یکشنبه, 19 خرداد 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 57250

اطلاعات تکميلي

  • رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر در گفت و گو با « عصراقتصاد » مطرح کرد

کاهش 120 هزار تومانی هر قطعه سکه در یک هفته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادرئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر گفت: روند نزولی قیمت دلار موجب شده است تا قیمت ها در بازار سکه و طلا نیز کاهش یابند، تا جایی که در یک هفته اخیر شاهد کاهش 120 هزار تومانی هر قطعه سکه بودیم.

محمد کشتی آرای، رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر در گفت و گو با « عصراقتصاد » گفت: طبق قانون سازمان امور مالیاتی و قوانین جاری کشور، هر درآمدی که به صورت اتفاقی برای افراد به دست می آید ، مشمول دریافت مالیات است.
وی با بیان اینکه طبق اطلاعیه سازمان امور مالیاتی تا ۲۰ سکه مشمول مالیات نیست اما بیشتر از ۲۰ سکه به دلیل اینکه درآمدی حاصل شده، مالیات دریافت می‌شود، افزود: در موضوع پیش فروش سکه، افرادی بودند که تعداد محدود و برای تبدیل نقدینگی خود، پیش خرید کردند ؛ بنابراین منطقی است تا خریداری سکه تا 20 عدد معاف از پرداخت مالیات باشد؛ اما کسانی که بیش از 20 عدد سکه خریداری کرده و سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی انجام داده اند، باید مالیات مربوط به آن را پرداخت کنند .
دریافت مالیات از خریداران سکه تاثیری در بازار ندارد
کشتی آرای درباره تاثیر تعیین مالیات برای خرید سکه بر بازار و قیمت‌ها، تصریح کرد : دریافت مالیات از سکه های پیش خرید شده، تاثیری در قیمت سکه و معاملات بازار و داد و ستدها و امور مربوط به سکه نخواهد داشت ؛ برای نمونه فردی که هزار سکه به قیمت حدود 1 میلیون و 200 هزار تومان ثبت نام کرده و اکنون قیمت آن به بیش از 4 میلیون و نیم رسیده است، مابه التفاوتی به دست آورده است که طبق قوانین جاری کشور باید مالیات آن را پرداخت کند .
به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و سکه، قانون سازمان امورمالیاتی مبنی بر اخذ مالیات از سکه های پیش فروش شده ، تفسیر شخصی نبوده  بلکه جزء قوانین جاری و مالیاتی کشور است که هر فردی که درآمدی دارد باید مالیات آن را بپردازد. برای مثال، کارمندان دولت که در قبال دریافت حقوق، مالیات می دهند .
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر توضیح داد: پیش خرید سکه ، موجب شد تا بسیاری از افراد سودهای کلانی به دست آوردند و بنابراین باید مالیات مربوط به آن را پرداخت کنند.
روند نزولی بازار طلا و سکه به دلیل کاهش نرخ ارز
کشتی آرای درباره تحلیل وضعیت فعلی بازار ، عنوان کرد : نزولی شدن قیمت طلا و سکه در بازار ارتباطی با ماه مبارک رمضان ندارد . در ماه های اخیر شاهد کاهش قیمت ارز در کشور بودیم ؛ این درحالی است که قیمت جهانی طلا در دو هفته اخیر بیش از 40 دلار افزایش داشت اما قیمت ارز کاهشی بوده است .
کاهش 120 هزار تومانی هر قطعه سکه در یک هفته
وی در خصوص دلایل کاهش نرخ ارز در هفته های گذشته، اظهار کرد: با توجه به کاهش میزان تنش های میان ایران و آمریکا و تنش های سیاسی منطقه، ارزش پول ملی نیز تقویت و بالا رفته است ؛ بنابراین روند نزولی قیمت دلار موجب شده است تا قیمت ها در بازار سکه و طلا نیز کاهشی شوند، تا جایی که در یک هفته اخیر شاهد کاهش 120 هزار تومانی هر قطعه سکه بودیم .
این کارشناس و متخصص ارشد طلا و جواهر با اشاره به روند صعودی قیمت طلای جهانی، تاکید کرد: علت اصلی کاهش نرخ سکه و طلا در هفته های اخیر با توجه افزایش قیمت جهانی طلا،کاهش نرخ ارز بوده است  .
آینده بازار طلا در گرو سیاست های ارزی بانک مرکزی
رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور در خصوص آینده پیش روی بازار طلا، اظهار کرد: تا زمانی که بانک مرکزی بتواند بازار ارز را کنترل و مدیریت کند، شاهد روند نزولی قیمت ها در بازار سکه و طلا خواهیم بود. افزایش نرخ ارز نه تنها بر قیمت سکه و طلا ، بلکه در تمامی بازارها نقش موثری دارد؛ برای نمونه در هفته های اخیر با کاهش نرخ ارز، شاهد روند نزولی قیمت ها در بازار خودرو هستیم، چراکه قیمت اتومبیل های وارداتی براساس نرخ ارز محاسبه می شود .
تاثیر نوسانات نرخ ارز، بر اقتصاد کشور مشهود است
