شنبه, 16 شهریور 1398 ساعت 09:01
کد خبر: 61319

اطلاعات تکميلي

  • ظریف:

اقدامات موقت ایران درباره برجام قابل برگشت است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به ناتوانی اروپایی‌ها برای جبران خروج آمریکا از برجام تاکید کرد: اقدامات موقت ایران در صورت پایبندی کشورهای اروپایی به تعهداتشان قابل بازگشت هستند.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف پس از دیدار با رتنو مرسودی همتای اندونزیایی خود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما امروز در مورد مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردیم. من آمادگی ایران برای همکاری با کشورهای منطقه و رفع سوءتفاهمات و همچنین پیشنهاد تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای در خلیج فارس برای گفت‌وگو بین این کشورها را به طرف ونزوئلایی اعلام کردم.
وی افزود: من اعلام کردم که امنیت خلیج فارس نمی‌تواند از خارج از این منطقه آورده شود یا با هزینه کردن امنیت یکدیگر به دست آید بلکه امنیت این منطقه فقط با همکاری کشورهای منطقه ممکن است.
رئیس دستگاه دیلماسی کشورمان گفت: ما همچنین درباره برجام گفت‌وگو کردیم. کارهایی که ایران بر اساس پاراگراف ۳۶ این توافقنامه در مقابل بازگشت تحریم‌های آمریکا انجام داده را برای طرف اندونزیایی تشریح کردیم. ما این تحریم‌ها را نوعی تروریسم اقتصادی می‌دانیم چرا که زندگی مردم عادی ایران را هدف قرار داده است. ما همچنین ناتوانی اروپایی‌ها برای جبران خروج آمریکا از برجام را تشریح کردیم و اینکه اقدامات موقت ایران در صورت پایبندی کشورهای اروپایی به تعهداتشان قابل بازگشت هستند.
ظریف افزود: ما در کنار همتای اندونزیای‌مان از همه طرف‌ها می‌خواهیم که به مفاد برجام کاملا پایبیند باشند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: متاسفانه، آمریکا نه تنها روابط اقتصادی را با ایران بر اساس برجام عادی نکرده بلکه دیگر کشورهایی را که روابط اقتصادی عادی با ایران دارند را نیز جریمه می‌کند که غیرقابل قبول است.
وزیر خارجه درباره دیدار با همتای اندونزیایی خود گفت: روابط دو جانبه تهران و جاکارتا و همچنین مسائل جهانی را بررسی کردیم. ۲ طرف نگرانی‌های مشترکی داشته و دیدگاه مشابهی را در خصوص اهمیت همکاری بین کشورهای در حال توسعه داریم.
وی افزود: هیات‌های زیادی از ایران در روزهای اخیر برای گسترش همکاری‌ها با اندونزی در زمینه‌های مختلف علمی، فناوری، کنسولی، حقوق بشر و پارلمانی به اندونزی سفر کردند و ما امیدواریم که این دیدارها به ارتقای روابط این دو کشور مسلمان که در حوزه علم و فناوری پیشرو هستند، بیانجامد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399