گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی

معاون گردشگری کشور از تدوین سند استراتژی ملی صادرات گردشگری ایران با کمک فنی ITC و مشارکت مالی اتحادیه اروپا خبر داد.
رئیس اتحادیه هتل‌داران استان تهران گفت: هتل‌ها با وجود تخفیف ۵۰ تا ۶۰ درصدی برای جذب مهمان، فقط با ۵ تا ۱۵ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.
دوشنبه, 16 تیر 1399 ساعت 08:48

ایران در قرنطینه جهانی سفر

با وجود بازگشایی تدریجی مرزها و برقراری دوباره برخی پروازهای بین‌المللی، قرنطینه مسافران ایرانی در خانه همچنان ادامه دارد. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می‌گوید که هنوز محدودیت‌های سفر برای شهروندان ایرانی برداشته نشده و فعلا از سفرهای توریستی خبری نیست.
مرکز پژوهش‎های مجلس در گزارشی درباره «خانه مسافرها» نوشته که‌ ورود شرکت مادرتخصصی ایرانگردی در خانه مسافرها از نظر قانونی ابهام دارد، همچنین ورود وزارتخانه میراث فرهنگی نیز به آن فسادزاست.
یکشنبه, 25 خرداد 1399 ساعت 08:54

میزبانی از گردشگران در هتل‌های کپسولی

نمونه اولیه هتل‌های کپسولی که کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی وارد کشور کرده است، صبح دیروز با حضور علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، رونمایی شد.
یکشنبه, 25 خرداد 1399 ساعت 08:45

کیش، مات کرونا شد

براساس میزان درآمد سال ۹۸ خسارت کرونا به مناطق آزاد غیر از قشم ۵۵۰ میلیارد تومان بود که از این میزان جزیره کیش آسیب ۴۵۰ میلیاردی دید.
مجمع ملی تشکل‌های گردشگری ۱۳ پیشنهاد برای جلوگیری از تعطیلی تاسیسات گردشگری و ازسرگیری فعالیت‌های مرتبط با آنها به رئیس جمهور ارائه کرد.
مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری پیش‌بینی می‌کند که از نیمه تیرماه رفت و آمدهای گردشگری ایران با کشورهای همسایه، از سر گرفته شود.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران ضمن اظهار نگرانی از آینده نامعلوم بازگشایی سالن‌های تئاتر و ادامه وضعیت نابسامان مالی تماشاخانه‌های خصوصی به تشریح پیگیری این صنف از دولت برای جبران خسارات ناشی از تعطیلی فعالیت‌ها و اماکن هنری ناشی از شیوع کرونا پرداخت.
رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران گفت که همچنان و چهار ماه بعد از آغاز همه‌گیری کرونا در کشور، ۳۰ درصد از مسافرانی که به دلیل شیوع بیماری سفرشان لغو شده بود، نتوانسته‌اند پولشان را پس بگیرند.
رئیس کمیسیون صنایع‎دستی اتاق تعاون گفت که با راه‌اندازی سامانه جامع آنلاین فرش دستباف، ضمن ارائه خدمات آموزشی و بیمه‎ای و اخذ مجوز، امکان فروش آنلاین فرش دستباف و صنایع‎دستی نیز فراهم شده است.
یکشنبه, 11 خرداد 1399 ساعت 08:19

تورهای گردشگری از سرگرفته شد

عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی با اعلام از سرگیری تورهای گردشگری پس از سه ماه تعطیلی رسمی، گفت که با وجود آن‌که وزارت میراث‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی مجوز رسمی برای بازگشایی و از سرگیری فعالیت‌های گردشگری را صادر کرده است اما نگران برخوردهای محلی و انتظامی هستیم.
معاون میراث‌فرهنگی کشور از تدوین دستورالعمل عمومی برای حریم آثار ملی خبر داد و گفت که این یک اتفاق بسیار بزرگ در حوزه میراث‌فرهنگی است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: محدودیت‌ها و سیاست‌های کشورهای مختلف برای سفرهای خارجی دریایی و پذیرش مسافران و گردشگران در حال تغییر است.
امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا زمان بازگشایی کامل رستوران‌ها و هتل‌ها اعلام شد.
متولیان دولتی وزارت میراث فرهنگی در نشستی با فعالان گردشگری از اختصاص خط اعتباری سفر و پرداخت تسهیلات به افرادی که در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند خبر دادند.
رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه با اعلام اینکه سازمان صداوسیما مطابق اساسنامه خود، برای انجام امور اداری و استخدامی بر اساس آیین نامه‌های داخلی عمل می کند، تصریح کرد این سازمان برای افزایش حقوق کارمندان خود نیازی به اخذ مجوز از دولت ندارد و از…
به گفته معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هنوز مجوز بازگشایی به هتل‌ها داده نشده و به راه‎اندازی تور‌های مسافرتی هم مجوزی داده نشده است.
همزمان با بازگشایی تدریجی مراکز اقامتی، فهرستی از مواردی که باید مسافران و مدیران مراکز اقامتی هنگام سفرهای ضروری رعایت کنند، در قالب دستورالعمل سفر هوشمند اعلام شده است.
شنبه, 20 ارديبهشت 1399 ساعت 08:56