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و سکه با بیان اینکه تاثیر نوسانات نرخ ارز بر اقتصاد کشور کاملا مشهود است، عنوان کرد : قیمت ارز سریعا بر بازار طلا و سکه تاثیر می گذارد و به عنوان شاخصی بوده که افزایش نرخ آن، سایر اقلام را نیز افزایش می دهد ؛ بنابراین ارز در کشور ما مبنایی است که تاثیر مستقیمی در قیمت سایر کالا و خدمات دارد .
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر، ادامه داد: هدف بانک مرکزی از ثبت نام سکه هماهنگی عرضه و تقاضا بود اما اکنون با عدم تعادل ،سکه حبابی شده است.
به گفته کشتی آرای، افرادی که سکه به نرخ دولتی دریافت کردند، مشمول مالیات هستند و خریداران آزاد سکه مشمول مالیات نمی شوند.
معرفی برندهای طلای ایرانی در نمایشگاه های بین المللی
وی  در ادامه این گفت وگو در خصوص برگزاری نمایشگاه های تخصصی طلا در کشورهای مختلف، عنوان کرد : هر نمایشگاه تخصصی با هدف مشخصی برگزار می شود و طبیعتا برگزاری نمایشگاه های تخصصی در کشورهای مختلف از جمله عراق، با هدف ایجاد بازارهای صادراتی است که همراه با تولید بوده و با انگیزه معرفی برندهای طلای ایرانی به سایر کشورها است .
این کارشناس و متخصص ارشد طلا و جواهر با اشاره به اینکه در داخل کشور از نمایشگاه های تخصصی استقبال چندانی صورت نمی گیرد، بیان کرد: شرکت ایران در نمایشگاه های خارجی به دلایل متعدد امکانپذیرتر و راحتر است.
به گفته وی، بیشترین نمایشگاه های تخصصی طلا و جواهر در کشورهایی برگزار می شود که تولید کننده بوده و تخصص های لازم را در زمینه تولید و صادرات دارند.
پتانسیل بالای صادرات طلای ایرانی به سایر کشورها
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر خاطرنشان کرد: پتانسیل صادرات طلا به سایر کشورها را داریم ولی متاسفانه سال هاست به دلیل بالا بودن و بالا رفتن هزینه های تولید، صادرات طلای کشور نزدیک به صفر شده است؛ این درحالی است که در سال های گذشته صادرات مصنوعات طلا به عنوان یکی از اقلام صادراتی بوده است و پیش بینی می شود با اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مجددا این کار رونق گیرد .
مالیات قطعی خریداران سکه ابلاغ شد
گفتنی است: سازمان مالیاتی در روزهای اخیر از بخشنامه ای رونمایی کرد که براساس آن افرادی که در سال ۹۷ سکه های پیش فروشی را خریداری و دریافت کرده اند مشمول مالیات هستند.
همچنین بنا بر اظهارات وزیر اقتصاد و دارایی بخشی از خریداران سکه‌های پیش فروش که ما فکر می‌کنیم قصد سوداگری نداشتند، از پرداخت مالیات معاف شده اند که در واقع بخش قابل توجهی از خریداران را شامل می شود.
در عین حال ما اجازه قانونی داریم که از فعالیت‌های سوداگرانه در بحث سکه ها مالیات دریافت کنیم.
وی گفته است: کار اجرایی وصول مالیات از سکه‌های پیش فروش شده آغاز شده و زمان پایان آن نیز بستگی به همکاری مودیان مالیاتی خواهد داشت.
در بخشنامه سازمان امور مالیاتی آمده است: با توجه به مفاد مواد یک و 93 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 31/‏4/‏94و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده 100 قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال 97 دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی، به شرح ذیل مقرر می‌گردد:
الف- مشمولین تبصره ماده 100:
کلیه خریداران سکه که در سال 97 نسبت به دریافت حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی اقدام نموده‌اند مشمول این دستورالعمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می‌باشند.
ب- نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن:
نسبت به خریداران سکه که طی سال 97 سکه خود را دریافت نموده‌اند:
1. تا بیست سکه دریافتی مشمول مالیات نمی‌باشد.
2. نسبت به مازاد 20 سکه تا میزان 60 سکه به ازای هر سکه یک میلیون و 500 هزار ریال مالیات مقطوع.
3. نسبت به مازاد 60 سکه تا میزان 100 سکه به ازای هر سکه 2 میلیون ریال مالیات مقطوع.4. نسبت به مازاد 100 سکه تا میزان 200 سکه به ازای هر سکه 2 میلیون و 500 هزار ریال مالیات مقطوع.
تبصره 1: مودیان ردیف یک بند ب فوق نیازی به ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت.
تبصره2:مودیان موضوع این دستورالعمل می‌بایست جهت پرداخت مالیات مربوط به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395