یکشنبه, 12 آبان 1398 ساعت 09:05
کد خبر: 63488

اطلاعات تکميلي

  • سندی برای به زانو درآوردن یا تلاشی برای صلح؟!

FATF برزح پیوستن به شفافیت بین‌المللی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ماهورا رجبی

می‌گویند مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا به هیچ‌وجه اف.ای.تی.اف را جدا از ساختار اتاق جنگ اقتصادی آمریکا نمی‌بینند، بلکه نقش آن را در کنار سایر ارکان و قوانین این وزارتخانه برای جنگ اقتصادی آمریکا علیه دشمنانش تعریف می‌کنند اما این گفته برخی سایت‌ها و کارشناسانی است که از اساس با پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این سیستم مخالف هستند. در همین زمینه اما با نگاهی به صحبت‌های معاون رئیس‌جمهوری درباره مورد تایید نظام بودن این کنوانسیون‌ها درباره چرایی لزوم پیوستن به این لوایح توضیحاتی ارائه می‌کنیم.

بدون عضویت در اف.ای.تی.اف امکان مبادلات پولی برای سفرهای زیارتی را هم نداریم

شاید نخستین دلیلی که موافقان اف.ای.تی.اف ارائه می‌کنند این است که «اگر به کارگروه ویژه اقدام مالی یا همان اف.ای.تی.اف نپیوندیم تحریم‌های این کارگروه هم بر ما اعمال می‌شود که در این صورت طرف‌های خارجی که عضو اف.ای.تی.اف هستند برای معاملات و مبادلات اقتصادی با ایران دچار مشکل می‌شوند.»
بر همین اساس مرتضی عزتی کارشناس اقتصادی درباره پیامدهای عدم عضویت ایران در اف.ای.تی.اف  در یکی از خبرگزاری ها گفته «در حال حاضر ایران عضو اف.ای.تی.اف نیست اما مشمول تحریم‌های اف.ای.تی.اف هم نشده است. اگر به کارگروه ویژه اقدام مالی یا همان اف.ای.تی.اف نپیوندیم تحریم‌های این کارگروه هم بر ما اعمال می‌شود که در این صورت طرف‌های خارجی که عضو اف.ای.تی.اف هستند برای معاملات و مبادلات اقتصادی با ایران دچار مشکل می‌شوند. در همین شرایط با وجود اینکه فرصت پیوستن به این کارگروه برای ایران تمدید شده است به دلیل تحریم‌های آمریکا فشار زیادی بر روی اقتصاد ایران وارد آمده و انجام مراودات و مبادلات اقتصادی با مشکلات متعددی مواجه است. اما بخشی از تحریم‌ها شامل حال ایران نشد چراکه هنوز تحریم‌های اف.ای.تی.اف درباره ایران اعمال نشده است و از این طریق می‌توان بخشی از مبادلات اقتصادی را انجام داد.»
عزتی با بیان اینکه برخی از مبادلات تحت تحریم آمریکا نیستند، گفت: این معاملات از جمله مبادلات پولی که برای حج و سفرهای زیارتی، خرید مواد غذایی و دارویی وجود دارد، در حال انجام است اما اگر مشمول تحریم‌های اف.ای.تی.اف قرار بگیریم هرگونه مبادله پولی با ایران مورد تحریم قرار می‌گیرد.
وی افزود: اف.ای.تی.اف به شدت تمایل دارد که مبادلات در ایران تحت پوشش این کارگروه قرار بگیرد به همین دلیل شاهد تمدید دوباره فرصت عضویت در اف.ای.تی.اف هستیم.
گفته می‌شود که تقریبا اطلاعات تمام آن معاملاتی که از طریق کانال‌های رسمی مانند بانک‌های سایر کشورها از جمله چین، ترکیه، هند و... انجام می‌دهیم از این طریق که این کشورها عضو اف.ای.تی.اف هستند، ثبت و منتقل می‌شود. بنابراین قریب به اتفاق مبادلات خارجی ایران در اف.ای.تی.اف ثبت می‌شود.
عزتی گفت: بر همین اساس می‌توان گفت که تنها رصد اطلاعات معاملات و مبادلات داخلی باقی می‌ماند که بخشی از آن ثبت نمی‌شود. این معاملات و مبادلات داخلی موضوعی است که شاید برای پیوستن به اف.ای.تی.اف شفافیت بیشتری را ایجاد می‌کند. تصور بنده این است که در داخل ایران معامله یا مبادله خلاف مقررات این کارگروه انجام ‌نمی‌دهیم و این اطلاعات نمی‌بایست از آگاهی افکار عمومی کتمان شود و وقتی مردم در جریان این اطلاعات قرار دارند برای سایر کشورها هم قابل انتشار است.
اما بحث درباره کنوانسیون های مورد نظر گروه ویژه اقدام مالی اف.ای.تی.اف مانند کنوانسیون پالرمو و سی.اف.تی در ایران مجددا بالا گرفته است و مخالفان آن و برخی افراد با استناد به اظهارات افرادی همچون مارشال بیلینگزلی دستیار تامین مالی تروریسم خزانه‌داری آمریکا در مورد نقش دستورالعمل‌های اف.ای.تی.اف در اثربخشی تحریم‌های آمریکا، این دستورالعمل‌ها را به نفع آمریکا می‌دانند و با آن مخالفت می‌کنند و برخی افراد از جمله حسن روحانی رئیس‌جمهور این معایب را کمتر از ضررهای آن می‌دانند و خواستار اجرای این دستورالعمل‌ها هستند.
بر همین اساس می‌گویند توسعه ماموریت‌های اف.ای.تی.اف نیز همزمان با اقدامات تحریمی آمریکا رخ می‌دهد که این خود نشان‌دهنده نحوه ارتباط این گروه با آمریکا است. به طور مثال پس از حوادث 11 سپتامبر در سال 2001 مبارزه با تامین مالی تروریسم در دستور کار اف.ای.تی.اف قرار گرفت و سپس همزمان با تلاش‌های آمریکا برای مقابله با ایران و کره شمالی ماموریت مبارزه با تامین مالی اشاعه نیز به ماموریت‌های اف.ای.تی.اف اضافه شد.
اما یادمان است که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، چندی پیش در جلسه هم‌اندیشی با علما و روحانیون که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد؛ از تایید لوایح اف.ای.تی.اف توسط رهبر انقلاب خبر داد. متن دقیق سخنان جهانگیری این است که: «الان دو لایحه درباره اف.ای.تی.اف را به مجمع تشخیص مصلحت فرستادیم؛ تا الان تعیین تکلیف نشده است. مجمع تشخیص مصلحت نظام جلساتش درباره پالرمو و سی.‌اف.‌تی علنی برگزار کند آنجا بحث کنند مردم بشنوند تا ببینند چه اتفاقی افتاده که می‌گویند نه. ما در جلسات سران سه قوه دو بار یا سه بار تصویب کردیم که این دو لایحه برای اداره کشور بسیار ضروری است. هر دو بار که تایید کردیم حضرت آقا تایید کردند این لوایح تصویب شود چون لوایح داخلی هستند ولی همین‌جور مانده است.»
حال باید دید با احتساب این سخنان تصمیم مجمع تشخیص مصلحت در این‌باره اعلام می‌شود یا همچنان قرار است این رویه با اظهارات موافقان و مخالفان دنبال شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399