اجازه بازگشایی تاسیسات گردشگری صادر شد

تاسیسات گردشگری پس از حدود دو ماه تعطیلی ناشی از پاندومی کووید-۱۹، به تدریج و داوطلبانه باز می‌شوند.
اختلاف میان وزارت جدید میراث فرهنگی با بنیاد مستضعفان همچنان ادامه دارد اما این‌بار دادگاه تجدیدنظر رسیدگی‌کننده به دعاوی اصل ۴۹ قانون اساسی اعلام کرده رای شعبه بدوی دادگاه انقلاب مبنی بر ابطال اسناد مالکیت میراث فرهنگی «خلاف بَیّن شرع» بوده است.
درحالی که بیش از ۵۰ روز از لغو سفرهای نوروزی می‌گذرد و بخشنامه‌های مختلف مبنی بر لزوم پس دادن هزینه سفرهای لغو شده بدون کسر جریمه صادر شده است، به گفته معاون گردشگری ۹۵ درصد مسافران توانستند پول خود را پس بگیرند یا با آژانس به توافق برسند. بیشترین مساله…
یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399 ساعت 09:31

کشف کتیبه‌ ساسانیان در نقش رستم

حمید فدایی با اشاره به انجام کار حفاظتی روی نقش هرمز دوم از کشف کتیبه‌ای جدید از دوره ساسانیان در نقش رستم خبر داد.
شنبه, 06 ارديبهشت 1399 ساعت 09:09

بازگشایی تدریجی کسب و کارهای سفر

معاون گردشگری از بازگشایی تدریجی کسب و کارهای سفر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.
پنج شنبه, 04 ارديبهشت 1399 ساعت 11:40

هجوم مسافران به گیلان و شیوع دوباره کرونا

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان از افزایش ورود مسافران به این استان در روزهای گذشته خبر داد و گفت: مسافرت‌ها موجب افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور شد.
صندوق احیا قصد دارد با اتخاذ راهکارهایی مانند ارائه تسهیلات هدفمند به سرمایه‌گذاران و ارائه برنامه‌های متناسب با مقتضیات کنونی، مرتبطان بناهای تاریخی را برای خروج از بحران کرونا مهیا کند.
فعالان گردشگری، بی‌گمان، با بیشترین ضرر از شیوع کرونا مواجه شدند؛ آنان کهدر طول سال ۹۸ منتظر بودند تا اتفاقات ناگوار و متعدد این سال، از سیل، تنش آمریکا و ایران، سقوط هواپیمای اکرانی، پشت سر گذاشته شود و برای جبران آنها از محل سفرهای نوروزی درآمدی کسب کنند، اما…
وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبرداد «آیین‌نامه اصلاحی ماده 5 قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری با موضوع نگهداری و اداره اماکن، محوطه‌های تاریخی و کاخ‌موزه‌ها به‌شکل هیئت امنایی در جلسه هیئت وزیران تصویب شد».
شنبه, 16 فروردين 1399 ساعت 16:39

"سمگا" خریدار و فروشنده بود

گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران در دوره یک ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸، خریدار و فروشنده سهام چند شرکت بورسی بود و از واگذاری‌های خود ۳۰ میلیارد و ۹۹۱ میلیون ریال سود کسب کرد.
رئیس کانون راهنمایان گردشگری در نامه‎ای به وزیر میراث فرهنگی نوشت در وضعیت فعلی راهنمایان گردشگری باید حدود ۹ ماه بیکاری را تحمل یا با صنعت گردشگری خداحافظ کنند.
صفحه 1 از 44

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399