شنبه, 06 بهمن 1397 ساعت 12:00
کد خبر: 52561

اطلاعات تکميلي

  • «بنیاد بین المللی جوانان» در گزارشی مطرح کرد: رابطه مستقیم میان سلامت جوانان و تولید ناخالص داخلی کشورها؛

دوسوم جوانان جهان از دولت هایشان ناراضی هستند

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
الهه فابریکی اورنگ

عصراقتصاد: بر اساس این گزارش، تنها ۱۱ درصد از جوانان در کشورهای شاخص، سطح بالایی از سلامتی را نشان می دهند؛ همچنین داده ها گویای آن است که میان بخش سلامت جوانان و تولید ناخالص داخلی کشورها، عمدتا به دلیل ماهیت منابع سرمایه گذاری ها و عوامل موثر بر سلامت این قشر به ویژه در بخش آموزش و پرورش، همبستگی شدیدی وجود دارد.
برای کمک به ارزیابی و بالابردن کیفیت زندگی جوانان امروز، « بنیاد بین المللی جوانان»، برای دومین بار است که پس از سال ۲۰۱۴، این بار در گزارش سال ۲۰۱۷ خود، داده ها و نتایج حاصل از نظرسنجی بین المللی برنامهGlobal Millennial View را ارائه کرده است. این بررسی در ۳۰ کشور مختلف و هفت منطقه جغرافیایی جهان، متغیرهایی همچون: برابری جنسیتی، فرصت های اقتصادی، آموزش، بهداشت، امنیت و ایمنی، مشارکت شهروندان و فناوری اطلاعات و ارتباطات را هدف قرار داده است و در نظر دارد تحقق اهداف کلیدی توسعه پایدار و فعالانه جهانی را با تشویق به افزایش سرمایه گذاری در این قشر جمعیتی دنبال کند.
بر اساس این گزارش، تنها ۱۱ درصد از جوانان در کشورهای شاخص، سطح بالایی از سلامتی را نشان می دهند. همچنین داده ها گویای آن است که میان بخش سلامت جوانان و تولید ناخالص داخلی کشورها، عمدتا به دلیل ماهیت منابع سرمایه گذاری ها و عوامل موثر بر سلامت این قشر بالاخص در بخش آموزش و پرورش، همبستگی شدیدی وجود دارد.
جوانان معتقدند مهارت های لازم را برای مقابله با چالش های زندگی یاد نمی گیرند
از آنجا که این گزارش، بر ضرورت دسترسی جوانان به مراقبت های بهداشتی روانی تاکید می کند، ۵۰ درصد از شرکت کنندگان آن احساس می کنند که زندگی بیش از حد پر استرسی دارند و همچنین بیشتر از نیمی از آنها معتقدند که در مراحل تحصیل، انتخاب شغل و زندگی شخصی مهارت های لازم را برای چگونگی مواجهه با آنها دریافت نکرده اند؛در حالی که در اغلب کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه جهان، سرمایه گذاری در آموزش و پرورش طی 30 سال اخیر، به طور قابل توجهی افزایش یافته است، با این حال، جوانان معتقدند مهارت های لازم را برای مقابله با چالش های زندگی یاد نمی گیرند.
براساس این گزارش، حدود ۹۸ درصد جوانان، از حمایت های مربوط به زنان استقبال کرده اند؛ این در حالی است که در این بررسی ها حتی در کشورهای با کمترین میزان حمایت از زنان، ۷۵ درصد از افراد حاضر در نظر سنجی، حامی حمایت های مربوط به حقوق زنان هستند. از آنجا که برابری جنسیتی برای جوانان بسیارمهم است، اکثریت قاطع جوانان مورد بررسی، به حمایت و توجه به پیاده سازی برابری های جنسیتی معتقد هستند.
همچنین بر طبق این گزارش، ۲۰ درصد از جوانان از تنباکو و مشتقات آن استفاده می کنند که در این خصوص، مردان نسبت به زنان نرخ بالاتری دارند و سهم استفاده از آن در اندونزی بیش از سایر کشورها بوده است ( درمتن اصلی گزارش به تفصیل آمده است).
بر اساس این شاخص، حوادث جاده ای یکی از دلایل اصلی مرگ و میر جوانان در سراسر جهان معرفی شده است. این در حالی است که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵، کشورهای مورد بررسی در این شاخص، تنها قادر به کاهش ۲۱ درصدی این دسته از حوادث هستند.
نتایج حاصل از این شاخص، نشان داده است که دو سوم جوانان در کشورها، بر این باورند که دولت های آنها، به نیازهایشان اهمیتی نمی دهند. این درحالی است که دولتمردان در تمامی کشورها با توجه به نقش مثبت جوانان درپیشبرد برنامه های خود، به این گروه سنی نیاز بیشتری دارند.
با آنکه دنیای کنونی عصر پیشرفت و سرعت بالای رشد تکنولوژی است، با وجود این فقدان یا کمبود دسترسی آسان به اینترنت از طریق کامپیوتر به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته، اکثر جوانان این کشورها برای دریافت اطلاعات مورد نیاز، به گوشی های خود بیش از رایانه ها متکی هستند ( در این مطالعه آمده است کمتر از نیمی از جوانان در کشورهای مورد بررسی به اینترنت خانگی دسترسی دارند).
بر اساس یافته های این گزارش ، حوزه سلامت جوانان همچنان با درجه ای بسیار آرام در حال بهبود است و ارتقا بخش سلامت جوانان در تمام کشورهای مورد بررسی به طور متوسط نسبت به دوره قبل ۲ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که سوئد، استرالیا، انگلستان و آلمان بالاترین میزان سلامت را دارا هستند و کشورهای کمتر توسعه یافته ای همچون هند، اوگاندا، مصر و نیجریه پایین ترین سطح را در این بررسی ها نشان داده اند.
یکی از نتایج جالب توجه در این شاخص این بوده است که اغلب جوانان نسبت به آینده اقتصادی خود خوش بین بوده و این خوش بینی برای جوانان کشورهای با درآمد کم، بسیار بیشتر است. با این حال، به دلیل وجود اختلافات و مسائلی که در خصوص انتظارات جوانان و آینده اقتصادی و نیزشاخص های کلیدی اقتصادی هر کشور وجود دارد، در میزان این رقم واکنش های متفاوتی مطرح می شود.
کشورهای مورد بررسی در گزارش جهانی سلامت جوانان، عبارت بودند از استرالیا، برزیل، چین، کلمبیا، آلمان، غنا، هند، اندونزی، اردن، کنیا، نیجریه، پرو، فیلیپین، روسیه، عربستان، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، تایلند، اوگاندا، انگلستان، آمریکا و مناطق آسیا و اقیانوسیه، اروپا، آمریکای لاتین، خاورمیانه ، شمال آفریقا، آمریکای شمالی و صحرای مرکزی آفریقا.

منبع:
Global youth wellbeing index 2017، Hilton

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395