شنبه, 18 آبان 1398 ساعت 08:51
کد خبر: 63689

مکرون: ناتو دچار مرگ مغزی شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس جمهوری فرانسه از فقدان هماهنگی در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، و همچنین «پیش بینی ناپذیری» رفتارهای آمریکا انتقاد کرده است.

امانوئل مکرون در مصاحبه با اکونومیست نسبت به تداوم سیاست دفاع جمعی ناتو به رهبری ایالات متحده ابراز تردید کرده است.
رئیس جمهوری فرانسه گفته است: آنچه ما در حال حاضر تجربه می‌کنیم مرگ مغزی ناتو است.
به گزارش رویترز٬ امانوئل مکرون در پاسخ به این پرسش كه آیا او همچنان به ماده ۵ پیمان ناتو مبنی بر ضمانت دفاع جمعی اعتقاد دارد، گفته است: «نمی‌دانم.»
رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرده است، ما شاهد فقدان هماهنگی استراتژیک بین متحدان اروپایی و همچنین ایالات متحده و ترکیه هستیم.

دبیرکل ناتو: از تنش پرهیز ‌کنیم

سخنان امانوئل مکرون درباره «مرگ مغزی» ناتو واکنش‌هایی به‌همراه داشت. ینس استولتنبرگ با پذیرش اختلاف‌نظرها در ناتو، ضمن هشدار نسبت به تضعیف این پیمان گفت می‌توان بر اختلاف‌ها غلبه کرد. مرکل با نظر مکرون مخالفت کرد و روسیه از آن استقبال کرد.
دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از انتقاد شدید امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه از این پیمان، جمعه ۱۷ آبان / ۸ نوامبر در گفت‌وگو با شبکه رادیویی آلمان اختلاف‌نظرهای اعضای ناتو از جمله در مورد وضعیت شمال سوریه یا تغییرات اقلیمی را پذیرفت اما گفت ناتو پس از این‌همه سال فعالیت می‌تواند بر اختلاف‌ها غلبه کند.
استولتنبرگ در این گفت‌وگو ضمن هشدار در مورد تضعیف ناتو گفت با ناتو دفاع اروپا تقویت می‌شود زیرا بیش از ۹۰ درصد جمعیت اروپا در کشورهای عضو ناتو زندگی می‌کنند. او افزود: «هر تلاش برای ایجاد شکاف و یا فاصله گرفتن اروپا از آمریکای شمالی باعث تضعیف ناتو خواهد شد و خطر تجزیه اروپا را به‌همراه خواهد داشت.»
روز پنج‌شنبه استولتنبرگ در یک نشست خبری مشترک با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان شرکت کرد. در این نشست مرکل نیز از سخنان امانوئل مکرون انتقاد کرد و گفت با او موافق نیست.
به‌گفته مرکل، با این‌که ناتو عاری از مشکلات نیست، اما سخنان مکرون در باره ناتو دور از واقعیت است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399