یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 09:46
کد خبر: 56048

اطلاعات تکميلي

  • رییس جمهوری:

جنگ امروز، جنگ امیدهاست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رییس جمهوری با تاکید بر این که امروز دعواها و فحاشی‌های داخلی نباید خریدار داشته باشد، گفت: راهی جز مقاومت و اتحاد و امید به آینده نداریم. جنگ امروز آمریکا جنگ با امید است.

حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» روزگذشته در آیین نکوداشت یکصدمین سال تربیت معلم با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان گفت: بسیار خوشحالم که هفته معلم در آستانه ماه رحمت و مغفرت و برکت الهی قرار دارد. ماه رمضان علاوه بر فضلیت های ذاتی، یکی از دلایل عظمتش نزول قرآن در این ماه است.
وی با بیان اینکه قرآن کتاب هدایت انسان ها در مسیر سعادت بشریت است، اظهار داشت: یکی از دلایل ماه رمضان شب قدر است که از هزاران شب برتر است. همه ویژگی های بزرگی که در ماه رمضان است که ماه صبر، عبادت، نزول قرآن، شب قدر و... است، به یک نسبتی در مدرسه و کلاس و تعلیم و تربیت معلم نیز وجود دارد.
روحانی اضافه کرد: اگر فضای ماه رمضان، فضای دلدادگی به حق و توجه به آسمان ها، یاد مستمندان، تعاون، برادری و افطار و در کنار هم قرار گرفتن، فهم و درک قرآن برای مسیر هدایت است، همه آنها در یک حدی در کلاس درس است.
وی با بیان اینکه کلاس باید کلاس معرفت و برکت باشد، خاطرنشان کرد: کلاس درس می تواند برای معلم شب قدر باشد. اگر معلمی با رفتارش، با اخلاقش، با تعلیمش فقط یک نفر را هدایت کند، این کلاس ارزش شب قدر باشد. هرچند شب قدر یک شب نامشخص برای ماست و ارزش هزاران شب دارد، کلاس درس هم می تواند همین گونه باشد. پیامبر (ص) می گوید من شب قدری را معرفی می کنم که از شب قدر بالاتر باشد و آن شبی است که سربازی لب مرز از کشورش محافظت می کند.
روحانی با بیان اینکه معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق کشور محافظت می کند، ابراز داشت: معلم ایثارگر و فداکار یک کلاسش می تواند اندازه شب قدر ارزش داشته باشد. اجر و قرب شما با هیچ وسیله مادی قابل جبران نیست. اگر یک معلمی تمام زر کشور را در اختیار داشته باشد، باز هم ارزش کارش بالاتر است.

