دوشنبه, 08 بهمن 1397 ساعت 15:49
کد خبر: 52744

اطلاعات تکميلي

  • آلبرت بغزیان درگفت وگو با «عصراقتصاد» مطرح کرد:

ضرورت تقویت بخش های رفاهی در بودجه 98

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عصراقتصاد: در ایران نظام بازنشستگی از چهار صندوق بزرگ و حدود ١٤ صندوق کوچک تشکیل شده است که در بین آنها، بزرگ‌ترین صندوق از نظر تعداد مشتری صندوق تأمین اجتماعی است.
سازمان تامین اجتماعی نهاد بیمه گر عمومی غیردولتی است که ماموریت اصلی آن پوشش کارگران مزد و حقوق بگیر به صورت اجباری و صاحبان حرف و مشاغل آزاد به صورت اختیاری است و هم اکنون نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش حمایت های این سازمان قرار دارند.
یازدهم آذرماه لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور در هیات دولت تصویب شد. ثبات اقتصادی، مهارتورم، صیانت از تولید و اشتغال، مقابله با تحریم‌ها، تامین معیشت مردم، ارتقای شاخص‌های سلامت و عدالت اجتماعی از رویکردهای اصلی در بودجه98 به شمار می روند.
روزنامه عصراقتصاد طی گزارشات مکرر به بررسی تبصره ها وبندهای مختلف لایحه بودجه 98 پرداخته و در این گزارش بندها و تبصره های مربوط به سازمان تامین اجتماعی را مورد بررسی قرار داده است که در ذیل می خوانید.
گفتنی است که در بودجه ۹۸ مانند بودجه سال گذشته تعیین شد که منابع درمان تامین اجتماعی به خزانه دولت واریز شود. سازمان تأمین اجتماعی مکلف است، تمامی سهم درمان از مجموع مأخذ کسر حق بیمه موضوع مواد (2٨ ) و
( ٢٩ ) قانون تأمین اجتماعی مصوب 54.4.3 و سایر منابع مربوط را در حسابی نزد خزانه‌داری کل کشور با عنوان بیمه درمان تأمین اجتماعی متمرکز و طبق قانون تأمین اجتماعی این منابع را هزینه کند .
ضرورت تقویت بخش های رفاهی در بودجه 98
آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص بودجه 98 معتقد است که یکی از وظایف دولت علاوه بر اشتغال زایی ، رشد اقتصادی و ثبات قیمت ها ، تقویت بخش های رفاهی جامعه و ساماندهی سازمان تامین اجتماعی است.
وی افزود: در بررسی شاخص های ارزیابی بودجه 98 باید به میزان بودجه رفاهی و پرداختی ها در بخش مستمری بگیران توجه کرد که نسبت به سال های قبل تا چه میزان رشد داشته است.
کاهش قدرت خرید مردم با افزایش تورم
بغزیان ادامه داد: متاسفانه هر ساله به دلیل تورم موجود درکشور قدرت خرید مردم پایین آمده است که این امر به کاهش رفاه مستمری بگیران منجر شده است؛ بنابراین باید دید منابع در نظر گرفته شده در بودجه 98 از چه محلی وچگونه تامین خواهد شد.
پیش بینی تامین منابع دولت در بودجه 98
به گفته وی، تامین منابع بودجه 98 از محل کسری بودجه، منابع در آمدی فروش نفت و مالیات پیش بینی شده است.
بودجه رفاهی 98 درسطح پایینی قرار دارد
بغزیان بیان کرد: رشد منفی رقم مستمری ها نشان می دهد که بودجه در بخش رفاهی در سطح پایین تری قرار گرفته است.
افزایش نظارت ها دلیل واریز سهم درمان به خزانه
این کارشناس اقتصادی در خصوص واریز سهم درمان سازمان تامین اجتماعی به خزانه، یادآورشد: مصوبه مجلس مبنی بر واریز سهم درمان به خزانه کشور به دلیل افزایش نظارت هاست که باید تحت نظارت وزارت اقتصاد باشد؛ بنابراین این اقدام یک فرآیند سازمانی و اداری است و به دلیل دید وسیع وزارت اقتصاد نسبت به مسائل رفاهی و اقتصادی می تواند نظارت بهتری داشته باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395