شنبه, 11 اسفند 1397 ساعت 16:02
کد خبر: 53971

ابزار شایسته‌سنجی نداشته و نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عباسعلی کدخدایی گفت: شورای نگهبان براساس قوانین انتخابات مجلس و دولت، شرایط حداقلی را برای بررسی کاندیداها دارد و براساس حداقل‌ها کاندیداها را بررسی می‌کند. ما ابزار شایسته‌سنجی نداشته و نداریم.

سخنگوی شورای نگهبان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درخصوص سخنان رییس‌جمهور درباره لوایح FATF و اینکه وی گفت شورای نگهبان با این لوایح موافق است، گفت: من سخنان ایشان را شنیده‌ام. دو لایحه پالرمو و CFT با ایراداتی به مجلس برگردانده شد. ایرادات پالرمو در مجلس حل شد ولی مشکلات هیات نظارت نسبت به آن باقی مانده بود. در مورد CFT هم مشکلات عمده ما حل نشد که در دستورکار مجمع است. 

کسی هراسی از رفراندم ندارد

وی درباره طرح برگزاری همه‌پرسی در مورد FATF هم اظهار داشت: کسی هراسی از رفراندم ندارد ولی تا زمانی که مجامع قانونی هنوز وظایف خودشان را انجام نداده‌اند و مشغول انجام کار خود هستند، طرح همه‌پرسی را ضروری نمی‌دانیم. 

اقدامات شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها اقناع‌پذیر است

این عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره هزینه تبلیغاتی کاندیداها هم تصریح کرد: پس از اصرار ما مجلس و دولت در قالب طرح و لایحه مشغول تدوین قوانینی برای انتخابات هستند. امیدواریم نکات مدنظر ما به تصویب برسد. البته اینها در مرحله ابتدایی است و بررسی آن در مجلس احتمالا به سال بعد موکول می‌شود. 
کدخدایی درباره رد صلاحیت‌ها و عدم اقناع جامعه از این رد صلاحیت‌ها خاطرنشان کرد: شورای نگهبان براساس قانون وظایفش را انجام می‌دهد و چون انجام می‌دهد اقناع‌پذیر است مگر اینکه این افراد قانون را قبول نداشته باشند. 

مشکلی برای دیدار با اصلاح‌طلبان نداریم

وی درباره واکنش اصلاح‌طلبان به توییت روز گذشته وی و پیشنهاد برگزاری جلسه مشترک با اصلاح‌طلبان درباره بررسی صلاحیت‌ها ابراز داشت: ما از پیشنهاد هر گروه و جناحی استقبال می‌کنیم. جسته و گریخته هم با این افراد دیدار داریم و اگر آنها بخواهند، می‌توانند خبرها را منتشر کنند. مشکلی برای دیدار نداریم ولی مشروط به اینکه آنها حرف اساسی داشته باشند. 
قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: همین افرادی که گفتید هر روز در سه نوبت علیه شورای نگهبان بیانیه صادر می‌کنند. ما باید چه پاسخی داشته باشیم. ما در برابر اینها دیروز یک پاسخ دادیم.

ابزار شایسته‌سنجی نداشته و نداریم

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه بسیاری از فعالان سیاسی معتقد هستند نظارت استصوابی راه را بر غیرشایستگان باز می‌کند و منشا ناکارآمدی، مریدپروری و فساد گستری است و برای این مساله هم به فساد برخی نمایندگان در دوره‌های مختلف و مصوباتی که کارآمدی ندارد، اشاره می‌کنند. برای حل این معضل چه راهکاری دارید، بیان کرد: شورای نگهبان براساس قوانین انتخابات مجلس و دولت، شرایط حداقلی را برای بررسی صلاحیت کاندیداها دارد و براساس حداقل‌ها کاندیداها را بررسی می‌کند. ما ابزار شایسته‌سنجی نداشته و نداریم و این کار بستگی به انتخاب مردم و معرفی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی دارد. اگر گروه‌های سیاسی در این جهت گام بردارند، این مشکل هم رفع می‌شود.

دولت درباره لایحه جامع انتخابات با شورای نگهبان مشورت نکرده است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد لایحه جامع انتخابات که توسط دولت تدوین شده وظایف و اختیارات شورای نگهبان را به نفع دولت مصادره کرده است، یادآور شد: اینها لایحه است و در حد پیشنهاد هستند. تا زمانی هم که در مجلس چیزی به تصویب نرسد، درباره آن اظهارنظر نمی‌کنیم.
کدخدایی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا دولت در تدوین این لایحه با شورای نگهبان مشورت کرده است، اظهارنظر داشت: خیر.

کلیت انتخابات تناسبی را قبول داریم 

وی درباره نظر شورای نگهبان برای نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا هم تصریح کرد: براساس اصل ۹۹ انجام این کار برعهده شورای نگهبان نیست. ما مایل به این کار نیستیم و هم توانی برای انجام این کار نداریم. البته پیشنهاد کرده‌ایم که سازمان مستقلی در نظر گرفته شود و فکر هم می‌کنم مجلس در فکر است.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات تناسبی هم خاطرنشان کرد: ما کلیت انتخابات تناسبی را قبول داریم چراکه به نظر ما به عدالت نزدیکتر است ولی تصمیم‌گیری درباره نحوه برگزاری انتخابات بر اساس قانون برعهده مجلس است و باید این مسئله در مجلس تصویب شود.

برگزاری جلسات فوق‌العاده طی هفته جاری در مورد لایحه بودجه ۹۸ 

کدخدایی درباره آخرین وضعیت شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی ابراز داشت: طبق قانون، شکایت در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باید بررسی شود و آنجا این شکایت در جریان است. من از آخرین وضعیت این مسئله اطلاع چندانی ندارم.
وی از آغاز بررسی لایحه بودجه در جلسه پیشین شورای نگهبان خبر داد و بیان کرد: چهارشنبه هفته گذشته در دو نوبت صبح و بعدازظهر جلساتی داشتیم، اما به جز بررسی کلیات آن فرصت رسیدگی غیر رسمی به جزییات این لایحه را نداشتیم. رسیدگی به لایحه بودجه را آغاز کردیم و امیدواریم در هفته جاری با تشکیل جلسات فوق‌العاده بتوانیم در مورد لایحه بودجه ۹۸ اعلام نظر کنیم.
 سخنگوی شورای نگهبان در ابتدای این نشست، از تایید «لایحه ادغام شرکت‌ها و تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح»، «طرح دو فوریتی اصلاح ماده ۱۳ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران» و «طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف» خبر داد و درباره «لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان»، «لایحه حفاظت از خاک»، «طرح اصلاح قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور»، «طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» هم یادآور شد که این طرح‌ها و لوایح در برخی از مواد خود با قانون اساسی مغایرت‌هایی دارند یا هنوز ابهام‌های پیشین شورای نگهبان رفع نشده است. 
کدخدایی اظهارنظر شورای نگهبان درباره «لایحه موافقت‌نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از سازمان ملل متحد درباره تأسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا» را موکول به وصول اساسنامه فوق‌ کرد. 

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395