بهترین عزیزان ما را حساب شده از ما گرفتند

وی با بیان اینکه حضرت علی(ع) می فرمایند، اگر کسی چیزی به من بیاموزد، مرا بنده خود کرده است، عنوان کرد: اولین معلم خداست. خداوند، پیامبر(ص) و ائمه هدی (ع) معلم هستند. شاید بهترین نمونه معلمان همان مرد بزرگی باشد که به یاد او روزی را به عنوان روز معلم نامگذاری کردند یعنی علامه مطهری، شهید رجایی، شهید باهنر و شهید بهشتی. علامه مطهری از افراد کم نظیر است. مطهری هم جزو اسثتناهای تاریخ روحانیت و دانشگاه بود. بسیار مخلص و دلسوز بود.
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه (شهید مطهری) مدام مراقبت می کرد که کجا ذهن جوان را مسموم می کند که برای آن مقاله بنویسد و سخنرانی کند، یادآور شد: بهترین الگو برای معلمان و اساتید کشور، اخلاق و فداکاری و شیوه علامه شهید مطهری است که کتابش بعد از این همه سال، حل مشکلات می کند و هادی است. شاید بعد از شهید بهشتی و شهید مطهری، جایگزین آنها بسیار سخت و مشکل بود و هست. بهترین عزیزان ما را حساب شده از ما گرفتند.
روحانی ادامه داد: حوادث داخل کشور به ما آموخت که معلمین و مدارس یک وظیفه بزرگی در برابر حوادث طبیعی غیرمترقبه کشور دارند.
وی با بیان این که در دولت دوازدهم بالاترین زلزله و سیل تاریخ ایران را دیدیم، گفت: زلزله کرمانشاه با آن ریشتر مخرب که آمد آنهایی که محقق این کار هستند، نوشتند که در یکصدسال گذشته زلزله در ایران سابقه نداشته است؛ سیلی هم که در فروردین امسال در کشور آمد در این صد سال سابقه نداشته است که ناگهان تا 28 استان گرفتار سیل شود به طوری که نمی دانستیم با کدام استاندار تماس بگیریم.
روحانی با طرح این سوال که این شرایط چه به ما می گوید، گفت: اولا در سیل و زلزله معلم باید کنار مردم باشد، این را به وزیر گفتم و در دولت هم گفتم هرکجا که سیل و زلزله ای و یا هر حادثه غیرمترقبه رخ می دهد و مردم در چادر قرار می گیرند، یک چادر باید متعلق به آموزش و پرورش باشد و باید معلمان به نوبت به آنجا سر بزنند.
وی ادامه داد: مهارت لازم برای مواجهه با حوادث درد و غم را کم می کند. یکی از مهارت هایی که مدرسه باید به دانش آموز در تمام سطوح بیاموزد آشنایی نوجوانان و جوانان ما در برابر حوادثی است که در کشور پیش می آید.
روحانی اضافه کرد: مهارت آموزی دیگر ما برای کار است، یک نفر از دانشگاه فارغ التحصیل می شود در جامعه منتظر می ماند تا کدام وزارتخانه اعلام کند که کارمند می خواهد که در آنجا شرکت کند که استخدام شود، در صورتی که استخدام نشود می گوید من بیکار هستم.
وی افزود: در یک دانشگاه بزرگ در اروپا آنهایی که در دانشگاه دوره دکترا می گذرانند به تعداد انگشتان یک دست است در حالی که در دانشگاه ما ببنید چه خبر است. همینطور فقط می روند درس می خوانند و دکترا می گیرند.ما در هر مقطعی باید نیازمندی جامعه را نگاه کنیم در یک کارخانه چقدر نیازمندی هست چند مهندس و چند کارگر ماهر و چند کارگر ساده می خواهیم؟ این گونه باید محاسبه کنید.

باید به نسل جوان مهارت بیاموزیم

روحانی در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینکه باید به نسل جوان هم مهارت بیاموزیم و هم آنها بدانند تنها راه زندگی استخدام دولتی نیست بلکه کارهای زیاد دیگری هم است که می توان انجام داد، گفت: البته باید تلاش کنیم افراد درس بخوانند. اینکه تا چه اندازه بخوانند وابسته به نیازهای جامعه است. البته ما باید افراد را برای آموزش و درس خواندن تشویق کنیم. ممکن است آموزش در دبستان ها مثل هم باشد ولی باید از متوسطه وارد مهارت و شغل شویم.
وی با بیان اینکه انجام مهارت آموزی باید با وزارت کار، مراکز خدماتی، صنعت، وزارت ارتباطات، دانشگاه ها و ... شریک شوید، اظهار داشت: در پایان دبیرستان باید فردی را تحویل جامعه دهیم که هم دپیلم داشته باشد و هم درستان و هم ذهن خلاقش یک مهارت بلد باشد. مهارت شغلی و کاری جزو سلیقه و حقوق افراد یک ضرورت است. مدارس ما در این زمینه باید متحول شود. من این مسئله را هم با وزیر فعلی و هم وزرای قبلی مطرح کرده ام.
مسیر آموزش ما نیاز به اصلاح دارد
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید روی تعلیم و تربیت فکر کنیم، تصریح کرد: مدل ما این است که فصل فصل یک کتاب را درس داده و دانش آموز حفظ کند و امتحان بدهد. این سیستم آموزش و پرورش بسیار قدیمی است. امروز دیگر این نوع آموزش اینچنین نیست. تمام دانش آموزان باید صاحبنظر باشند، نظر بدهند، نقد کنند و انتقاد کنند. در دانشگاه ها هم همین گونه شده اند. ما هم حقوق خواندیم. دانشگاه رفتیم. همه چیز را خواندیم اما وقتی به کارآموزی رفتیم دیدیم هیچ چیز بلد نیستیم، نه می توانیم دادخواستی را تنظیم کنیم و نه می توانستیم بازپرسی کنیم و نه می توانیم قضاوت کنیم. فقط سرکلاس رفتیم و امتحان دادیم. مسیر آموزش ما نیاز به اصلاح دارد؛ هم در دانشگاه و هم در آموزش و پرورش.
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش در این زمینه ورود کرده و در حال تلاش کردن است، خاطرنشان کرد: من از شما خواهش می کنم که در این زمینه تلاش بیشتری بکنید. دانش آموزی که از دبیرستان خارج می شود، با چه ظرفیتی و چه مقدار بهره از دبیرستان به جامعه وارد می شود.

