یکشنبه, 19 آبان 1398 ساعت 13:38
کد خبر: 63792

یکسال به طرف‌های برجام فرصت دادیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داد و یکسال به طرف‌های برجام فرصت دادیم اما آنها به تعهداتشان عمل نکردند و ایران تصمیم گرفت در چهارچوب برجام و بصورت تدریجی تعهدات خود را کاهش دهد اما هنوز شاهد اقدام عملی نبودیم و مجبور شدیم گام مهم چهارم را برداریم که بر مبنای بندهای ۵ و ۶ برجام است.

سیدعباس موسوی در نشست خود با خبرنگاران که این هفته روز یکشنبه برگزار شد ضمن تبریک میلاد پیامبر اسلام و هفته وحدت گفت: در روزهای آینده کنفرانس وحدت اسلامی را خواهیم داشت. همچنین قهرمانی تیم فوتبال ساحلی را تبریک می‌گویم و مایه خرسندی همه ما بود. یادی می‌کنم از زلزله آذربایجان شرقی و مجددا تسلیت عرض می‌کنم به خانواده‌های داغدار و از دولت هوایی که تسلیت گفتند تشکر می‌کنم.
وی ادامه داد: مهمترین تحول هفته گذشته آغاز گام چهارم و کنفرانس عدم تعهد در باکو را داشتیم و دکتر ظریف هم در اجلاس اکو سخنرانی کردند و دکتر عراقچی هم به روسیه سفر کردند. همینطور چند نشست بین‌المللی را به زودی شاهد خواهیم بود و دکتر ظریف فردا به قزاقستان سفر خواهند کرد.
موسوی در پاسخ به سوالی در خصوص نامه رئیس‌جمهور به کشورهای عربستان و بحرین گفت: طرح صلح هرمز که در سازمان ملل رونمایی شد، با جزئیات برای کشورهای ذینفع ارسال شد و ما بازخورد خوبی گرفتیم. جزئیات را فعلا نمی‌پردازم اما بازتاب‌ها خوب است.
وی در رابطه با اظهارات عراقچی مبنی بر تغییر و تجدیدنظر در دکترین هسته‌ای گفت: ایران به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داد و یکسال به طرف‌های برجام فرصت داریم اما آنها به تعهداتشان عمل نکردند و ایران تصمیم گرفت در چهارچوب برجام و بصورت تدریجی تعهدات خود را کاهش دهد اما هنوز شاهد اقدام عملی نبودیم و مجبور شدیم گام مهم چهارم را برداریم که بر مبنای بندهای ۵ و ۶ برجام است. این گام نشان داد ایران در مواضع و منافع خود جدی است. همچنین نشان دادیم آمادگی فنی و لازم را داریم. صحبت دکتر عراقچی پاسخی به اظهارات گوشه و کنار مبنی بر استفاده از مکانیسم ماشه است که ما بارها اعلام کردیم آنها نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص واکنش توئیتری به سخنان همتای آمریکایی خود و کنایه وی به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای حقوق بشری کشورمان در سازمان ملل متحد، گفت: رو زیاد می‌خواهد که کشوری با آن کارنامه حقوق بشری به ایران طعنه بزند. به آنها یادآوری کردیم که دستاورد حقوق بشر آنها چیزی جز هدف قراردادن هواپیمای مسافربری و کودتای ٢٨ مرداد و اقدامات علیه رنگین پوستان و اقدامات سیاه دیگر نیست. امروز هم سالروز شهادت دکتر حسین فاطمی است که یادشان را گرامی می‌داریم. ملت ایران همواره طعم حقوق بشر آمریکایی را چشیده است و بهتر است نگاهی به کارنامه سیاه خود در زمینه بیندازند.
وی در خصوص اظهار ناخرسندی مقام‌های ترکیه از موضع ایران در خصوص حمله نظامی به شمال سوریه گفت: روابط دوستانه ما با ترکیه محفوظ است و امروز در اوج روابط هستیم اما این دلیل نمی‌شود ایران از مواضع خود عدول کند. ایران خواهان تمامیت ارضی همه کشورها است. البته ما گفتیم حساسیت ترکیه را هم درک می‌کنیم. صحبتی هم که آقای اردوغان در خصوص کشیده شدن ناآرامی‌های عراق به ایران داشت از نظر ما یک هشدار است.
موسوی در رابطه با سخنانی مبنی بر خروج از برجام با NPT گفت: آنچه بیان شده ترسیمی از آینده و هشدار ایران به سایر کشورها است. این سخنان هنوز به مرحله تصمیم‌گیری نرسیده و ما طیف گسترده‌ای از واکنش‌ها را پیش رو داریم. ایران به ویژه وزارت امور خارجه همواره ابتکار داشته و راه‌هایی برای بن‌بست‌شکنی را پیشنهاد داده است.
موسوی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا اینستکس کنار گذاشته شده است، گفت: این سازوکار آماده است اما به طور کامل عملی نشده است. اخیرا روسای اینستکس دیدار کرده‌اند. البته آماده بودن سازوکار مقدماتی دارد که هنوز انجام نشده است.
