دوشنبه, 15 بهمن 1397 ساعت 09:56
کد خبر: 53069

اطلاعات تکميلي

  • سازمان حامی نیازمند حمایت است؛

تامین اجتماعی قربانی ناکارآمدی دولت و مجلس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سازمان تأمین اجتماعی یک بیمه گر اجتماعی است که وظیفه پوشش اجباری بیمه کارگران مزد، حقوق‌بگیر و پوشش اختیاری صاحبان حرف  و مشاغل آزاد را برعهده دارد.

این سازمان با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت به واسطه بیشترین ارتباط با بدنه جمعیتی کشور، گسترده ترین نهاد در عرصه نظام بیمه های اجتماعی محسوب می شود.
سازمان تامین اجتماعی دامنه وسیع کمی وکیفی خدمات خود را از طریق دو شبکه بیمه ای و درمانی به بیمه شدگان اصلی و تحت پوشش عرضه می کند.
گفتنی است که سازمان تأمين اجتماعي با برعهده داشتن وظيفه اجرا، تعميم و گسترش انواع بيمه هاي اجتماعي در چارچوب قوانين مربوطه و با رعايت اصل عدالت در ورودي ها و خروجي ها و نگاه بلندمدت، نقشي اساسي در پشتيباني و صيانت از نيروي كار و بهبود مناسبات اقتصادي و اجتماعي در فرآيند توسعه كشور و هماهنگ با نظام تأمين اجتماعي ايفا مي كند.
شایان ذکر است که نظام تأمین اجتماعی نقش مؤثری در تأمین اقتصادی جامعه و رفع دغدغه های مردم دارد. دغدغه هایی که اگر به موقع برطرف نشود، پیامدهای نامطلوب آن می تواند امنیت مردم را تهدید کند؛ بنابراین وجود یک نظام تأمین اجتماعی فراگیر می تواند پشتوانه محکمی برای نظام اقتصادی باشد.
محسن ریاضی، کارشناس تامین اجتماعی به«عصراقتصاد»گفت: طبق اصل«29» قانون اساسی، برخورداری از تامین اجتماعی  جزء وظایف دولت و حق همگانی مردم است و صندوق های بازنشستگی طبق قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، بخش بیمه ای نظام را تشکیل می دهند.

وی در خصوص مشکلات صندوق های بازنشستگی درکشور، افزود: در کشور 18 صندوق بازنشستگی فعالیت

می کنند که در آنها موضوعی به نام نسبت پشتیبانی مطرح است (تعداد بیمه پرداز به مستمری بگیر) که این نسبت پشتیبانی در این صندوق ها اگر کمتر از پنج باشد ، یعنی دخل و خرج های صندوق با یکدیگر همخوانی ندارد و درآمد صندوق ها کفاف میزان پرداخت مستمری ها را نمی دهد.
ریاضی ادامه داد: از این 18 صندوق موجود 4 صندوق  سازمان تامین اجتماعی« برای افراد تحت پوشش قانون کار»، صندوق بازنشستگی کشوری« برای کارکنان دولت »، صندوق نیروهای مسلح « برای نظامیان » و صندوق بیمه روستاییان، عشایر وکشاورزان(برای روستائیان و عشایر ) عمومی  و سایر صندوق ها به دستگاه های مختلف وابسته هستند.
نسبت پشتیبانی در تامین اجتماعی درلبه مرز است
این کارشناس تامین اجتماعی تصریح کرد: نسبت پشتیبانی در سازمان تامین اجتماعی درلبه مرز است و صندوق روستاییان، عشایر و کشاورزان که در سال 84 تاسیس شده از لحاظ این شاخص در  وضعیت خوبی به سر می برد . در  سایر صندوق ها این نسبت  به مرز یک رسیده است به نحوی که درآمدهای آنها کفاف هزینه های آنها را نمی کند و از این رو نیازمند کمک دولت یا دستگاه بالاسری خود هستند . 
وی خاطرنشان کرد: صندوق های عمومی مانند نیروهای مسلح و صندوق بازنشستگی کشوری این کسری را به طور مستقیم از  بودجه عمومی دولت و  و سایر صندوق ها نیز به صورت غیر مستقیم از بودجه عمومی دولت و از طریق دستگاه بالاسری خود تامین می کنند .
به گفته این کارشناس تامین اجتماعی، در سال97 به میزان ده ها  هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای نفت و مالیات جهت کسری این صندوق ها از محل بودجه عمومی کشور هزینه شده است  که این میزان منابع می توانست صرف هزینه های عمرانی، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال درکشور شود .