به تحولی نوین نیاز داریم

وی با بیان اینکه بچه ها صرف وقت می کنند ولی دریغ از گفتن یک جمله عربی یا انگلیسی، عنوان کرد: نحوه آموزش را باید متحول کنیم. این یک ضرورت است و این کار بزرگ باید توسط مدیران آموزش و پرورش و معلمان مهار انجام شود. ما تحول نوینی را نیاز داریم. امسال که سال تولید، رونق و مهارت است، باید تحول ایجاد کنیم.
رئیس جمهور بر ضرورت آمادگی دانش‌آموزان برای شناخت تحولات اجتماعی و سیاسی جامعه و جهان، تأکید کرد و گفت: در جامعه ایران و سایر کشورها تحولات فراوانی صورت می‌پذیرد و فرزندان جامعه ما باید روحیه و شناخت لازم را راجع به تحولات روز جامعه و جهان داشته باشند و این از وظایف معلمان عزیز کشور است.
روحانی خطاب به مدیران و معلمان سراسر کشور گفت: دانش‌آموزان باید با موضوع تحریم‌های خارجی به خوبی آگاه باشند و الان جمعیت 900 هزار نفری با 14 میلیون امانت در اختیار شماست و اگر دانش‌آموزان موضوعی را به خوبی بفهمند می‌توانند بر خانواده‌های خود نیز تأثیرگذار باشند.
رئیس جمهور با اشاره به تاریخچه وضع تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: معنای نخست تحریم‌ها این بود که کشورهای قلدر جهان اینگونه در اذهان جامعه بشری تبلیغ کردند که ایران کشوری خطرناک و دنبال ساخت بمب اتمی است و پس از دستیابی به این بمب برخی کشورها را با خاک یکسان خواهد کرد و باید مراقب ایران باشیم.
روحانی با بیان اینکه این موضوع از ایران‌هراسی و انقلاب‌هراسی نشأت می‌گرفت که ایران مجموعه‌ای خطرناک برای جامعه جهانی است، ادامه داد: سپس پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت رفت و بدترین قطعنامه این شورا علیه ایران تصویب شد و تا مرز جنگ پیش رفتیم.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه از ابتدای دولت یازدهم سخن ما با مردم این بود که امکان دارد هم فناوری اتمی داشته باشیم و هم دنیا به ما اعتماد کند که برای آنها خطر نیستیم، گفت: ما با این شعار که سانتریفیوژ باید بچرخد و اقتصاد نیز بچرخد پا به عرصه انتخابات گذاشتیم و یکی از دلایل رأی مردم این بود که ان شاء الله این دولت می‌تواند با زبان دیپلماتیک، منطق و استدلال دنیا را از این تصمیم غلط بازگرداند و شرایط را عادی نماید.
روحانی با اشاره به اینکه در صد روز ابتدایی دولت یازدهم توانستیم توافق موقت معروف به ژنو را امضاء نماییم و بخشی از پول‌های بلوکه شده آزاد شد، خاطرنشان کرد: ماهی 700 میلیون دلار آزاد می‌شد و بانک مرکزی به دنبال آن بود که قیمت ارز بالا رود، اما جامعه نرخ ارز را پایین می‌آورد و رئیس بانک مرکزی ناتوان از این مهم بود و در آن دوران امید و دلار وارد کشور می‌شد و همه منابع آزاد می‌گشت.
رئیس جمهور سپس به روند امضاء توافق دائم با 6 قدرت جهانی در سال 93 اشاره و تأکید کرد: رژیم صهیونیستی و عربستان در آن سال تلاش می‌کردند تا توافق دائم را به عقب بیندازند و تقریباً تا 7 ماه رسیدن به این توافق عقب افتاد و وارد مرحله و بحث‌های پیچیده‌ای تا زمان رسیدن به توافق هسته‌ای در رمضان سال 94 شدیم.
