شنبه, 13 بهمن 1397 ساعت 12:07
کد خبر: 52917

اطلاعات تکميلي

  • اورنگ با اشاره به احتمال کسری بودجه 98 مطرح کرد

در آمد دولت زیرتیغ تحریم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: در ایران نظام بازنشستگی از چهار صندوق بزرگ و حدود ١٤ صندوق کوچک تشکیل شده است که در بین آنها، بزرگ‌ترین صندوق از نظر تعداد مشتری صندوق تامین اجتماعی است.

سازمان تامین اجتماعی نهاد بیمه گر عمومی غیردولتی است که ماموریت اصلی آن پوشش کارگران مزد و حقوق بگیر به صورت اجباری و صاحبان حرف و مشاغل آزاد به صورت اختیاری است و هم اکنون نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش حمایت های این سازمان قرار دارند.
یازدهم آذرماه لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور در هیات دولت تصویب شد. ثبات اقتصادی، مهارتورم، صیانت از تولید و اشتغال، مقابله با تحریم‌ها، تامین معیشت مردم، ارتقای شاخص‌های سلامت و عدالت اجتماعی از رویکردهای اصلی در بودجه98 به شمار می روند.
روزنامه عصراقتصاد طی گزارشات مکرر به بررسی تبصره ها و بندهای مختلف لایحه بودجه 98 پرداخته و در این گزارش بندها و تبصره های مربوط به سازمان تامین اجتماعی را مورد بررسی قرار داده است که در ذیل
می خوانید.
در بودجه ۹۸ مانند بودجه سال گذشته تعیین شد که منابع درمان تامین اجتماعی به خزانه دولت واریز شود. سازمان تأمین اجتماعی مکلف است، تمامی سهم درمان از مجموع مأخذ کسر حق بیمه موضوع مواد (2٨ ) و
(٢٩) قانون تأمین اجتماعی مصوب 54.4.3 و سایر منابع مربوط را در حسابی نزد خزانه‌داری کل کشور با عنوان بیمه درمان تأمین اجتماعی متمرکز و طبق قانون تأمین اجتماعی این منابع را هزینه کند .
در این خصوص عباس اورنگ، مدرس دانشگاه وکارشناس رفاه و تامین اجتماعی به «عصراقتصاد»گفت: درکشور نگاه به حوزه رفاه و به خصوص سازمان تامین اجتماعی باید به صورت ویژه باشد.

پرداخت دیون تامین اجتماعی وظیفه اصلی دولت است

وی افزود: دولت نسبت به سازمان تامین اجتماعی دو وظیفه عمده برعهده دارد که می توان به پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی و برخی از حق بیمه ها که بنا به هر دلیلی درحوزه دولت است، اشاره کرد.
180 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتماعی
اورنگ با اشاره به میزان مطالبات سازمان تامین اجتماعی ازدولت، ادامه داد: طبق گفته وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، 180 هزار میلیارد تومان بدهی دولت بوده که جز تکالیف قانون برنامه ششم است؛ بنابراین این امر نیازمند توجه ویژه دولت بوده که متاسفانه در بودجه 98 نگاهی به پرداخت دیون تامین اجتماعی نشده و امر بسیار خطر ناکی است .
این مدرس دانشگاه تصریح کرد: سیستم تامین اجتماعی مانند فنر عمل می کند و در صورت نپرداختن مطالبات، این فنر فشرده تر شده و اگر روزی فنر باز شود، بدون شک نظام سیاسی کشور را با چالش روبه رو
خواهد کرد.

چالش تامین اجتماعی خطر ناک است

وی خاطرنشان کرد: در تمام دنیا به چالش افتادن سازمان تامین اجتماعی بسیار خطر ناک است و در صورتی که دولت ها نسبت به تامین اجتماعی بی اعتنا باشند، به نوعی آینده گان را بدهکار می کنند.
نبود نگاهی سیستمی وکلان به سازمان تامین اجتماعی درکشور
کارشناس رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به نبود نگاهی سیستمی وکلان به سازمان تامین اجتماعی، بیان کرد: دولتمردان و متولیان بودجه مدعی هستند که وضعیت مالی دولت مناسب نیست؛ بنابراین ایجاد تعهدات برای سازمان تامین اجتماعی توجیه منطقی نداشته و این سازمان نیازمند نگاه ویژه دولت است.
وی ادامه داد: طبق قانون، برخی تعهدات را دولت نسبت به تامین اجتماعی تقبل کرده است. به عنوان مثال، حق بیمه برخی از اقشار و کارفرمایان را دولت باید بپردازد؛ بنابراین حق بیمه رانندگان، قالیبافان، طلاب،کارگران ساختمانی و اقشار مختلف که دولت تقبل کرده است، باید در بودجه سنوانی لحاظ می شد و در غیر این صورت تامین اجتماعی نمی تواند به این قشر سرویس دهی داشته باشد.
اورنگ تصریح کرد: دولت باید حق بیمه تکلیفی برای اقشار ذکر شده لحاظ کند، در غیر این صورت نباید بیمه این اقشار را بر دوش یک عده ضعیف قرار دهیم زیرا این امر با سیاست و فلسفه اصلی تامین اجتماعی (توزیع عادلانه در آمدها ) در تضاد است.

