شنبه, 11 خرداد 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 57039

اطلاعات تکميلي

  • دبیر کل کانون انجمن های صنفی کارگری کشور مطرح کرد

سیستم کوپنی، راهکار حمایت از کارگران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سمیرابابایی

عصراقتصاد: دبیر کل کانون انجمن های صنفی کارگری کشور گفت : سیستم کوپنی، یکی از راه های حمایت از جامعه کارگری است تا کالا به قیمت دولتی به دست مردم برسد.

هادی ابوی طرقبه، دبیر کل کانون انجمن های صنفی کارگری کشور در گفت و گو با «عصراقتصاد » گفت: امنیت و معیشت، معضل اصلی جامعه کارگری و محصول نوسانات اقتصادی سالیان گذشته است .

قراردادهای موقت به کارگر، تولید کننده و کارفرما لطمه می زند

وی افزود: قراردادهای موقت، یکی از مشکلات جامعه کارگری است که در پی آن این قشر زحمتکش جامعه امنیت شغلی نداشته و وضعیت آن ها روز به روز وخیم تر می شود؛ بنابراین قراردادهای موقت به کارگر، تولید کننده و کارفرما لطمه می زند.
ابوی طرقبه با اشاره به دغدغه های کارگران درخصوص قراردادهای موقت، ادامه داد: کارگران با آموزش در کار خود مهارت های لازم را کسب می کنند و زمانی که به مرحله استادی می رسند به دلیل اتمام قرارداد برکنار می شوند، البته این به ضرر کارفرما هم هست، زیرا با از دست دادن نیروی حرفه ای، باید نیروهای مبتدی را استخدام کند.

افزایش حقوق کمکی به جامعه کارگری نکرد

وی در خصوص افزایش میزان حقوق کارگران در سال جاری، تصریح کرد: امسال ما شاهد افزایش حقوق یک میلیون و پانصد هزار تومانی کارگران بودیم که این افزایش حقوق بیشتر از سال های گذشته بود، اما متاسفانه در مقابل آن سایر هزینه ها مانند ، وسایل نقلیه عمومی، مواد لبنی، پروتینی ، غذایی و اجاره بهای مسکن چندین برابر شده است که این افزایش حقوق دیگر پاسخگوی تامین هزینه های زندگی نیست .
دبیرکل کانون انجمن های صنفی کارگری کشور خاطر نشان کرد: افزایش حقوق سال جاری تاثیری بر زندگی کارگران نداشته است، دولت به عنوان تنظیم کننده روابط کار (کارگر وکارفرما) و تنظیم کننده روابط اقتصادی در کشور باید به بهبود وضعیت کارگر وکارفرما کمک کند.
ابوی طرقبه پیشنهاد داد: خلا میان حداقل دستمزد و هزینه های واقعی در یک پروسه زمانی چند ساله و با یک برنامه ریزی دقیق برطرف می شود. برای نمونه، در ابتدای امسال گوشت قرمز کیلویی 25 هزار تومان بود که اکنون به 60 هزار تومان رسیده است که دولت می تواند به قیمت دولتی آن را در اختیار کارگران قرار بدهد.

دولت در کسری دستمزد ، اقتصاد مقاومتی را پیشه کند

ابوی طرقبه ادامه داد: دولت با توجه به اعمال تحریم های بین المللی و سایر مشکلات اقتصادی درموضوع کسری دستمزد، باید اقتصاد مقاومتی را در دستور کار قرار دهد.

سیستم کوپنی، راهکار حمایت از کارگران

دبیر کل کانون انجمن های صنفی کارگری کشور با اشاره به ایستادگی در مقابل تحریم ها، بیان کرد: سیستم کوپنی، یکی از راه های حمایت از جامعه کارگری است تا کالا به قیمت دولتی به دست مردم برسد؛ همچنین دولت می تواند واحدهای خالی از سکنه در شهرها را با قیمت های کمتری در اختیار کارگران قرار بدهد.
به گفته وی، چند شغله شدن کارگران برای گذران زندگی یکی از مصیبت های جامعه کارگری است .