روحانی با بیان اینکه مخالفین و تندروهای آمریکایی و همچنین رژیم صهیونیستی و عربستان اجازه نمی‌دادند این توافق اجرایی شود، اما با وجود مشکلات فراوان در 26 دی‌ماه 94 توافق هسته‌ای با 6 کشور دنیا اجرایی شد، گفت: بسیاری می‌گفتند که این توافق تضمینی ندارد و ما اعلام کردیم با بردن این توافق هسته‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، آن را به صورت یک قطعنامه  الزامی می‌کنیم تا جایی که برخی در داخل به ما می‌گفتند شما نسبت به کشورهای غربی ساده عمل می‌کنید.
رئیس جمهور افزود: اما 5 روز بعد در شورای امنیت سازمان ملل با یک قطعنامه توافق هسته‌ای را الزامی کردیم و این بدان معنا بود که همه دنیا امضاء کرده‌اند و وقتی برخی افراد غیردقیق اینگونه می‌گفتند که دولت تضمین‌های لازم را نگرفته است، ما بزرگترین تضمین‌ها را گرفتیم و جامعه جهانی تأیید کرد.
روحانی با تأکید بر اینکه بعد از عملیاتی شدن توافق هسته‌ای، تحولاتی در کشور ایجاد شد و فروش نفت یک میلیون بشکه در روز اضافه شد و توانستیم بازار نفت را تسخیر کنیم، تصریح کرد: شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران به کشور هجوم می‌آوردند تا جایی که در هتل‌ها جا برای اقامت آنها نبود و همه صف بسته بودند و در حدود 100 میلیارد دلار اعتبار را بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ جهان نسبت به ایران تعهد کردند که این مقدار می‌توانست تولید و توسعه کشور را متحول نماید.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه پس از این امر تندروهای آمریکایی، عربستان و رژیم صهیونیستی با عصبانیت شروع به اقداماتی علیه توافق هسته‌ای کردند و به آمریکا اینگونه می‌گفتند که چه بلایی بر سر شما آمده است، ادامه داد: آنها اینگونه القاء می‌کردند که برنامه هسته‌ای در نطنز و فردو و همچنین کار سانتریفیوژها و تحقیق و توسعه هسته‌ای ادامه دارد و می‌گفتند آمریکا بدترین توافق هسته‌ای را با جمهوری اسلامی ایران امضاء کرده است.
روحانی با بیان اینکه این جماعتی که الان در آمریکا بر سر کار هستند با پول تبلیغات و انتخاباتی تندروهای نژادپرست‌ها، صهیونیست‌ها و عربستان اقدامات خود را انجام می‌دهند، اظهار داشت: پس از پیروزی در انتخابات اعلام کردند که از این توافق خارج می‌شوند چرا که دارای 3 نقص است، اولاً برنامه موشکی ایران آزاد شده است، ثانیا طی چند سال فعالیت هسته‌ای ایران به طور کامل آزاد می‌شود و در نهایت اینکه فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در این توافق هسته‌ای بحث نشده است!
رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای خروج اروپا و چین و روسیه تا 6 ماه مشغول فعالیت و رایزنی بودند، اما در نهایت به تنهایی از برجام خارج شدند، تأکید کرد: آنها مجبور شدند تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کنند اما دولت‌های جهان با آمریکا همراهی نکردند ولی متأسفانه شرکت‌های خارجی در برابر آمریکا به دلیل منافع و شراکت با این کشور تسلیم شدند و این شرایط در کشور تحمیل شد.
