یکشنبه, 12 آبان 1398 ساعت 09:02
کد خبر: 63487

پنج دانشمند جهان اسلام، 20 آبان جایزه مصطفی را دریافت می‌کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) گفت: سومین آیین اعطای جایزه مصطفی (ص) به منظور معرفی دانشمندان برتر علمی و فناوری  جهان اسلام ۲۰ آبانماه ۹۸ برگزار می شود و در این مراسم پنج دانشمند از جهان اسلام جوایز را دریافت می کنند.

 
مهدی صفاری نیا روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد: هفته جایزه مصطفی (ص) از روز شنبه با انجام مراسمی در دانشگاه الزهرا آغاز خواهد شد. در این هفته  ششمین نشست تبادل علم و فناوری ( استپ) در دانشگاه های الزهرا، صنعتی شریف، علوم پزشکی، امام صادق (ع) ، صدا و سیما و ۹ دانشگاه و پژوهشگاه دیگر در سایر شهرستان ها برگزار می شود.

صفاری نیا گفت: نقش بانوان در علم و فناوری و تبادل مالی علم و فناوری از موضوعاتی است که در نشست های این دوره بررسی خواهد شد. در این دوره دانشمندان از ۲۷ کشور حضور دارند.

وی یادآور شد: نشست آشنایی صنایع باجهان اسلام به این منظور برگزار خواهد شد که دانشمندان جهان اسلام تجربیات خود را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند، در این نشست ۴۰ شرکت کننده از ۱۲ کشور حضور خواهند داشت. این نشست، چهارمین دوره نشست سرمایه گذاران با دانشمندان جهان اسلام است.

دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی (ص) افزود: مهمان هایی که در این دوره از اعطای جایزه حضور خواهند یافت، علاوه بر شرکت در نشست های تبادل تجربیات علم و فناوری و نیز نشست سرمایه گذاری حوزه دانش بنیان ها، از مراکز آزمایشگاه های علوم پزشکی و نمایشگاه بین المللی لیزر نیز بازدید خواهند داشت.

وی گفت: همچنین مهمانان سومین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) از ظرفیت های فناوری کشور از جمله پارک فناوری پردیس دیدن خواهند کرد، بازدید از موزه ها و مراکز فرهنگی کشور برای آشنایی آن ها با تمدن کهن ایران اسلامی نیز پیش بینی شده است.

صفاری نیا یادآور شد: با شکل گیری بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) خیرین مشارکت خوبی در تامین مالی این جایزه داشتند و امسال نیز  سومین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) توسط خیرین تامین مالی شده و دولت نقشی در تامین مالی این جایزه نداشته است.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) با اشاره به اینکه دولت هیچ نقشی در تامین مالی این جایزه علمی نداشته، گفت: ۳۹۰ میلیارد ریال در صندوق سرمایه گذاری جایزه مصطفی (ص) تامین مالی شده است.

وی افزود: ۳۷۰ نفر از افراد حقیقی و حقوقی در جایزه مصطفی (ص) مشارکت مالی داشتند.

دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی (ص) بیان کرد: همه این تامین مالی به صورت وقف و هبه نبوده بلکه به صورت قرض الحسنه نیز در جهت پیشرفت علم و فناوری در جهان اسلام بوده است.

صفاری نیا ادامه داد: امسال سومین دوره از اعطای جایزه مصطفی (ص) را مقارن با هفته وحدت و در بیستم آبان ماه با حضور ۱۰۰ مهمان از دانشگاه ها و مراکز علمی از ۳۰ کشور جهان برگزار خواهد شد.

حسن ظهور، دبیر کار گروه علمی جایزه مصطفی (ص) نیز در این نشست خبری گفت: این جایزه در حوزه های تخصصی فناوری اطلاعات، زیست فناوری و نانو و نیز در دو حوزه عمومی اعطا می شود.

وی بیان کرد: در این دوره از برگزاری جایزه، فراخوان جایزه به ۲۰۲ مرکز علمی و نهاد و ۵۱۲ دانشمند جهان اسلام ارائه شد.

دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی (ص) ادامه داد: در این دوره ۱۶۴۹ اثر به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد ۱۹۹ اثر مربوط به حوزه فناوری اطلاعات،۶۶۴ اثر در حوزه زیست فناوری و پزشکی و ۱۷۲ اثر در حوزه نانو  و ۶۱۴ اثر در بخش دیگر زمینه های علم و فناوری بوده است.

ظهور گفت: در این دوره از برگزاری جایزه مصطفی (ص)، ۱۹۹ اثر در حوزه فناوری اطلاعات به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد در ارزیابی اولیه ۲۹ اثر  انتخاب و در داوری نهایی ۴ اثر منتخب شناخته شدند. همچنین در بخش زیست فناوری و پزشکی ۶۶۴ اثر ارسال شده بود که از این میان  ۱۰۶ اثر ارزیابی اولیه صورت گرفت و ۴ اثر در داوری نهایی انتخاب شدند.

وی اظهارکرد: در حوزه فناوری نانو، ۱۷۲ اثر  ارسال شده بود که از این تعداد ۴۷ اثر ارزیابی اولیه صورت گرفت. در بخش آثار عمومی که از تمامی زمینه های علم و فناوری است، ۶۱۴ اثر ارسال شد که از این تعداد ۸ اثر در ارزیابی اولیه انتخاب و از بین آن ها ۲ اثر به داوری نهایی راه پیدا کردند.

ظهور با اشاره به اینکه در این دوره از اعطای جایزه مصطفی (ص) داوری و ارزیابی آثار با مشارکت ۵۰۰ داور و ۲۰۰ دانشگاه از ۳۵ کشور انجام شده، افزود: در ارزیابی های صورت گرفته، جایزه امسال علم و فناوری مصطفی (ص) در بخش زیست فناوری و پزشکی به صورت تخصصی به دو اثر به صورت مشترک و  نیز در بخش عمومی در حوزه دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی به آثار سه نفر از  دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی به صورت مشترک اعطا خواهد شد.

وی یادآور شد: امسال در ارزیابی های صورت گرفته بعد از بررسی و داوری نهایی پرونده ها، ۱۰ پرونده به شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) ارسال شد که از این تعداد ۵ پرونده جهت دریافت جایزه انتخاب شدند و سومین جایزه مصطفی (ص) را این ۵ نفر که دانشمندانی از کشور ایران و ترکیه هستند، دریافت خواهند کرد.

ظهور افزود: افراد برای دریافت جایزه مصطفی (ص) که نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است و هر دو سال یک بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می شود، باید از دانشمندان برجسته باشند، همچنین باید دارای اثر موثر بوده و نیز تاثیر آثار آن ها به تایید رسیده باشد. شرکت کننده ها باید علاوه بر این موارد تابعیت یک کشور اسلامی را داشته باشند، و در بخش عمومی که شامل تمامی زمینه های علم و فناوری است فرد باید مسلمان باشد.

گفتنی است جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می شود. این جایزه با شناسایی، معرفی و تجلیل شایسته از برترین های علم و فناوری در جهان اسلام، علم آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می کند.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط