شنبه, 11 آبان 1398 ساعت 08:42
کد خبر: 63419

اطلاعات تکميلي

  • جهانگیری با شرکت در اجلاس شانگهای تاکید کرد

تقویت سازمان های منطقه ای برای مقابله با چندجانبه گرایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه با اشاره به ظرفیت بزرگ اقتصادی سازمان همکاری شانگهای بیان کرد: در مقابل یکجانبه گرایی که امروز دولت آمریکا منادی آن است، می توانیم با تقویت سازمان های منطقه ای، چندجانبه گرایی را در پیش بگیریم چرا که حل مسائل بین المللی و مدیریت جهانی از طریق چندجانبه گرایی امری شدنی است.

اسحاق جهانگیری روز گذشته در بدو ورود به ازبکستان به منظور شرکت در هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقه مند است به عضو اصلی سازمان تبدیل شود، خاطرنشان کرد: سازمان همکاری شانگهای از ظرفیت بسیار بزرگی برای همکاری های اقتصادی، سیاسی و امنیتی برخوردار است و کشورهای عضو این سازمان می‌توانند با اتکاء به این ظرفیت ها، همکاری های فیمابین را گسترش دهند.
وی با بیان اینکه این سفر به دعوت نخست وزیر ازبکستان برای شرکت در شورای نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای انجام شده است، گفت: سازمان همکاری شانگهای یکی از مهمترین سازمانهایی است که در آسیا شکل گرفته و کشورهای مهمی همچون روسیه و چین در آن عضویت دارند و هند و پاکستان نیز اخیرا به عنوان عضو اصلی پذیرفته شده اند.
گفتنی است سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که در سال ۲۰۰۱ توسط کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی پایه‌گذاری شد و پس از آن در سال های بعد، ایران، مغولستان، پاکستان، هند، افغانستان و بلاروس به عنوان عضو ناظر به این سازمان پیوستند.
عضویت هندوستان و پاکستان به عنوان عضو اصلی سازمان همكاری شانگهای که در سال ۲۰۱۵ مورد تایید قرار گرفت، در سال ۲۰۱۷ در اجلاس سران کشورهای عضو این سازمان در کشور قزاقستان به تصویب رسی
معاون اول رییس جمهور کشورمان در این سفر علاوه بر شرکت در هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای، با نخست وزیر ازبکستان و برخی مقامات شرکت کننده در این اجلاس در خصوص مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی و موضوعات مورد علاقه طرفین گفتگو و رایزنی خواهد کرد.
جهانگیری در دیدار رییس اجرایی دولت افغانستان که در حاشیه این اجلاس صورت گرفت، روند صلح افغانستان را نیز موضوعی پراهمیت توصیف كرد و افزود: حضور دولت افغانستان به عنوان نهاد رسمی و منتخب این كشور در روند مذاكرات صلح بسیار پراهمیت است و دولت این كشور نیز باید در این مذاكرات نقش تعیین كننده ای داشته باشد.
وی با اشاره به تجربه برجام و پشت پا زدن آمریكا به تعهدات خود افزود: آمریكا پس از مدتها مذاكره، زمانی كه برجام به نتیجه رسید همه چیز را بر هم زد و تعهدات بین المللی را زیر پا گذاشت.
جهانگیری همچنین با اشاره به توافق صورت گرفته میان جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و هند برای گسترش همكاری های اقتصادی و تجاری در بندر چابهار تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران در اجرای این توافق اهتمام جدی دارد و هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی آمادگی دارد سرمایه گذاری و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.
وی با تأكید بر اینكه افغانستان و هند نیز باید با جدیت بیشتر در این زمینه فعال شوند گفت: بندر چابهار می تواند زمینه ارتباط و تعامل هند با آسیای میانه را فراهم كرده و دروازه ای برای كشور افغانستان برای ارتباط با كشورهای مهم دنیا باشد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه پیش نیاز هرگونه تعامل و همكاری اقتصادی روابط و تعاملات بانكی است افزود: تهران و كابل باید بیش از پیش به دنبال گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی باشند.
جهانگیری سند جامع همكاری میان ایران و افغانستان را به عنوان نقشه راه مهمی پیش روی مناسبات و روابط تجاری فیمابین دانست و گفت: مقدمات امضاء این سند جامع به خوبی پیش رفته و مراحل آخر خود را طی می كند كه امیدوارم هرچه زودتر و پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نهایی شود.
معاون اول رییس جمهور همچنین قرار است در این سفر دو روزه از برخی مراکز تاریخی شهر سمرقند نیز بازدید کند.
گفتنی است در این سفر وزرای راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت همراه معاون اول رییس جمهور هستند.


نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399