روحانی با بیان اینکه ما امروز با دولتی در آمریکا روبرو هستیم که عهد خود را زیر پا می‌گذارد و برخلاف همه مقررات بین‌المللی به شرکت‌ها و بانک‌های جهان فشار می‌آورد که نفت را نخرند و خریداران نفت را تهدید می‌کند، تأکید کرد: هدف نهایی آمریکا این است که جمهوری اسلامی ایران با عظمت، مستقل و تأثیرگذار در منطقه و جهان نباشد و چنین ایرانی برای آمریکا غیرقابل تحمل است و آنها به دنبال ایرانی شبیه 40 سال قبل هستند و حاضر به کمک به ایران به شرط تسلیم کشورمان هستند.
وی با تأکید بر اینکه اساس انقلاب اسلامی، استقلال بود و کشور نه با فشار خارجی بلکه با رأی مردم و انتخابات اداره می شود، تصریح کرد: آمریکا برای رسیدن به اهداف نامشروع خود می‌خواهد از میزان ارز ما بکاهد و برای رسیدن به این مهم باید نیاز به ارز کاهش یابد و در غیراین صورت بر نرخ آن افزوده خواهد شد. همچنین آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که تعاملات ارزی ما را دچار مشکل کنند که این نرخ ارز در سایر اقلام نیز تأثیرگذار است و ما باید درآمد ارزی خود را اضافه کنیم و در عین حال مخارج ارزی را کاهش دهیم.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه از سوی دیگر باید درآمد ارزی افزایش یابد و در سال گذشته نزدیک به 43 میلیون دلار درآمد ارزی غیرنفتی و تقریباً شبیه به همین مقدار درآمد ارزی نفتی داشتیم، گفت: آنها به دنبال پایین آمدن این دو نرخ هستند و باید با فروش نفت و افزایش تولیدات و صادرات در برابر توطئه‌های آمریکا برای جلوگیری از فروش نفت بایستیم.
وی ادامه داد:  قدم دوم آمریکایی‌ها برای اینکه ما را به زمین بزنند ایجاد اختلاف در کشور است.  آنها می‌خواهند کشور چند دسته شود و ما با هم بجنگیم و علیه هم پرونده درست کنیم. در این مورد اندکی وضع کشور بهتر شده اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.  برخی باورشان نشده است که ما در جنگ اقتصادی با یک ابر قدرتی به نام آمریکا هستیم.
رئیس‌جمهور در پایان گفت: شما به عنوان معلمین باید تلاش کنید تا این دشمنی‌ها در داخل کشور خریدار نداشته باشد. ما الان وسط این جنگ هم هستیم و راهی جز مقاومت و اتحاد و امید به آینده نداریم. جنگ امروز ما با آمریکا جنگ در امید است. آنها می‌خواهند امید ما را بشکنند ما هم باید امید آنها را بشکنیم و آنها می‌خواهند امیدواری ما را بگیرند. اگر امید جامعه را بالا ببریم قطعا جامعه ما پیروز می‌شود. البته هر جنگی زحمت دارد. در هر جنگی شهید و کشته است. ما آغازگر نبودیم اما در مقابل این توطئه می‌ایستیم و در این جنگ امید، ما پیروز میدان خواهیم بود.
در مراسم آیین نکوداشت یکصدمین سال تربیت معلم با حضور رییس جمهوری از 6 عنوان کتاب با موضوع «تاریخچه ایجاد مراکز تربیت معلم به روایت اسناد و مدارک» رونمایی شد.
علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی، حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران و محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری در این مراسم حضور داشتند.
 
 
 
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط