سه شنبه, 09 بهمن 1397 ساعت 06:00
کد خبر: 52771

اطلاعات تکميلي

  • با پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان صورت می گیرد؛

آموزش و اشتغال روی ریل توسعه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: روز گذشته نشست خبری ارائه دستاورد های پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان در سال 2018 با حضور علیرضا مقیدی، مدیره پروژه ایران، اباذر براری، مدیر امور توسعه معاونت استان ها و نماینده اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، محمد علیشاهی، کارشناس امور بین الملل سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.
در ابتدای نشست اباذر براری اظهار کرد: کشور آلمان رمز موفقیت اقتصادی خود را در داشتن نیروی متخصص با بازدهی بالا در مشاغل مختلف و آموزش کامل و مدرن نیروی متخصص می داند که باعث کسب کمترین نرخ بیکاری در افراد زیر 25 سال در کل اروپا شده است و علت آن هم داشتن یک سیستم آموزش شغلی دوگانه برای جوانان و متقاضیان آموزش های شغلی است.
وی افزود: اتاق بازرگانی با ارتباط مستقیم و عملی خود با بنگاه های اقتصادی در امور آموزش شغلی مورد نیاز آنها و انتقال سریع به دولت و مراکز آموزشی، موجبات تسریع در امر آموزش شغلی و اهداف آموزشی بنگاه های اقتصادی را فراهم می آورند.
نماینده اتاق بازرگانی ایران ضمن بیان اینکه امضای تفاهم‌نامه این پروژه یکی از اتفاقات مهم در اقتصاد کشور در سال گذشته بود، اظهار داشت: یکی از چالش‌های بخش خصوصی، نبود نیروی کار ماهر است و نیروها غالبا برای بخش دولتی تربیت می‌کند؛ اما در کشورهایی مثل آلمان شاهد آن هستیم که هر واحد صنعتییک بخش آموزشی در کنار خود تأسیس می‌کند.
وی دستاورد مهم این پروژه را همکاری بین سازمان فنی حرفه‌ای و اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی دانست و گفت: یکی از دلایل بیکاری، نبود نیروی کار ماهر است. به نظر می‌رسد چالش جدی بین نیاز بخش خصوصی و توانمندی نیروی کار است.
در ادامه نشست علیرضا مقیدی نیز بیان کرد: به دنبال توافق اتاق بازرگانی ایران با موسسه SBH آلمان و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، در راستای اقتصادی پویاتر قدم برمی داریم. هدف این پروژه این است که در امر مهارت شغلی به صنایع کمک کنیم که به سمت سیستم بهینه آموزش یا اصطلاحاً سیستم آموزشی دوگانه برویم. به این معنا که نیروی کار 70 درصد در دانشگاه آموزش می‌بیند و 30 درصد مهارت آموزی با تمرکز بر نیاز صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: ساز و کار دقیق آموزش دوگانه بدین صورت است که جوانان قبل از شروع به تحصیلیکی از رشته های تحصیلی معتبر را انتخاب می کنند؛ بنگاه های اقتصادی نیز ظرفیت خود را برای پذیرش کارآموز اعلام می کنند و جوانان جویای کار بعد از بررسی، از بنگاه مورد نظر تقاضای دوره آموزشی کرده و در صورت رضایت کارفرما، میان آنها قرارداد منعقد می شود. این قرارداد شامل طول دوره آموزشی، محتوای آموزشی مطابق جدول زمانبندی، کمک هزینه تحصیل و حق مرخصی می باشد. بخش عمده مفاد این قرارداد طبق چارچوب قوانین رسمی دولت تعیین می شوند؛ این چارچوب توسط قانون گذار آلمانی که سرمایه گذاری، نظارت و بررسی مدارس فنی و حرفه ای عمومی را بر عهده دارد، تعریف می شود. قانون آموزش فنی و حرفه ای همه مواردی را که قبلاً در قانون دولت آلمان تعریف شده اند را پوشش می دهد. در این خصوص قانون گذار با تشکل های تخصصی و اتاق های بازرگانی به طور مستمر رایزنی می کند. در طول آموزش دوگانه هر یک از عناصر وظایف خاص خود را دارند.
مقیدی اظهار کرد: در طول یک سال گذشته که تفاهم‌نامه امضا شده با استان‌های مختلف ارتباط برقرار کردیم و پروژه را به آن‌ها معرفی کردیم؛ نشست‌های مختلف با انجمن‌های مختلف داشتیم؛ سعی کردیم نیازسنجی کنیم؛ نیازها را به اتاق بازرگانی معرفی کردیم و در اکثر استان‌ها جلسات حضوری داشتیم.
محمدعلیشاهی در ادامه گفت: با اشاره به اینکه این پروژه سه ساله در فاز نخست و سال اول بحث نیازسنجی را دنبال کرد. در سال دوم اجرایی شدن برنامه در دستور کار قرار می‌گیرد و در سال سوم ارزیابی پروژه دنبال می‌شود. استان‌های مختلف بررسی و ارزیابی شدند و برخی استان‌ها طبق ظرفیت برای این‌ کار انتخاب شدند. این پروژه در عین حال می‌تواند هدف جانبی تامین کند؛ اجرای زیرساخت‌ها به عنوان پیش‌نیاز است که جزو دستاوردهای ان محسوب می‌شود.
وی افزود: اگر شرکتی می‌خواهد نیروی خود یا نیروی کار جدیدش را آموزش دهد، می‌تواند از خدمات آموزشی فنی حرفه‌ای بهره گیرد. همچنین بنگاه‌های اقتصادی عضو اتاق بازرگانی در این پروژه شرکت خواهند کرد.
به گفته علیشاهییزد، اراک، همدان، ارومیه و تبریز از شهر هایی هستند که پروژه آزمایشی در آنها اجرا می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395