دولت ها با سه چالش اصلی روبه رو اند

وی عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه  سه چالش اصلی در کشور شناسایی شده است که صندوق های بازنشستگی در کنار بحران آب و محیط زیست ، یکی از این چالش ها  است. در صورتی که در آینده برای وضعیت این صندوق ها چاره اندیشی نشود، بخشی از منابع درآمدی دولت باید صرف پرداخت مستمری ها شود که در آینده چالش عظیمی را به دنبال خواهد داشت.
مشکلات تامین اجتماعی ابر چالش است
ریاضی اظهار کرد: با توجه به اینکه مشکلات سازمان تامین اجتماعی به ابر چالش تبدیل شده است، دولت و مجلس با بی توجهی به وضعیت سازمان تامین اجتماعی، اوضاع آن را وخیم تر کرده اند؛ بنابراین به دلیل نبود اصلاحات لازم و نپرداختن بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، این سازمان در چند سال اخیر جهت جبران کسری نقدینگی خود به ناچار به سراغ دریافت وام 30 درصدی از بانک ها رفته و فروش شرکت های پربازده خود شده است . .
وی با اشاره به راهکار نجات صندوق های بازنشستگی از ورشکستگی، خاطر نشان کرد: راهکار حل این موضوع ، دارای تجارب جهانی  و مبانی نظری خاص خود  است و نیازی نیست که این چرخه از نوع ساخته شود . باید دید از روش های شناخته شده کدام یک از روش ها برای اصلاحات برای صندوق های بازنشستگی از جمله سازمان تامین اجتماعی مناسب است ،اما به دلیل فنی ، پیچیده و مخالفت های موجود در سطح جامعه ،  دولتمردان تمایلی به این مهم  نداشته و در نهایت به دولت های بعدی انتقال می یابد.

واگذاری شرکت های زیر مجموعه شستا تکلیف  قانونی است

این کارشناس تامین اجتماعی درخصوص واگذاری شرکت های زیر مجموعه شستا،گفت: این اقدام یک تکلیف  قانونی است و حسب اسناد بالادستی از جمله برنامه های توسعه ای کشور صندوق های بازنشستگی کشور مکلف به خروج از بنگاهداری هستند .  متاسفانه بسیاری از این شرکت های موجود صندوق های بازنشستگی  براساس پرتفوی مورد نظر صندوق ها انتخاب نشده و به دلیل بدهی دولت به صندوق ها واگذار شده اند. گفتنی است فهرستی از شرکت های کم بازده و زیان ده در سازمان تامین اجتماعی استخراج شده است که باید هر چه سریع تر از حیطه سازمان خارج شوند.

درآمد سرمایه گذاری تامین اجتماعی در سطح بالایی قرار ندارد

ریاضی درباره نحوه عملکرد سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی ، افزود: متاسفانه درامدهای سرمایه گذاری این سازمان تامین اجتماعی کفاف کسری های این صندوق را نمی کند . فلسفه وجود بخش سرمایه جبران کسری صندوق ها در دوران میانسالی و کهنسالی این صندوق ها است .
به گفته وی، متاسفانه در ایران این بخش سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی  نتوانسته  به ایفای تعهدات صندوق ها در زمان کسری منابع کمکی کند .

همسان سازی حقوق بازنشستگان خلاف اصول بیمه ای است

کارشناس تامین اجتماعی با اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان،گفت: موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان با اصول بیمه ای صندوق های بازنشستگی  همخوانی نداشته است ؛ طبق اصول صندوق های بازنشستگی باید بین آورده و ستاده افراد به صندوق های بازنشستگی همخوانی وجود داشته باشد .
ریاضی بیان کرد: مردم نیازمند تامین خواسته های خود هستند و این خلا را دولت باید جبران کند، همچنین تامین منابع همسان سازی حقوق بازنشستگان نباید از محل منابع صندوق های بازنشستگی  باشد .

تمرکز اصلی دولت در بودجه 98، وصول مطالبات است

وی در خصوص بودجه 98 ، گفت: تمرکز اصلی دولت در بودجه سال 98 در حوزه سازمان  تامین اجتماعی  ، وصول مطالبات است و توجهی به اصلاحات سازمان تامین اجتماعی نشده است. در بودجه 97 ، دولت از طریق بند «و» و «ن» تبصره 5 و استفاده از امکانات بازار سرمایه مانند اوراق تهاتر، تسویه و صکوک جهت پرداخت بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی اقداماتی انجام داده است که این امر به بودجه 98 نیز تسری یافته است .

دولت اراده ای برای پرداخت بدهی ها ندارد

این کارشناس تامین اجتماعی یادآورشد: در سنوات گذشته علی رغم الزامات موجود ، دولت اراده ای برای پرداخت بدهی های خود به سازمان تامین اجتماعی نداشته است و دولتمردان و  سیاستمداران متوجه نیستند که صندوق های بازنشستگی به ویژه تامین اجتماعی با چه مشکلاتی روبه رو است. 
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395