دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 16:33
کد خبر: 45443

تولید 14 میلیون تنی گندم هدف گذاری شد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم کشور گفت:برای سال زراعی 98-97 تولید حدود 14 میلیون تن گندم هدف گذاری شده است و میزان پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار نیز از مرز 76 درصد گذشت.

به گزارش روز دوشنبه از وزارت جهاد کشاورزی، «اسماعیل اسفندیاری پور» در شصت و یکمین جلسه فنی گندم اظهار داشت: امسال نزدیک به 9.5 میلیون تن گندم به ارزش 12 هزار و 51 میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که مبلغ 9 هزار و 557 میلیارد تومان به میزان حدود 76.4 درصد از مطالبات کشاورزان تاکنون پرداخت شده است.
وی افزود: حدود 2 هزار و 943 میلیارد تومان هم با تامین منابع به کشاورزان ذیربط پرداخت خواهد شد.
مجری طرح گندم تصریح کرد: سال زراعی جدید تولید 14 میلیون تن گندم هدف گذاری شده که انتظار می رود با تلاش کشاورزان و مدیریت به موقع مزارع و سازگاری شرایط آب و هوایی به این هدف دستیابیم.
اسفندیاری پور گفت: امسال بالغ بر 480 هزار تن انواع بذور گندم تهیه و تدارک دیده شده و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.
این مقام مسئول افزود: حجم ابلاغی طرح افزایش ضریب خود اتکایی گندم طی نامه ای به استان ها ارسال شده و باید در کوتاهترین زمان توزیع شهرستانی و دهستانی آن انجام گیرد.
خرید تضمینی گندم هر سال از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز می شود و تا روزهای پایانی مهرماه در دیگر استان های کشور (از سواحل خزر تا مناطق سردسیر) ادامه دارد.
بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97-96 هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (یک هزار و 300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (یک هزار و 330 تومان) خریداری شد.
امسال یک هزار و 150 مرکز خرید در سراسر کشور گندم تحویلی کشاورزان را خریداری می کنند.
پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال خریداری شد و سال 1395 نیز 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزار تن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شده بود.
به گفته یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ میانگین دریافتی کشاورزان گندمکار امسال به ٢٢٧ میلیون ریال رسیده در حالی که سال گذشته ٢٢٢ میلیون ریال بود که ١٧ درصد افزایش درآمد گندمکاران را در پی داشته است.
سال زراعی از آغاز مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.
طبق قانون وزارت جهاد کشاورزی هر سال باید در اواخر مردادماه نرخ خرید تضمینی کارشناسی شده خود را به دولت ارایه دهند تا قبل از شروع فصل زراعی جدید و تا پایان شهریورماه نرخ ها به کشاورزان اعلام شود.
وزارت جهاد کشاورزی نرخ پیشنهادی خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم را در اوایل شهریورماه تعیین و به شورای اقتصادی ارایه می دهد تا قبل از شروع فصل کشت نرخ خرید تضمینی به کشاورزان اعلام شود که امسال این مهم همچنان در دست بررسی های کارشناسی در شورای اقتصاد قرار دارد و تاکنون اعلام نشده است.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395