، گروه کامودیتی‌ها را روز شمار تحلیل می‌کنند، بنابراین نباید تنها بر اساس تغییرات قیمت یک کالا در یک کشور خارجی، تصمیم بر خرید یا فروش آن را گرفت و باید میانگینی از تغییرات قیمت آن کالا را در دو یا سه ماه اخیر را مد نظر قرار داد.  

مشاور سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات در پایان خاطر نشان کرد: در ایران شرکت های تولیدکننده روی از ظرفیت بالا جهت سرمایه گذاری در این صنعت برخوردارند. کالسیمین به عنوان بزرگترین تولیدکننده شمش روی، با توجه به ذخایر و موجودی انباری که در اختیار دارد و همچنین شرکت زرین معدن آسیا با توجه به اینکه تولید کننده کنستانتره روی بوده و تقاضای کنستانتره، رو به افزایش است، می توانند بازده خوبی در میان مدت برای سهامداران به ارمغان بیاورند.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395