سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398 ساعت 10:51
کد خبر: 55872

رئیس جمهور: آمریکا خواهد دید که نمی‌گذاریم صادرات نفت ایران به صفر برسد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس جمهوری گفت: آمریکایی ها در ماه های آینده خواهند دید که ما صادرات نفت را ادامه می دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز سه شنبه در آیین سی امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران، گروه های کار و واحد‌های کار نمونه کشور اظهار داشت:
اولین هدف آمریکایی ها در تحریم ظالمانه علیه ایران کاهش درآمد ارزی است. یک منبع بزرگ درآمد ارزی کشور همواره فروش نفت، میعانات و برخی از صنایع وابسته به تولید نفت و گاز بوده است.
وی افزود: آمریکایی ها از طریق فشار اقتصادی و کاهش صادرات نفت تلاش دارند در آمد کشور را کاهش دهند، ما آمریکا را به حول و قوه الهی به زانو درخواهیم آورد.
رییس دولت دوازدهم تاکید کرد: ممانعت از صادرات نفت و به صفر رساندن آن فکر و تصمیم نادرست و اشتباه آمریکایی ها است و ما نخواهیم گذاشت این تصمیم اجرایی و عملیاتی شود. آنها در ماه های آینده خواهند دید که ما صادرات نفت را ادامه می دهیم.
روحانی تصریح کرد: ما نفت را باید صادر کنیم، صادرات ایران که از یک مسیر انجام نمی شود ما 6 مسیر دیگر هم داریم که آمریکایی ها اصلا خبر ندارند.
وی همچنین گفت: در مقطع فعلی ما با دو موضوع مواجه هستیم و بنابراین شرایط خاص و ویژه است؛ ما در برابر یک تحریم ظالمانه و غیرقانونی آمریکا قرار گرفتیم که فشار این تحریم به طور مستقیم بر مردم کشور و به ویژه کارگران، اقشار متوسط و اقشار پایین جامعه است.
رییس جمهوری کارگران را خط مقدم مبارزه با آمریکا دانست و گفت: آنها با کار و محصول بیشتر در مقابل تهدیدات و فشارهای اقتصادی آمریکایی ها می ایستند.
روحانی ادامه داد: همه ما یعنی دولت، کارفرمایان، کارگران، کارآفرینان و بخش های مختلف تولیدی جامعه باید احساس کنیم امروز بار سنگین تری بر دوش داریم.
وی یادآورشد: بحثی که گفته می شود ارزش پول ملی باید حفظ شود- که این حرف کاملا درست است- معنی ساده آن این است که برابری ریال در برابر ارزهای خارجی کاهش پیدا نکند، این در صورتی است که ما بتوانیم فراوانی ارز را بیشتر کنیم.
وی خاطرنشان کرد: شما در یک کالا در جامعه یا باید عرضه را بیشتر یا تقاضا را کم کنید، راه دیگری برای قیمت وجود ندارد یا باید نیازمندی مردم به ارز خارجی کاهش پیدا کند که البته مواردی هست، امسال چهارمین سالی است که در گندم خودکفا بودیم. این به معنی بی نیازی از ارز است.
رییس جمهوری ادامه داد: در سال اول دولت تدبیر و امید حدود 6 میلیون تن گندم وارد کشور کردیم. امسال سال چهارم است که ما نیازی به خرید گندم نداریم این به معنای آن است که نیاز ما به ارز در این زمینه کاسته می‌شود.

صادرات نفت

رییس جمهوری گفت: در هر زمینه ای ما به سمت خودکفایی رفتیم، محصولاتی که می توانیم تولید کنیم یعنی نیاز به ارز کم شده است اگر ما 95 درصد داروی مورد نیاز کشور را تولید می کنیم، بتوانیم پنج درصد دیگر را هم خودمان تولید کنیم و در بسیاری موارد تولید کننده مواد اولیه دارو باشیم یعنی نیاز ما به ارز کم شده است.
روحانی افزود: می خواهم این مساله در ذهن همه روشن باشد، می گوییم ارزش پول ملی، می گوییم قیمت ارز خارجی باید کاهش پیدا کند، دو راه بیشتر نیست یا نیاز ما به ارز باید کاسته شود یا ارز بیشتری به دست بیاوریم.
وی خطاب به کارگران خاطرنشان کرد: برای این که نیاز ما به ارز کم شود، کار بزرگ را شما کارگران، کارفرمایان و تولیدکنندکگان انجام می دهید، بخش بزرگی از نیازهای کشور توسط شما ساخته می شود، ما امروز در بعضی از بخش ها صادرکننده هستیم، در بخش کشاورزی هم وارد کننده و هم صادرکننده هستیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: ابتدای دولت تدبیر و امید هشت میلیارد دلار بیشتر در برابر صادرات وارد می کردیم، امروز تفاضل بین واردات و صادرات سه میلیارد دلار است بنابراین ما به سمت خودکفایی حرکت می کنیم.
روحانی باردیگر خطاب به کارگران گفت: وقتی من آماری را می گویم که در دولت ما، یعنی شما این کار را انجام دادید، وقتی می گویم در گندم چهار سال است که خودکفا شدیم ،یعنی کشاورزان عزیز ما را خودکفا کردند.
وی توضیح داد: اگر امروز در بسیاری از محصولات خودکفا هستیم کارگران ما را خودکفا کردند، اگر امروز برای نیازمندی های تسلیحاتی کشور بیش از 90 درصد روی پای خود ایستاده ایم یعنی کارگران ، مهندسین و طراحان، ما را مستغنی و خودکفا کرده اند. هر جا شما به دنبال خودکفایی بروید، ارزش پول ملی را بالا برده اید و نیازمندی ما به ارز خارجی کمتر شده است.
رییس جمهوری پیش از سخنرانی از کارگران نمونه کشور تجلیل کرد.
این مراسم در ورزشگاه شهید معتمدی در جنوب شهر تهران برگزار شد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395