سه شنبه, 09 مرداد 1397 ساعت 11:04
کد خبر: 41778

ورود هنرستان‌ها به خط تولید از سال آتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش از رایزنی با دستگاه‌های متولی مهارت و موسسات تولیدی و خدماتی برای تدوین مجموعه جدید رشته‌های کاردانش خبر داد و گفت: در این مجموعه، رشته‌های موجود به‌روزآوری می‌شوند و رشته‌های جدید متناسب با نیاز بازار کار تدوین خواهند شد.

مصطفی آذرکیش ، درباره توسعه و راه‌اندازی رشته‌های جدید کاردانش برای سال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: از راه‌اندازی و به روزرسانی رشته‌های فعلی زمان زیادی نگذشته است و آخرین مجموعه ۱۶۰ رشته مهارتی که به‌روزآوری و ابلاغ کردیم مربوط به دوسال قبل است.

وی افزود: سال گذشته نیز هفت رشته جدید در حوزه آی تی و خدمات به مجموعه رشته‌ها اضافه شد.

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پیشرفت تکنولوژی و نیازهایی که در بازار کار احساس می‌شود گفت: توسعه رشته‌ها بویژه در حوزه‌های چون صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری ومیراث فرهنگی و همچنین کشاورزی را دنبال می‌کنیم.

آذرکیش ادامه داد: در همین راستا در حال مذاکره و تعامل با دستگاه‌های متولی مهارت و موسسات تولیدی و خدماتی برای تدوین مجموعه جدید رشته‌های کاردانش در قالب "مجموعه نهم رشته‌ها" هستیم. در این مجموعه رشته‌های موجود بهروزآوری می‌شوند و رشته‌های جدید متناسب با نیاز بازار کار  تدوین خواهند شد که البته پس از طی مراحل قانونی و سیکل اداری و تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش ابلاغ می‌شود.

وی افزود: برخی مشاغل با حداقل سرمایه بخصوص قابل راه‌اندازی‌اند. در حوزه صنایع فرهنگی و هنری چنین مشاغلی را شاهدیم. یکی از کارهای جدی ما توسعه این قبیل رشته‌هاست. رشته‌محل‌هایی که متناسب با نیازهای بومی، ملی و منطقه‌ای باشند.

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش همچنین از توسعه رشته‌های مهارتی در مناطق محروم و روستایی در قالب مشاغل و حرف روستایی و مشاغل خانگی خبر داد و اظهار کرد: سال تحصیلی آینده آموزش همراه با تولید را به منظور کیفیت بخشی بیشتر در هنرستان‌ها خواهیم داشت و توانمندسازی و آموزش مدیران و هنرآموزان را به دو صورت حضوری و غیرحضوری و ویدئو کنفرانس انجام می‌دهیم. سال گذشته بیشترین میزان آموزش از طریق ویدئو کنفرانس را برای صرفه جویی و ارتقای کیفیت برگزار کردیم.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395