حفظ اشتغال های موجود بر اشتغال زایی جدید اولویت دارد

ابوی طرقبه با اشاره به اختصاص دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال زایی، تاکید کرد: حفظ اشتغال های موجود در کشور بر اشتغال زایی جدید اولویت دارد .
وی ادامه داد: اشتغال زایی جدید در کشور با سختی های بسیاری روبه رو است و در شهرهایی که نیاز به اشتغال زایی جدید است، ابتدا باید زیر ساخت های لازم و نیروهای آماده به کار فراهم شود.

مشاغل موجود نیازمند حفاظت است

دبیر کل کانون انجمن های صنفی کارگری کشور اظهار کرد: مشاغل موجود نیازمند حفاظت است و با اینترنتی شدن کسب وکارهای جدید بسیاری از مشاغل به سمت نابودی رفته که دولت با آموزش های لازم این مشاغل را باید به روز رسانی کند.

سبقت تعداد بیکاران بر شاغلین درکشور

وی افزود: متاسفانه بر اساس اعلام مرکز آمار، تعداد بیکاران بر شاغلان سبقت گرفته است و کارفرمایی که چندین سال کار و تلاش کرده، باید اشتغال اش حفظ شود.
ابوی طرقبه در خصوص رویکرد دولت ها نسبت به اتحادیه های صنفی، بیان کرد: دولت های مختلف در برخورد با تشکل های صنفی سلیقه ای برخورد می کردند. دولت فعلی نیز در ابتدای فعالیت ارتباط خوبی با تشکل ها داشته و از نظرات آنها استفاده می کرد، اما متاسفانه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعلی، تاکنون هیچ گونه جلسه ای با تشکل های کارگری برگزار نکرده است.

سامانه قراردادهای کار اجرایی نشده  است

دبیر کل کانون انجمن های صنفی کارگری کشور با اشاره به سامانه ثبت قراردادهای کار، گفت: به دلیل فراز و نشیب های بسیار سامانه قراردادهای کار اجرایی نشده است و ما پیگیر امنیت شغلی کارگران هستیم. طبق تبصره 10 قانون کار، یک نسخه از قراردادها به وزارت کار محل باید سپرده شود که از این طریق فضا برای شفاف سازی در قراردادها ایجاد شود.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر حضور جامعه کارگری در شوراهای مختلف تاثیر چندانی ندارد . به عنوان مثال؛ کارگران در سازمان تامین اجتماعی که تمام منابع آن متعلق به این قشر است، نقشی ندارند؛ بنابراین اگر می خواهیم تشکل های صنفی واقعی در کشور فعالیت کنند، باید امور مربوط به کارگران در اختیار آن ها قرار گیرد.

تامین اجتماعی درحال رسیدن به وضعیت سر به سر است

ابوی طرقبه در خصوص وضعیت سازمان تامین اجتماعی، بیان کرد: سازمان تامین اجتماعی در حال رسیدن به وضعیت سر به سر بوده و با ادامه این وضعیت به ورطه ورشکستگی می رود؛ چرا که برخی از قوانین نوشته شده برای سازمان تامین اجتماعی در چارچوب قوانین و مقررات نیست.
وی افزود: دولت باید هر چه سریعتر بدهی های خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند تا این سازمان بتواند خدمات بهتری به کارگران ارائه دهد؛ بنابراین بهتر است هر چه سریعتر مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی که شناخت کاملی نسبت به دغدغه های جامعه کارگری دارد، انتخاب شده تا بتوانیم مطالبه گری کنیم.

شفافیت و پرداخت بدهی های  دولت، راهکار خروج تامین اجتماعی از بحران

دبیر کل کانون انجمن های صنفی کارگری کشور در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با ایجاد شفافیت و پرداخت بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی، شاهد خروج این سازمان از بحران های کنونی باشیم.
 
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395