وی در خصوص راهبرد نهایی ایران در رابطه با برجام گفت: ما علیرغم دادن فرصت دوماهه به طرف‌های برجام آماده شنیدن طرح‌های آنها هم هستیم. اینکه گام‌ها تا کجا ادامه داشته باشد، تصمیمی است که باید توسط سران نظام اتخاذ شود. البته کارها در کشور دنبال می‌شود و کسی معطل تعهدات روی زمین مانده اروپا نمانده است. وزارت خارجه براساس وظایف خود موظف است که باب دیپلماسی را باز بگذارد. اگر ابتکاری صورت بگیرد، بهتر است اما در غیر اینصورت همین مسیر پیش رو خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با سخنان سفیر کشورمان در بریتانیا مبنی بر امکان خروج از NPT گفت: آقای بعیدی نژاد توضیحاتی در خصوص سخنان خود ارائه کردند و گفتند صحبت ایشان ناظر بر چنین تصمیمی نیست و فقط مواردی را مطرح کرده‌اند که می‌تواند جزو گزینه‌ها باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با مواضع تند امانوئل ماکرون پس از اتخاذ گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گفت: موضع آقای ماکرون قابل درک است. اینها جدیت ایران را دیدند و در برابر ناتوانی خود هم پاسخی ندارند. ما این واکنش‌ها را قابل درک می‌دانیم اما نمی‌پذیربم. تنها اقدامات عملی برای ما قابل قبول است که تا امروز علیرغم پیغام‌های که می‌فرستند صورت نپذیرفته است. اگر قرار است برجام نجات پیدا کند راه آن اجرای تعهدات آنها است. رهبر انقلاب هم فرمودند برجام یک نمونه بود تا ببینیم آنها تا چه حد به تعهدات خود عمل می‌کنند. اینکه آنها به جای اجرای تعهدات به این سخنان روی آورده‌اند، قابل قبول نیست. اینکه ایران بخواهد در خصوص مسائل دیگر مذاکره کند، تصمیم نظام خواهد بود.
وی ادامه داد: رایزنی‌ها ادامه دارد و آنها از همان ابتدا می‌دانستند ایران در این روند جدی است اما اقدامی که قابل قبول ایران باشد تا‌کنون برای توقف روند کاهش تعهدات انجام نشده و ایران معطل این اقدامات نخواهد بود با این حال کار ما در وزارت امور خارجه دیپلماسی است.
موسوی در خصوص جزئیات پهپاد ساقط شده در روز جمعه گفت: براساس اطلاعیه ارتش بررسی‌ها در حال انجام است تا با مشخص شدن جغرافیایی محل بلند شدن پهپاد مشخص شود. احتمالا به زودی در این رابطه اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص سرنوشت مذاکرات ایران و فرانسه گفت: این مذاکرات ادامه دارد اما با موانعی مواجه شده که خود آنها باید موانع را رفع کنند. خواسته ایران اجرای تعهدات ١١گانه است که پیش از خروج آمریکا از برجام به ما ارائه کردند. لازم است اینجا از دولت های چین و روسیه تشکر کنم که چه در سیاست‌های اعلامی و چه سیاست‌های اعمالی بصورت مستقل عمل کردند و کارهای خود را منوط به اجازه کشور ثالث نکردند.
وی همچنین در رابطه با پرونده دکتر سلیمانی گفت: اقدامات ما ادامه دارد و ایران این موضوع را رها نکرده است. امیدهایی زنده شده که اجازه دهید پس از وقوع اعلام کنیم.
موسوی در خصوص موضع وزارت خارجه در رابطه با تشکیل دولت در عراق گفت: من در رابطه با مسائل داخلی عراق اظهارنظر نمی‌کنم اما مسائل عراق ریشه داخلی دارد که برخی در حال سوءاستفاده از آن هستند. ایران خواهان ثبات در کشورهای منطقه است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در رابطه با اظهارات بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه موضوع «تورقوزآباد» گفت: پرونده موسوم به PMD بسته شده و برخی مانند رژیم صهیونسیتی در تلاش هستند این پرونده را باز کنند. امیدواریم آژانس هوشیاری لازم را داشته باشد و ایران هم این موضوع را مختومه می‌داند.
وی در رابطه با فروکش کردن رایزنی‌های ایران و اروپا در خصوص برجام گفت: توپ در زمین طرف مقابل است چرا که آنها نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند. ما آماده شنیدن ابتکارات آنها هستیم اما مانع ایجاد شده توسط همان کشورها باید حل شود.
موسوی در رابطه با اینکه رسانه‌های خارجی در نامه‌ای به سازمان ملل گفتند که رابرت لوینسون در ایران پرونده قضایی دارد توضیح داد: براساس آخرین اطلاعاتی که کسب کردم لوینسون هیچ پرونده قضایی در ایران ندارد و فقط بحث مفقود شدن او مطرح است. وقتی از ما درخواست کمک کردند به عنوان فردی مفقود برای او پرونده باز شده و ما بخاطر مسائل انساندوستانه پیگیر پرونده او هستیم. اگر کاری از دست ما برآید، دریغ نخواهیم کرد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399