سه شنبه, 22 آبان 1397 ساعت 09:08
کد خبر: 47533

اطلاعات تکميلي

  • تأکید روابط عمومی بانک مرکزی:

سامانه‌های جایگزین سوئیفت عملیاتی شده اند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: با توجه به انتشار خبری درخصوص قطع خدمات سوئیفت در برخی بانک های کشور، به اطلاع هموطنان گرامی می رساند؛ سوئیفت صرفاً یک سامانه پیام رسانی بین بانکها و موسسات در سطح بین المللی بوده و نقشی در نگهداری حسابها و تسویه ارزی ندارد.

روابط عمومی بانک مرکزی  با صدور اطلاعیه ای افزود: همانگونه که در اعلامیه های پیشین این بانک اعلام شد، با توجه به احتمال قطع ارایه این خدمات، سامانه‌های جایگزین پیام رسانی از مدت ها پیش برای پوشش امکانات و خدمات سوئیفت پیش بینی، توسعه و عملیاتی شده اند.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: بنابر این با قطع ارایه خدمات سوئیفت به برخی بانک‌های داخلی، خللی در انجام مبادلات ارزی و فرایند تجارت خارجی پیش بینی نمی گردد و فعالان اقتصادی می توانند با اطمینان از خدمات تمام بانک‌های دارای مجوز ارزی برای امور بازرگانی خود استفاده کنند.
سوئیفت، شبکه‌ای جهانی برای ارسال و دریافت اطلاعات تراکنش‌های مالی در محیطی با ضوابط مشخص است که دسترسی بانک های ایرانی به آن پس از برجام میسر شده بود.
دونالد ترامپ که مرحله دوم تحریم های ظالمانه علیه ایران را در 14 آبانماه کلید زد، تاکنون نتوانسته اجماع نسبی جهانی برای عملی کردن تحریم ها علیه تهران را به دست آورد؛ به همین منظور
دولت آمریکا برای تقابل با اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای جهان که تحریم های کاخ سفید علیه ایران را یکجانبه و غیر قانونی می دانند، با تهدید و تطمیع تمام تلاش خود را بکار بست تا قطع دسترسی تهران به سوئیفت را عملی کند.
کمیسیون اتحادیه اروپا هفته گذشته با صدور بیانیه ای، تصمیم سوئیفت برای قطع دسترسی نهادهای ایرانی را «تأسف آور» خوانده بود. برخی رسانه ها نیز پیش تر از طرح های اتحادیه اروپا در ارتباط با ارائه جایگزینی برای ساز وکار تسویه وجوه و سوئیفت خبر داده بودند. با این وجود، جزئیات بیشتری از این طرح های احتمالی منتشر نشده است.
در همین پیوند، سید«کمال سیدعلی» مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات نیز پیش تر در گفت وگو با ایرنا، از راه‌اندازی پیام‌رسان داخلی بین بانکی به جای سوئیفت خبر داده بود که در صورت نیاز به استفاده از این پیام رسان، قطع سوئیفت را عملاً بی‌اثر خواهد کرد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395