چهارشنبه, 10 بهمن 1397 ساعت 09:59
کد خبر: 52866

اطلاعات تکميلي

  • پاسخ وزارت بهداشت به یک نگرانی مجازی؛

شایعات مربوط به ناکارامدی واکسن فلج اطفال تکذیب شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سمیرابابایی

عصراقتصاد: چند روزی است که اطلاعیه ای توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه کودکانی که تاریخ تولد آنها از 1/1/95 تا 18/2/97 است، هر چه سریع تر برای دریافت واکسن فلج اطفال به پایگاه بهداشتی مراجعه کنند.
طبق اعلام معاونت دانشگاه علوم پزشکی، واحد مبارزه با بیماری های واگیردار، زمان تزریق واکسن فلج اطفال از 3/11/97 تا 30/11/97 است. محل مراجعه ساکنان شهری به پایگاه بهداشت و مراجعان روستایی نیزخانه های بهداشت است.
گفتنی است که دراین خصوص طبق شنیده ها کودکانی که در این زمان به دنیا آمده اند به جای واکسن فلج اطفال ، قطره دریافت کرده اند و درحال حاضر تعدادی از آنها به فلج اطفال مبتلا شده اند.
خبرنگارما به منظور بررسی صحت یا سقم این خبر به سراغ مسئولان وزارت بهداشت رفته و نظرشان رو جویا شده است که در ادامه می خوانید.
کیانوش جهانپور، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در 18 سال اخیر درکشور فردی به فلج اطفال مبتلا نشده است. این اطلاعیه توسط وزارت بهداشت منتشرشده است، اما مواردی مبنی بر اینکه کودکان متولد 95 تا 97 به دلیل تزریق خوراکی، فلج شده اند، تفاسیر اشتباه از خبر درست بوده و کاملا تکذیب می کنیم.
وی افزود: برنامه جامعه کشوری دائما در حال ارتقا بوده و واکسن فلج اطفال شامل چند تیپ ویروس است؛ بنابراین در دنیا گاهی یک یا دو تیپ فلج اطفال به صورت خوراکی ارائه می شود که ممکن است عارضه بیشتری نسبت به تزریق داشته باشد که دیگر ویروس نیست و فقط آنتی ژن است.
جهانپور ادامه داد: در ایران نیز سال 94 به دلیل اینکه در بازار بین المللی، تولید واکسن تک ظرفیتی تزریقی محدود بود، به این نتیجه رسیدند که واکسن خوراکی دو ظرفیتی استفاده شود و درکنار آن یک دوز تزریقی باشد. در حال حاضر برای پوشش صد در صدی این کودکان شرایط یک دوزتزریقی واکسن فلج اطفال فراهم شده است.
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: هرساله برای افزایش مصون سازی، افزایش ضریب اطمینان و کاهش عارضه ، پروتکل برنامه جامع کشوری واکسیناسیون بازنگری می شود. سال آینده هم ممکن است برنامه جامعه کشوری تغییر کرده و این به معنای مشکل در برنامه های امسال نیست .
برای اطمینان خاطر بیشتر مردم به سراغ سالومه موسوی نژاد ، پزشک اطفال رفته و نظر ایشان را نیز جویا شدیم که به خبرنگارما گفت: هیچ مراجعه ای به بیمارستان ها مبنی بر فلج اطفال کودکان بین سال های 95 تا 97 نداشته ایم .
وی در خصوص تفاوت واکسن خوراکی و تزریقی فلج اطفال، افزود : واکسن تزریقی برای کودکان دچاربیماری نقص ایمنی یا کودکانی که در تماس با افراد دچار نقص ایمنی هستند، ارائه می شود. این دو نوع واکسن خوراکی و تزریقی تفاوتی با یکدیگر نداشته و فقط تزریقی از نظر انتقال ایمن تر است و جای هیچ گونه نگرانی برای مردم نیست .
ضرورت تزریق واکسن فلج اطفال برای کودکان متولد شده از سال ۹۵ به بعد
همچنین رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: تزریق واکسن فلج اطفال برای کودکان متولد شده از سال ۹۵ به بعد ضرورت دارد.
به نوشته فارس ، محمدمهدی گویا در ارتباط با تزریق واکسن فلج اطفال اظهارداشت: تزریق این واکسن برای تمام کودکان دنیا که واکسن خوراکی فلج اطفال را استفاده می‌کنند، در حداقل یک نوبت ضروری است.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال از سال 1394 در تمام دنیا، یکی از واکسن های مهم برای کودکان زیر ۵ سال است، گفت: از سال ۹۴ تاکنون، تزریق این واکسن به همراه واکسن خوراکی فلج اطفال در تمام دنیا و کشور ایران در حال انجام است.
گویا با اشاره به وقفه ایجاد شده در واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال در تمام کشورهای دنیا، افزود: به دلیل مشکلات ایجاد شده در تامین واکسن تزریقی فلج اطفال در سال ۹۵ و وقفه بیش از یکساله برای تزریق این واکسن، هیچ یک از کودکان متولد شده در دنیا در این بازه زمانی، نتوانستند این واکسن را در ۴ ماهگی دریافت کنند و به همین دلیل در حال حاضر که واکسن در دسترس است، کودکانی که در این بازه زمانی واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکردند، واکسینه خواهند شد و این علاوه بر واکسیناسیون کودکانی است که الان به ۴ ماهگی خواهند رسید.
وی ادامه داد: برای کودکانی که متولد مرداد ماه سال ۹۵ به بعد هستند و واکسن تزریقی فلج اطفال را نتوانستند دریافت کنند، شرایطی را فراهم کردیم تا یک نوبتی که واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکردند، بتوانند دریافت کنند.
گویا با بیان اینکه تزریق واکسن فلج اطفال برای این دسته از کودکان به صورت مرحله ای انجام خواهد شد، گفت: در مرحله اول کودکان متولد شده از مرداد ماه سال ۹۵ تاکنون در ۹ استان کشور و در مرحله دوم کودکان سایر استان ها که واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکرده اند، این واکسن را دریافت خواهند کرد و علاوه بر آن، سایر کودکانی که به سن ۴ ماهگی خواهند رسید در کنار واکسن خوراکی فلج اطفال، واکسن تزریقی آن را از طریق مراکز بهداشتی و درمانی دریافت خواهند کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395