یکشنبه, 14 بهمن 1397 ساعت 10:03
کد خبر: 52996

تحمیل هزینه های کلان طرح تحول سلامت به تامین اجتماعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سمیرا بابایی

عصراقتصاد:
 سازمان تأمین اجتماعی یک بیمه گر اجتماعی است که وظیفه پوشش اجباری بیمه کارگران مزد، حقوق‌بگیر و پوشش اختیاری صاحبان حرف  و مشاغل آزاد را برعهده دارد.

این سازمان با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت به واسطه بیشترین ارتباط با بدنه جمعیتی کشور، گسترده ترین نهاد در عرصه نظام بیمه های اجتماعی محسوب می شود.
سازمان تامین اجتماعی دامنه وسیع کمی وکیفی خدمات خود را از طریق دو شبکه بیمه ای و درمانی به بیمه شدگان اصلی و تحت پوشش عرضه می کند.
گفتنی است که سازمان تأمين اجتماعي با برعهده داشتن وظيفه اجرا، تعميم و گسترش انواع بيمه هاي اجتماعي در چارچوب قوانين مربوطه و با رعايت اصل عدالت در ورودي ها و خروجي ها و نگاه بلندمدت، نقشي اساسي در پشتيباني و صيانت از نيروي كار و بهبود مناسبات اقتصادي و اجتماعي در فرآيند توسعه كشور و هماهنگ با نظام تأمين اجتماعي ايفا مي كند.
شایان ذکر است که نظام تأمین اجتماعی نقش مؤثری در تأمین اقتصادی جامعه و رفع دغدغه های مردم دارد. دغدغه هایی که اگر به موقع برطرف نشود، پیامدهای نامطلوب آن می تواند امنیت مردم را تهدید کند؛ بنابراین وجود یک نظام تأمین اجتماعی فراگیر می تواند پشتوانه محکمی برای نظام اقتصادی باشد.
سید حسن اعتماد زاده، کارشناس حوزه رفاه و تامین اجتماعی به« عصراقتصاد » گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان به دو روش « قانون کار و خدمات مدیریت کشوری » انجام می شود؛ در صورت اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان باید مابه تفاوت را با تعهد مجلس شورای اسلامی ، دولت پرداخت کند.

تحمیل هزینه های اضافی به سازمان با اجرای همسان سازی حقوق

وی افزود: طی یک سال با اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان رقمی بالای 1500 میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی تحمیل شد که این رقم جزء بدهی های دولت به شمار می رود.

تعداد بازنشستگان سازمان رو به افزایش است

کارشناس حوزه رفاه و تامین اجتماعی ادامه داد: با توجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی فرسوده  شده است و تعداد بازنشستگان آن روبه افزایش است ، مجلس شورای اسلامی با اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان باید کمک حال این سازمان باشد.
اعتماد زاده تصریح کرد: رسیدگی به مسائل رفاهی قشری از افراد جامعه مانند بازنشستگان و معلولان که فاقد توانایی تامین مخارج زندگی هستند، در قانون اساسی بند «29»کاملا ذکر شده است. سازمان تامین اجتماعی مشکل پایه ای داشته و مقادیر زیادی قوانین مختلف توسط دولت  به آن تحمیل شده است، این درحالی است که دولت باید تا ابد بار مالی این قوانین را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.
وی خاطر نشان کرد: از دیگر تصمیمات دولت و مجلس می توان به بیمه اشخاص خاص اشاره کرد که دولت باید حق بیمه آنها را به سازمان پرداخت می کرد.

سال88 تامین اجتماعی تحت پوشش دولت قرار گرفت

کارشناس حوزه رفاه و تامین اجتماعی بیان کرد: در سال 1388 سازمان تامین اجتماعی کاملا تحت پوشش دولت قرار گرفت و باید مدیریت دولت را بپذیرید . وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند برای این سازمان با وجود حضور هیات امنای سازمان، سرپرست انتخاب کند و به ناچار سازمان باید با خواسته های دولت تطبیق یابد.

Image result for ‫طرح تحول سلامت‬‎


تحمیل هزینه های کلان به سازمان با اجرای طرح تحول سلامت

اعتماد زاده اظهارکرد: اجرای طرح تحول سلامت و اخیرا ارائه بسته های حمایتی ،هزینه های بسیاری به سازمان تامین اجتماعی تحمیل کرد؛ بنابراین این رقم  از سال 93 تا 96 بالغ بر 70 هزار میلیارد به کسری صندوق منجر شد.
به گفته وی، به عنوان مثال؛ در طرح تحول سلامت، افزایش تعرفه ها به بالا رفتن هزینه های درمان دامن زد.

صندوق تامین اجتماعی تراز منفی دارد

کارشناس حوزه رفاه و تامین اجتماعی عنوان کرد: به دلیل غفلت هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، محدودیت های بودجه ای باعث شده تا هزینه ها افزایش یافته و صندوق تامین اجتماعی دچار تراز منفی شود؛ بنابراین سازمان تامین اجتماعی باید 6 هزار میلیارد تومان برای باز پرداخت تسهیلات بپردازد.

صندوق تامین اجتماعی در مرز عدم تعادل هزینه ها و در آمدهاست

اعتمادزاده ادامه داد: صندوق تامین اجتماعی درمرز عدم تعادل هزینه ها و در آمدهاست و درآمدها کفاف هزینه های آن را نمی دهد و این سازمان در مرز ورشکستگی است.

ضرورت هم خوانی بودجه با در آمد و هزینه ها

وی در خصوص راهکار خروج سازمان تامین اجتماعی از بحران ورشکستگی، بیان کرد: بودجه باید با در آمد و هزینه ها هم خوانی داشته باشد و تا زمانی که بدهی دولت به سازمان پرداخت نشود، فاصله بین در آمد وهزینه ها از بین نمی رود.
کارشناس حوزه رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به کسری سازمان تامین اجتماعی، اظهار کرد: در سال 92 کسری سازمان تامین اجتماعی حدود 48 هزار میلیارد تومان و در آمد آن نیز 30 هزار میلیارد تومان بود.

ناتوانی دولت در پرداخت بدهی ها به سازمان تامین اجتماعی

اعتماد زاده افزود: در حال حاضر سازمان با کسری بودجه سنگینی روبه رو است و در نتیجه مجبور به استقرار در بانک ها شده است. متاسفانه  کاهش بودجه کشور اجازه پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را نمی دهد.

ضرورت تجدیدنظر در استفاده از منابع صندوق تامین اجتماعی

به گفته وی، تاسال  92سازمان تامین اجتماعی به دلیل نبود مشکلات در بودجه با بحران روبه رو نبوده است؛ بنابراین باید در روند استفاده از منابع صندوق تجدید نظر صورت گیرد.
اعتمادزاده در خصوص واگذاری شرکت های زیرمجموعه شستا،گفت: سازمان تامین اجتماعی مشوق واگذاری شرکت های زیر مجموعه است. در سال 92 ، 8 درصد در آمد صندوق تامین اجتماعی از سود عملکرد شستا بود و اکنون به 2درصد رسیده است.
وی افزود: در حال حاضر شستا سهام خوبی دارد؛ در صورتی که واگذاری ها به صورت روش پیمان مدیریت اجرا شود و مدیریت مراکز زیانده از سازمان جدا و به افراد سپرده شود با اجرای روش پیمان مدیریت ، نتیجه بخش خواهد بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395