شنبه, 25 خرداد 1398 ساعت 08:38
کد خبر: 57471

پرورش 500 هزار تن ماهیان سردابی و گرمابی در سال گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد:طی یک سال اخیر با گران شدن گوشت قرمز، تمایل مردم برای خرید آبزیان بیشتر شده است. سرانه مصرف ماهی برای هر نفر سالیانه 11.5 کیلوگرم بوده به طوری که در سال های گذشته 9 کیلوگرم است. با توجه به علاقه مردم به پختن و خوردن محصولات آبزیان، هر سال تولیدات آن نیز افزایش یافته است؛ به طوری که سال گذشته 500 هزار تن ماهیان سردابی و گرمابی در مزارع پرورش و تولید و 350 هزار تن نیز محصولات دریای صید شده است. بنا به گفته دبیر کل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران در سال های اخیر با به کارگیری ماشین آلات پیشرفته و سرمایه گذاری که در واحدهای فرآوری انجام شده است صنعت بسته بندی ماهی و میگو رشد خوبی داشته است.

علی اکبر خدایی، دبیر کل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران گفت: با توجه به گرانی گوشت طی یک سال اخیر، خانواده ها علاقه زیادی به مصرف آبزیان نشان داده اند و در سبد غذایی آنها بیشتر از گذشته جای گرفته است.
وی افزود: بسته بندی و عرضه آبزیان در بازار پیشرفت خوبی داشته است، در گذشته ماهی به شکل امروزی بسته بندی نمی شد و برای مصرف کنندگان جذاب نبود. در سال های اخیر با به کارگیری ماشین آلات پیشرفته و سرمایه گذاری که در واحدهای فرآوری انجام شده است صنعت بسته بندی ماهی و میگو رشد خوبی داشته است.

نیمی از قیمت درج شده بر روی محصولات به فروشگاه های زنجیره ای تعلق می گیرد

خدایی درباره مشکلات تولیدکنندگان گفت: با نرخ گذاری سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و رعایت نشدن قانون توسط فروشگاه های زنجیره ای، حدود 50 درصد قیمت درج شده بر روی محصولات به عنوان قیمت مصرف کننده به جای آن که در اختیار تولیدکننده قرار بگیرد به فروشگاه های زنجیره ای تعلق دارد.
دبیر کل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران بیان کرد: بر اساس قانون موجود سهم فروشگاه ها از قیمت مصرف کننده باید 15 درصد باشد اما آنها به این قوانین پایبند نیستند و تولیدکنندگان را مجبور می کنند تا با درصد بالایی قرار داد خود را برای فروش امضاء کنند.
وی افزود: فروشگاه ها از تولیدکنندگان به دلیل برند خود 25 تا 35 درصد بالاتر از قیمت درج شده بر روی محصولات به عناوین مختلف مانند محل قرار گیری آبزیان و عرضه محصولات و به کارگیری یک کارمند برای فروش به مردم می گیرند.
خدایی تصریح کرد: از مشکلات دیگر تولیدکنندگان می توان به خرید امانی و نبود خرید قطعی توسط فروشگاه ها عنوان کرد؛ با توجه به شرایط حساس نگهداری آبزیان، تولیدکنندگان مجبور هستند تا با فروشگاه ها مدارا کنند حتی برای رفع این مشکل از نهادهای نظارتی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تقاضا کردیم تا بر روی نحوه قراردادهایی که بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان برای فروش محصولات بسته می شود کنترل و نظارت کنند.
وی افزود: انتظار داریم دولت در زمینه قیمت گذاری توجه بیشتری کند و قانون نیز در این زمینه رعایت و نظارت بیشتری انجام شود تا درصدها تعدیل و سود به دست مصرف کننده برسد؛ این موضوع باعث می شود تا قدرت خرید مردم بالا رود و تولید نیز رونق پیدا کند؛ در نتیجه فروشگاه ها هم سود می کنند، متأسفانه فروشگاه ها به این موضوع توجهی نمی کنند.

تولید 45 هزار تن میگو در سال گذشته

دبیر کل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران اظهار کرد: سال گذشته 45 هزار تن میگو تولید شد که30 هزار تن آن به شکل رسمی و 3 هزار تن به شکل غیر رسمی صادر شد؛ مصرف داخلی بین 10 تا 12 هزار تن است.

صید 350 هزار تن محصولات دریایی

وی افزود: 500 هزار تن ماهیان سردابی و گرمابی در مزارع پرورش و تولید شد که از این میزان 20 هزار تن صادر و 480 هزار تن در داخل مصرف شد. 30 درصد توسط واحدهای فرآوری به شکل بسته بندی به فروشگاه ها عرضه شد و سایر این ماهیان غیر مستقیم در بازار فروخته شده و 350 هزار تن محصولات دریایی بوده است.
خدایی درباره سرانه مصرف ماهی در کشور گفت: برای هر نفر سرانه مصرف ماهی سالیانه 11.5 کیلوگرم بوده به طوری که در سال گذشته حدود 11 کیلوگرم و در سال ها قبل نیز 9 کیلوگرم بوده به طوری که این افزایش سرانه نشان دهنده افزایش علاقه مردم به مصرف ماهی است.
اتحادیه تولید و تجارت آبزیان در سال 76 به نام اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران راه اندازی شد و در سال 96 به اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران تغییر نام داد و هم اکنون 122 نفر از سراسر کشور عضو این اتحادیه است؛ فعالیت های این اتحادیه شامل تولیدات صنعتی مانند پرورش دهندگان میگو، فرآوری و بسته بندی آبزیان و کارخانجات غذا و کنسرو بوده و تجارت آبزیان شامل واردکنندگان، صادرکنندگان و شرکت های فعال در عرضه و توزیع داخلی ماهی است.
در زمینه تولید و تجارت آبزیان 40 شرکت رسمی فعالیت می کنند که از این میان 15 شرکت فعالیت بیشتری دارند و 80 درصد صادرات آبزیان توسط آنها انجام می شود.
 
 
 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395