یکشنبه, 07 بهمن 1397 ساعت 15:34
کد خبر: 52713

افزایش پنج تا هفت درصدی شیوع سرطان در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بروز سرطان در مردان و زنان به ترتیب 157 و 137 مورد در 100 هزار نفر است، میزان بروز سرطان در زنان پایین‌تر از متوسط جهانی (165 نفر در هر 100هزار نفر) است. نکته قابل توجه این است که در ایران نیز همانند سایر کشورهای در حال توسعه، میزان شیوع سرطان در حال افزایش پنج تا هفت درصد است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سرطان در حال تبدیل شدن به معضل اصلی بهداشتی کشور است چرا که با بالارفتن سن جمعیت شیوع این بیماری نیز رو به افزایش گذاشته است.
احمد عامری روز یکشنبه افزود: با توجه به اینکه افزایش سن یکی از فاکتورهای خطر بروز سرطان است و به دلیل سالمند شدن جمعیت ایران پیش‌بینی می‌شود پیک بزرگی از بیماری سرطان پیش رو باشد که البته می‌توان با اقدامات به موقع از بخشی از این بیماری پیشگیری کرد.
وی اظهار داشت: تحریم، کمبود بودجه و گرانی‌ها از جمله مشکلاتی بوده که درمان سرطان را با چالش مواجه کرده و در این شرایط تصمیم برخی از مسئولان به مشکلات دامن زده که اخلال در روند آموزشی از جمله این مسائل است.
عامری ادامه داد: رشته رادیوتراپی انکولوژی سابقه 45 ساله داشته و یکی از رشته‌های سرطان‌شناسی و به روز بوده ولی مصوبات اخیر سبب ایجاد ابهاماتی برای پزشکان شده است.
به گفته وی، در نامه‌ای به وزارت بهداشت اساتید و صاحبنظران برجسته نظرات خود و مشکلات پیش‌رو را اعلام کرده، ولی متاسفانه اقدامی در این زمینه حاصل نشده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در سال 92 دوره سه ساله رشته رادیوتراپی انکولوژی به تصمیم اساتید چهار ساله شد و اکنون پزشکان عمومی برای دریافت مدرک تخصص باید این دوره را در پنج سال بگذرانند و در واقع یکسال دیگر به این دوره افزوده شده و این در حالی بوده که یکسال اول این دوره پنج‌ساله افراد باید دوره‌های داخلی را طی کرده و این مساله مخالفت بسیاری از اساتید این رشته را به همراه داشته است.
وی با اشاره به اینکه افزایش دوره رشته رادیوتراپی انکولوژی از 4 سال به 5 سال سبب هدررفت بودجه‌های آموزشی می‌شود، گفت: هزینه‌های آموزش باید هدفمند باشد و مسائل پیش آمده دست و پای پزشکان را برای ارائه خدمات بسته است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: این مشکلات در حالی بوده که مسئولان معتقد به افزایش پزشک و سهمیه‌ها هستند و اکنون نیمی از پزشکان درمان‌گر سرطان با چالش مواجه شده‌اند و انگیزه خدمت‌رسانی در بسیاری از این افراد با اختلال مواجه است.
عامری افزود: وزارت بهداشت با تغییر نام رشته رادیوتراپی انکولوژی بدون تغییر در محتوای 45 ساله آن درصدد خارج کردن بخش عظیمی از ارائه دهندگان خدمات به بیماران مبتلا به سرطان است که باید توسط مراجع بالاتر رسیدگی عاجل شود چرا که اعتماد پزشک و بیمار برای بسیاری از ارائه دهندگان خدمت در اقصی نقاط کشور در حال آسیب دیدن است و اگر فشار هیات مدیره انجمن رادیوتراپی انکولوژی نبود، نصف کشور امروز که روز اخر هفته پیشگیری از سرطان است با تعطیلی مواجه می شد.
بروز سرطان در مردان و زنان به ترتیب 157 و 137 مورد در 100 هزار نفر است، میزان بروز سرطان در زنان پایین‌تر از متوسط جهانی (165 نفر در هر 100هزار نفر) است. نکته قابل توجه این است که در ایران نیز همانند سایر کشورهای در حال توسعه، میزان شیوع سرطان در حال افزایش پنج تا هفت درصد است.
سرطان پستان، دهانه رحم، روده بزرگ، معده و تیروئید از شایع‌ترین سرطان‌ها بین زنان هستند. برای مثال احتمال بروز سرطان پستان در 35 مورد در هر100 هزار نفر وجود دارد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395