در نظر نگرفتن حق بیمه کارگاه های زیر 5 نفر در بودجه 98

این مدرس دانشگاه در خصوص حق بیمه کارگاه های زیرپنچ نفر، اظهار کرد: در بودجه 98 دولت حق بیمه ای را برای این قشر لحاظ نکرده است و در مجلس شورای اسلامی اغلب طرح هایی مبنی بر گسترش مشمولان مطرح می شود که این امر آینده سازمان تامین اجتماعی را به چالش می کشد.

چشم امید سازمان تامین اجتماعی به کمیسیون تلفیق

به گفته وی، در بودجه98 برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و سرانه درمان عددی را پیش بینی نکرده اند و چشم امید ما به کمیسیون تلفیق و صحن مجلس است.
اورنگ خاطرنشان کرد: اگریک سال همسان سازی افزایش داده شود، سال آینده نیز ضریب می خورد که متاسفانه در بودجه 98 ، دولت نسبت به پرداخت تعهدات موضوع را پررنگ ندیده است و باروش پیش رو سازمان در آینده با چالش روبه رو می شود.
واریز سهم درمان تامین اجتماعی به خزانه خلاف قانون اساسی است
کارشناس رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به واریز سهم درمان به خزانه در بودجه 98، عنوان کرد: واریز سهم درمان سازمان تامین اجتماعی به خزانه خلاف قانون اساسی است و درآمدهای دولت باید در خزانه انباشته و براساس فرآیند تامین اعتبار در آمدهای آن پرداخت شود؛ بنابراین واریز سهم درمان به خزانه توجیه قانونی نداشته و امیدواریم شورای نگهبان این موضوع را به رسمیت بشناسد.
به گفته وی، در دنیا سازمان های بیمه گر مانند سازمان تامین اجتماعی در گروه نهادهای غیر دولتی و با استقلال اداری و مالی است؛ بنابراین به دلیل اینکه این سازمان ها با تعهدات زیادی روبه رو هستند باید در تصمیم گیری ها فارغ از بروکراسی اداری عکس العمل و سرعت عمل نشان دهند.
اورنگ ادامه داد: واریز سهم درمان به خزانه کل کشور به دلیل کند شدن روند فعالیت موضوع بسیار خطر ناکی است؛ بنابراین این اشتباه دولت در بودجه 98 غیر قابل توجیه است، دنیا به سمت حذف مراحل زائد اداری پیش می رود و این مساله که سهم درمان به خزانه رفته و سپس به تامین اجتماعی هدف چیست؟

واریز سهم درمان به خزانه نشان دهنده بی کفایتی سایر دستگاه های اجرایی

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی تحت نظارت دولت بوده و باید برای ساختار کشور فکر اساسی شود و این تصمیم نشان دهنده این است که به فعالیت دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی، کمیسیون اصل 90، تحقیق و تفحص و... اعتماد نداریم یا دولت قصد ایجاد تعدد دستگاه های نظارتی داشته و از این طریق به تمامی دستگاه های ذی ربط لقب بی کفایتی می دهیم.

در آمد دولت زیر تیغ تحریم

کارشناس رفاه و تامین اجتماعی در خصوص نقش بودجه 98 بر فقرزدایی اظهارکرد: با توجه به اعمال تحریم ها علیه ایران، وضعیت درآمدی دولت سال آینده مناسب نیست؛ بنابراین فقرزدایی صرفا از طریق کمک نقدی به مردم ممکن نیست. باید با رونق بخشیدن به صنعت وتولید، اشتغال زایی شده و خروجی اشتغال نیز تامین درآمد وگذران معیشت برای مردم شود.

بودجه 98 کمکی به فقرزدایی نمی کند

اورنگ ادامه داد: طبق آمار بودجه 98 کل کشور، در طرح های عمرانی و اشتغال زایی سال آینده با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد و نمی توان به منظور فقرزدایی،کاهش نابرابری، در آمدهای اجتماعی، توزیع عادلانه در آمدها در بودجه سال آینده اقدامات موثری انجام داد زیرا در آمد دولت نیز قابل اتکا نیست.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395